Czy można farbować włosy po przeszczepie włosów?

Podda­nie się zabie­go­wi prze­szcze­pu włosów pozwa­la cieszyć się bujną fryzu­rą i nie myśleć już więcej o zako­lach czy widocz­nych prze­rze­dze­niach. Zanim jednak efekt będzie napraw­dę zauwa­żal­ny, pacjent musi przejść przez okres poza­bie­go­wy, wyma­ga­ją­cy szcze­gól­ne­go stoso­wa­nia się do zale­ceń leka­rza medy­cy­ny este­tycz­nej. Co zasa­dy postę­po­wa­nia po zabie­gu prze­szcze­pu włosów mówią o ich farbo­wa­niu? Jakie jesz­cze zale­ce­nia są wyma­ga­ne, by skóra popraw­nie się zago­iła, a efekt był taki, jakie­go oczekiwano?

Zabiegi fryzjerskie po przeszczepie włosów

Zale­ca się, by jakie­kol­wiek zabie­gi fryzjer­skie wyko­ny­wać po upły­nię­ciu mini­mum trzech tygo­dni od daty wyko­na­nia prze­szcze­pu włosów. Nale­ży do nich zarów­no farbo­wa­nie, jak i stoso­wa­nie środ­ków do styli­za­cji włosów, a także wszel­kie­go rodza­ju odży­wek i prepa­ra­tów do pielę­gna­cji włosów. W pierw­szych dniach po zabie­gu skórę głowy i włosy nale­ży myć wyłącz­nie ciepłą, ale nie gorą­cą wodą. W kolej­nych można stoso­wać deli­kat­ny szam­pon. Nie zale­ca się również pocie­ra­nia głowy i włosów szorst­kim ręcz­ni­kiem. Mięk­ka ście­recz­ka baweł­nia­na przy­kła­da­na do skóry, by ją osuszyć, nie spowo­du­je podraż­nień i nie wpły­nie nieko­rzyst­nie na świe­żo prze­szcze­pio­ne cebul­ki włosów.

Alkohol i wyroby tytoniowe po zabiegu wszczepiania cebulek włosowych

Opty­mal­ne rezul­ta­ty wszcze­pia­nia cebu­lek włoso­wych wyma­ga­ją stoso­wa­nia się do zale­ceń doty­czą­cych spoży­wa­nia alko­ho­lu i wyro­bów tyto­nio­wych, których nale­ży unikać przez mini­mum 7 dni od prze­pro­wa­dze­nia zabie­gu. W proce­sach przyj­mo­wa­nia się miesz­ków włoso­wych dużą rolę odgry­wa tlen, które­go ilość zmniej­sza się podczas pale­nia papie­ro­sów, e‑papierosów czy cygar.

Kiedy można założyć nakrycie głowy?

Po wszcze­pie­niu włosów skóra głowy jest podraż­nio­na, może wystę­po­wać obrzęk. Nie zale­ca się nosić w tym czasie żadnych nakryć głowy, nawet lekkich. Po upły­nię­ciu co najmniej dwóch tygo­dni, kiedy skóra już nieco się zagoi, możli­we jest zało­że­nie czap­ki lub kasku. Jeśli pacjent pracu­je w miej­scu, w którym jest nara­żo­ny na kurz, nadmier­ną ekspo­zy­cję na słoń­ce lub deszcz, czap­ka będzie stano­wić barie­rę ochronną.

Czy od razu po przeszczepie można wrócić do pracy i codziennych obowiązków?

Po prze­szcze­pie włosów pacjent może wrócić do normal­ne­go funk­cjo­no­wa­nia, jednak zale­ca ostroż­ność podczas wszel­kich czyn­no­ści, które mogły­by dopro­wa­dzić do uszko­dze­nia wszcze­pio­nych miesz­ków włoso­wych. Pacjent nie powi­nien dźwi­gać ani wyko­ny­wać cięż­kich prac w domu i ogro­dzie. Powrót do życia zawo­do­we­go zale­ży od rodza­ju obowiąz­ków. Do pracy w biurze, gdzie wystę­pu­ją bezpiecz­ne warun­ki dla goją­cej się skóry głowy, pacjent może wrócić już po kilku dniach od zabie­gu. Dokład­ny termin powi­nien być skon­sul­to­wa­ny z leka­rzem medy­cy­ny este­tycz­nej, który oceni, czy rege­ne­ra­cja skóry po zabie­gu prze­bie­ga prawi­dło­wo. Pacjen­ci pracu­ją­cy w trud­nych warun­kach, wyma­ga­ją­cych stoso­wa­nia nakry­cia głowy, nara­ża­ją­cych skórę głowy na nieko­rzyst­ne czyn­ni­ki, będą musie­li odcze­kać mini­mum dwa tygodnie.

Kiedy po przeszczepie włosów można wrócić do regularnych ćwiczeń?

Powrót do aktyw­no­ści fizycz­nej powi­nien nastą­pić dopie­ro po upły­nię­ciu około trzech tygo­dni. Podsta­wą tego zale­ce­nia jest nie tylko potrze­ba unik­nię­cia ryzy­ka zranie­nia, lecz także prze­miesz­cze­nia się wszcze­pio­nych cebu­lek włoso­wych, co może nastą­pić w wyni­ku duże­go wysił­ku. Z tego powo­du zale­ca się unikać inten­syw­nych trenin­gów, ale i dźwi­ga­nia cięż­kich przed­mio­tów podczas codzien­nych zajęć.

Aktywność seksualna po przeszczepie włosów

Zale­ca się, by aktyw­ność seksu­al­ną podjąć nie wcze­śniej niż po upły­nię­ciu 2–3 dni od zabie­gu prze­szcze­pu włosów. Podczas stosun­ku zwięk­sza się prze­pływ i ciśnie­nie krwi, które mogły­by dopro­wa­dzić do uszko­dze­nia bądź wypchnię­cia wszcze­pio­nych cebu­lek włosów. Po powro­cie do aktyw­no­ści seksu­al­nej warto uważać, by przez następ­nych kilka dni nie przyj­mo­wać pozy­cji z głową w dół.

Inte­re­su­je Cię zabieg prze­szcze­pu włosów i chcesz dowie­dzieć się więcej o tej proce­du­rze? Specja­li­sta medy­cy­ny este­tycz­nej z klini­ki Novo­derm w Łodzi wyja­śni, na czym pole­ga i jak prze­bie­ga prze­szczep włosów.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry