Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Wszyscy pragniemy jak najdłużej zachować młody i zdrowy wygląd. Niestety czas nie działa na naszą korzyść i z wiekiem dostrzegamy na swojej skórze coraz liczniejsze oznaki starzenia. Sięgamy wówczas po różnorodne metody pielęgnacji, takie jak kremy przeciwzmarszczkowe czy peelingi. Czasem jednak domowe sposoby nie są wystarczające i wówczas udajemy się do gabinetów medycyny estetycznej.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – wskazania do zabiegu

 

Zwężenie ust, jakie postępuje na naszych twarzach wraz z wiekiem, może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest zbiegnięcie się czerwieni wargowej w głąb ust i w takich sytuacjach polecanym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej jest lifting ust. W przypadku, gdy obserwujemy efekt zmniejszenia objętości warg, najlepszym rozwiązaniem jest ponowne ich wypełnienie. Do tego celu wykorzystywany jest preparat z kwasu hialuronowego.

 

Kwas hialuronowy występuje w naturalny sposób w każdym organizmie. Jego rolą jest wiązanie wody w skórze właściwej, czego efektem jest głębokie nawilżenie tkanek. Dzięki temu ciało jest jędrne i sprężyste, a skóra nie wydaje się odwodniona. Kwas hialuronowy jest również elementem zapewniającym sprawność stawów a także budulcem każdej poszczególnej komórki naszego ciała. To wszystko sprawia, że substancja ta jest obojętna dla ludzkiego organizmu – nie uczula i nie wiąże się z ryzykiem nieprawidłowej reakcji układu immunologicnego na jej wstrzyknięcie.

 

Kwas hialuronowy jest szeroko wykorzystywany w medycynie estetycznej, ale także w innych dziedzinach medycyny, gdzie korzysta się z niego w celach leczniczych. Zdarza się, że substancja ta służy do wypełnienia ubytków w ciele, powstałych np. w wyniku wypadku. Powiększanie ust kwasem hialuronowym po to, aby wydawały się one bardziej proporcjonalne w stosunku do reszty twarzy, to tylko jeden z powodów, dla których takie zabiegi są wykonywane. Inne korekcje dotyczą najczęściej:

 

 • niewielkiej asymetrii ust,

 • utraty konturu i objętości ust,

 • drobnych zmarszczek na czerwieni wargowej,

 • opadających kącików ust.

W podobny sposób możemy przeprowadzić modelowanie nosa kwasem hialuronowym, wypełnianie doliny łez lub wolumetryczny lifting twarzy. Wszystkie te zabiegi mają na celu uzyskanie jak najpełniejszej harmonii w wizerunku danego pacjenta.

 

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – przebieg zabiegu i zalecenia

 

Zabieg powiększania ust jest mało inwazyjny. Do jego wykonania używa się jednak cienkich igieł, które mogą powodować przykre doznania bólowe. Z tego powodu ta procedura medyczna jest wykonywana po uprzednim podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu iniekcyjnego są m.in.

 

 • ciąża i laktacja,

 • stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym (trądzik, opryszczka),

 • skłonność do bliznowców,

 • nadwrażliwość na kwas hialuronowy.

 

Czas trwania zabiegu powiększania ust wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Możliwe efekty niepożądane, związane z wykonaniem zastrzyku, to:

 

 • obrzęk,

 • zaczerwienienie,

 • rumień,

 • niewielki krwiak.

 

Objawy te ustępują samoistnie w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu. Zalecenia pozabiegowe obejmują unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego oraz unikać sauny i gorących kąpieli. Niewskazane jest również dotykanie, masowanie czy podrażnianie miejsc iniekcji. Należy natomiast stosować łagodną pielęgnację skóry i powstrzymać się od nadmiernej eksploatacji mięśni znajdujących się wokół ust.

 

Pierwsze efekty zabiegu są widoczne niemal natychmiast po jego wykonaniu, a ostateczny kształt ust formuje się po około 7-14 dniach od opuszczenia przez pacjenta gabinetu medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy wchłania się po upływie 6-15 miesięcy.