Łysienie z pociągania, nazywane również łysieniem trakcyjnym, to przypadłość dotykająca przede wszystkim kobiety. Utrata włosów nie wynika tu z problemów hormonalnych czy choroby, ale z nadmiernego naciągania włosów podczas stylizacji i noszenia ciasnych fryzur. Dowiedz się, jak możesz uniknąć tej przypadłości i jak przebiega leczenie łysienia trakcyjnego.
Co to jest łysienie z pociągania?
Łysienie trakcyjne (z pociągania) jest stanem, w którym fryzura ulega stopniowemu przerzedzaniu ze względu na znaczne osłabienie i ścieńczenie włosów. Jest to wynikiem nadmiernego naciągania pasm lub intensywnej stylizacji, np. za pomocą okrągłej szczotki. W początkowych fazach zatrzymanie, a nawet odwrócenie tego procesu nie powinno sprawiać problemów. Zwykle wystarczy tylko wyeliminować przyczynę łysienia. Jednak w miarę postępu wypadania włosów w mieszkach włosowych rozwija się stan zapalny. Po pewnym czasie możliwe jest nawet rozwinięcie tzw. łysienia bliznowaciejącego, które może prowadzić do nieodwracalnej utraty włosów.
Przyczyny łysienia trakcyjnego
Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów w przebiegu łysienia trakcyjnego wymienia się:
- noszenie zbyt ciasnych fryzur, w tym upięć, koków, kucyków czy warkoczy, a nawet dredów czy drobnych warkoczyków,
- zbyt częste przedłużanie włosów,
- częste noszenie ozdób do włosów, takich jak naciągające pasma opaski czy ciężkie spinki,
- stylizowanie włosów na okrągłej szczotce z jednoczesnym mocnym pociąganiem,
- zaczesywanie włosów do tyłu,
- noszenie bardzo ciasnych nakryć głowy.
Objawy łysienia z pociągania
Łysienie trakcyjne zwykle rozpoczyna się od skroni i linii czoła oraz obszaru za uszami i nad nimi, ponieważ to w tych miejscach włosy są najdelikatniejsze. Pasma zaczynają się też łamać, stają się coraz cieńsze. Linia włosów coraz bardziej się przesuwa. Czasem możliwe jest też poszerzenie się przedziałka, jeśli jest on stale wykonywany w tym samym miejscu. Częstym objawem jest też zaczerwienienie i tkliwość skóry głowy. W zaawansowanych stadiach pojawia się świąd, nadmierne łuszczenie skóry głowy, a nawet niewielkie, ropne guzki. Na skalpie widoczne są wyraźne, wyłysiałe miejsca.
Metody leczenia łysienia trakcyjnego
Łysienie z pociągania zwykle można skutecznie leczyć. Pierwszym krokiem zawsze powinno być wyeliminowanie przyczyny. Należy unikać zbyt ciasnych fryzur oraz intensywnej stylizacji. Warto także udać się do trychologa, który oceni stan mieszków i cebulek oraz zaleci dalsze postępowanie. Pomocna będzie również konsultacja z dermatologiem. Jeśli wypadanie włosów nie jest jeszcze zbyt zaawansowane, jednak łysienie zaczyna być wyraźnie widoczne, warto zastanowić się nad mezoterapią igłową skóry głowy. Podanie odżywczego koktajlu wzmocni ścieńczone, osłabione pasma oraz wspomoże odrost włosów. Jeśli jednak problem jest większy, lepszym wyjściem może być przeszczep włosów. Wtedy mezoterapię można potraktować jako zabieg wspomagający. Dodatkowo warto również przyjrzeć się uważniej swojej diecie oraz pielęgnacji kosmyków.
Jak zapobiegać utracie włosów?
Utraty włosów w wyniku łysienia trakcyjnego można dość łatwo uniknąć. Czynnikiem wywołującym przerzedzanie fryzury są bowiem nawyki pacjenta. Warto częściej wybierać rozpuszczone włosy albo delikatny kucyk. Zamiast ciężkich spinek czy napinających pasma opasek lepiej wybrać gumkę z delikatnego materiału, np. satyny. Ważne jest też odpowiednie dbanie o włosy i skórę głowy. Nie służą im mocne stylizatory, częste układanie z użyciem narzędzi fryzjerskich, szczególnie tych do stylizacji na ciepło. a także zabiegi chemiczne. Dieta powinna być bogata w białko, witaminy z grupy B (szczególnie biotynę), żelazo, cynk oraz witaminy A i B.