Co to jest łysienie z pociągania? Jak zapobiegać łysieniu trakcyjnemu?

Łysie­nie z pocią­ga­nia, nazy­wa­ne również łysie­niem trak­cyj­nym, to przy­pa­dłość doty­ka­ją­ca przede wszyst­kim kobie­ty. Utra­ta włosów nie wyni­ka tu z proble­mów hormo­nal­nych czy choro­by, ale z nadmier­ne­go nacią­ga­nia włosów podczas styli­za­cji i nosze­nia ciasnych fryzur. Dowiedz się, jak możesz unik­nąć tej przy­pa­dło­ści i jak prze­bie­ga lecze­nie łysie­nia trakcyjnego.

Co to jest łysienie z pociągania?

Łysie­nie trak­cyj­ne (z pocią­ga­nia) jest stanem, w którym fryzu­ra ulega stop­nio­we­mu prze­rze­dza­niu ze wzglę­du na znacz­ne osła­bie­nie i ścień­cze­nie włosów. Jest to wyni­kiem nadmier­ne­go nacią­ga­nia pasm lub inten­syw­nej styli­za­cji, np. za pomo­cą okrą­głej szczot­ki. W począt­ko­wych fazach zatrzy­ma­nie, a nawet odwró­ce­nie tego proce­su nie powin­no spra­wiać proble­mów. Zwykle wystar­czy tylko wyeli­mi­no­wać przy­czy­nę łysie­nia. Jednak w miarę postę­pu wypa­da­nia włosów w miesz­kach włoso­wych rozwi­ja się stan zapal­ny. Po pewnym czasie możli­we jest nawet rozwi­nię­cie tzw. łysie­nia blizno­wa­cie­ją­ce­go, które może prowa­dzić do nieod­wra­cal­nej utra­ty włosów.

Przyczyny łysienia trakcyjnego

Do najczęst­szych przy­czyn wypa­da­nia włosów w prze­bie­gu łysie­nia trak­cyj­ne­go wymie­nia się:

  • nosze­nie zbyt ciasnych fryzur, w tym upięć, koków, kucy­ków czy warko­czy, a nawet dredów czy drob­nych warkoczyków,
  • zbyt częste prze­dłu­ża­nie włosów,
  • częste nosze­nie ozdób do włosów, takich jak nacią­ga­ją­ce pasma opaski czy cięż­kie spinki,
  • styli­zo­wa­nie włosów na okrą­głej szczot­ce z jedno­cze­snym mocnym pociąganiem,
  • zacze­sy­wa­nie włosów do tyłu,
  • nosze­nie bardzo ciasnych nakryć głowy.

Objawy łysienia z pociągania

Łysie­nie trak­cyj­ne zwykle rozpo­czy­na się od skro­ni i linii czoła oraz obsza­ru za usza­mi i nad nimi, ponie­waż to w tych miej­scach włosy są najde­li­kat­niej­sze. Pasma zaczy­na­ją się też łamać, stają się coraz cień­sze. Linia włosów coraz bardziej się prze­su­wa. Czasem możli­we jest też posze­rze­nie się prze­dział­ka, jeśli jest on stale wyko­ny­wa­ny w tym samym miej­scu. Częstym obja­wem jest też zaczer­wie­nie­nie i tkli­wość skóry głowy. W zaawan­so­wa­nych stadiach poja­wia się świąd, nadmier­ne łusz­cze­nie skóry głowy, a nawet niewiel­kie, ropne guzki. Na skal­pie widocz­ne są wyraź­ne, wyły­sia­łe miejsca.

Metody leczenia łysienia trakcyjnego

Łysie­nie z pocią­ga­nia zwykle można skutecz­nie leczyć. Pierw­szym krokiem zawsze powin­no być wyeli­mi­no­wa­nie przy­czy­ny. Nale­ży unikać zbyt ciasnych fryzur oraz inten­syw­nej styli­za­cji. Warto także udać się do trycho­lo­ga, który oceni stan miesz­ków i cebu­lek oraz zale­ci dalsze postę­po­wa­nie. Pomoc­na będzie również konsul­ta­cja z derma­to­lo­giem. Jeśli wypa­da­nie włosów nie jest jesz­cze zbyt zaawan­so­wa­ne, jednak łysie­nie zaczy­na być wyraź­nie widocz­ne, warto zasta­no­wić się nad mezo­te­ra­pią igło­wą skóry głowy. Poda­nie odżyw­cze­go koktaj­lu wzmoc­ni ścień­czo­ne, osła­bio­ne pasma oraz wspo­mo­że odrost włosów. Jeśli jednak problem jest więk­szy, lepszym wyjściem może być prze­szczep włosów. Wtedy mezo­te­ra­pię można potrak­to­wać jako zabieg wspo­ma­ga­ją­cy. Dodat­ko­wo warto również przyj­rzeć się uważ­niej swojej diecie oraz pielę­gna­cji kosmyków.

Jak zapobiegać utracie włosów?

Utra­ty włosów w wyni­ku łysie­nia trak­cyj­ne­go można dość łatwo unik­nąć. Czyn­ni­kiem wywo­łu­ją­cym prze­rze­dza­nie fryzu­ry są bowiem nawy­ki pacjen­ta. Warto częściej wybie­rać rozpusz­czo­ne włosy albo deli­kat­ny kucyk. Zamiast cięż­kich spinek czy napi­na­ją­cych pasma opasek lepiej wybrać gumkę z deli­kat­ne­go mate­ria­łu, np. saty­ny. Ważne jest też odpo­wied­nie dbanie o włosy i skórę głowy. Nie służą im mocne styli­za­to­ry, częste ukła­da­nie z użyciem narzę­dzi fryzjer­skich, szcze­gól­nie tych do styli­za­cji na ciepło. a także zabie­gi chemicz­ne. Dieta powin­na być boga­ta w biał­ko, wita­mi­ny z grupy B (szcze­gól­nie bioty­nę), żela­zo, cynk oraz wita­mi­ny A i B.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
pl_PLPolish
Przewiń do góry