Czy dermatolog pomoże na wypadające włosy?

Z wypa­da­ją­cy­mi często włosa­mi bory­ka­ją się zarów­no mężczyź­ni, jak i kobie­ty. Przy­pa­dłość ta poja­wia się w różnym wieku, jej przy­czyn może być wiele, dlate­go też i istnie­je wiele rozwią­zań w zakre­sie medy­cy­ny, które poma­ga­ją wyeli­mi­no­wać ten problem. To z kolei ozna­cza, że w poszcze­gól­nych przy­pad­kach koniecz­na będzie pomoc derma­to­lo­ga, a w innych trycho­lo­ga. W jakich okolicz­no­ściach i sytu­acjach warto zdecy­do­wać się na konsul­ta­cję z dermatologiem?

Kiedy wizyta u dermatologa to dobry pomysł?

W świe­cie medy­cy­ny este­tycz­nej poja­wia się coraz to więcej zaawan­so­wa­nych metod i tech­nik lecze­nia przy­pa­dło­ści, które mogą powo­do­wać wypa­da­nie włosów. Nie tylko mogą dopro­wa­dzać do zatrzy­ma­nia proce­su wypa­da­nia, ale i przy­spie­szyć wzrost włosów. Jeśli zacho­dzi taka koniecz­ność, niektó­rzy pacjen­ci decy­du­ją się również na pobra­nie graftów pobie­ra­nych z innym miejsc ciała, które następ­nie wszcze­pia­ne są w newral­gicz­ne miej­sca na głowie podat­ne na łysienie.

Derma­to­log jest zatem specja­li­stą, który także może pomóc pora­dzić sobie z tym proble­mem, o ile powo­dy tej przy­pa­dło­ści leżą po stro­nie niepra­wi­dło­wo­ści i chorób skóry głowy.

Lista przy­czyn wypa­da­ją­cych włosów jest długa. Najczę­ściej zali­cza się do niej zabu­rze­nia hormo­nal­ne, nadmier­ny, chro­nicz­ny stres i napię­cia nerwo­we, brak odpo­wied­niej aktyw­no­ści fizycz­nej połą­czo­nej z niewła­ści­wą dietą, niedo­bo­ra­mi wita­min i mikro­ele­men­tów niezbęd­nych w odży­wia­niu miesz­ków włoso­wych i skóry głowy. Zdarza się, iż utra­ta włosów spowo­do­wa­na jest także choro­ba­mi ukła­du odpornościowego.

W jaki sposób dermatolog pomaga poradzić sobie z nadmierną utratą włosów?

Sposo­by i zaawan­so­wa­nie kura­cji i tera­pii wspo­ma­ga­ją­cych zatrzy­ma­nie proce­su wypa­da­nia włosów są różne. Dobie­ra­ne są one indy­wi­du­al­nie do każde­go pacjen­ta po wcze­śniej prze­pro­wa­dzo­nym wywia­dzie medycz­nym i konsul­ta­cji. Czasem koniecz­ne jest wyko­na­nie dodat­ko­wych badań, by utwier­dzić się w przy­czy­nach omawia­nej przy­pa­dło­ści, jak np. morfo­lo­gia krwi. Po posta­wie­niu diagno­zy derma­to­log wpro­wa­dza stosow­ne lecze­nie farma­ko­lo­gicz­ne i suple­men­ta­cję, często również prowa­dzi z pacjen­tem rozmo­wę na temat dobo­ru kosme­ty­ków i prepa­ra­tów do pielę­gna­cji skóry głowy.

Warto dodać, że derma­to­log może być także trycho­lo­giem. Anali­zu­je wtedy u konkret­ne­go pacjen­ta nie tylko stan skóry, ale również i cebu­lek włoso­wych. Ma on wtedy możli­wość uzupeł­nie­nia proce­su lecze­nia o specja­li­stycz­ne zabie­gi, takie jak prze­szczep włosów lub mezo­te­ra­pia skóry głowy, czy karbok­sy­te­ra­pia. Ważne jednak, by posia­dał odpo­wied­nie upraw­nie­nia jako lekarz, by wybra­ny zabieg prze­pro­wa­dzić profe­sjo­nal­nie i w odpo­wied­nich warunkach.

Jak wygląda konsultacja ze specjalistą i jak się do niej przygotować?

Pacjent, który zauwa­ża u siebie niepo­ko­ją­ce obja­wy nadmier­ne­go wypa­da­nia włosów, może skon­tak­to­wać się z Klini­ką Novo­derm w Łodzi i umówić się na konsul­ta­cję. Podczas takiej rozmo­wy ze specja­li­stą zosta­ną omówio­ne wszel­kie aspek­ty życia codzien­ne­go, predys­po­zy­cji orga­ni­zmu i uwarun­ko­wa­nia gene­tycz­ne, które mogą mieć wpływ na utra­tę włosów. Po wnikli­wym wywia­dzie specja­li­sta prze­pro­wa­dza bada­nie skóry głowy, co ułatwia posta­wie­nie diagno­zy, a tym samym usta­le­nie sposo­bów lecze­nia konkret­nej przypadłości.

Wybra­nie odpo­wied­niej tera­pii lub zabie­gu jest dodat­ko­wo poprze­dzo­ne rozmo­wą na temat wyklu­cze­nia jakich­kol­wiek prze­ciw­wska­zań do ich wdro­że­nia. Na takiej konsul­ta­cji pacjent może zadać każde nurtu­ją­ce go pyta­nie, zorien­to­wać się w kwestii efek­tów prowa­dzo­nej kura­cji, a także dowie­dzieć się, ile razy musi ponow­nie przy­stą­pić do zabie­gu, by uzyskać jak najbar­dziej satys­fak­cjo­nu­ją­ce rezul­ta­ty. Bardzo duże znacze­nie ma także konsul­ta­cja kończą­ca lecze­nie, która pozwa­la okre­ślić postęp zmian.

Decy­du­jąc się na lecze­nie przy­pa­dło­ści zwią­za­nych z wypa­da­ją­cy­mi włosa­mi, warto udawać się do specja­li­stów leka­rzy, którzy mogą potwier­dzić swoje kwali­fi­ka­cje i mają upraw­nie­nia do poda­wa­nia leków. Tylko wtedy można mieć pewność, że wdro­żo­ne lecze­nie lub tera­pia jest dobra­na prawi­dło­wo w trosce o zdro­wie i bezpie­czeń­stwo pacjenta.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry