zdalne badanie wlosow

Czy przeszczep włosów można wykonać bez względu na rodzaj włosów?

Rozwój medy­cy­ny este­tycz­nej spra­wił, że współ­cze­śnie ubyt­ki włosów i łysie­nie andro­ge­no­we, nie muszą być stanem na stałe, ani prowa­dzić do całko­wi­tej utra­ty włosów. Jedną z metod cieszą­cych się dużym zain­te­re­so­wa­niem jest prze­szczep włosów. Skutecz­ność zabie­gu, brak blizn oraz uciąż­li­wej rekon­wa­le­scen­cji to nie jedy­ne cechy zabie­gu. Efek­tem jest uzyska­nie natu­ral­nej obję­to­ści. Co warto wiedzieć o zabie­gu prze­szcze­pu włosów? Czy może być wyko­na­ny bez wzglę­du na rodzaj włosów? Jak prze­bie­ga proce­du­ra wszcze­pia­nia włosów?

Charakterystyka włosów a zabieg przeszczepu

Jedną z najczęst­szych wątpli­wo­ści doty­czą­cych zabie­gu prze­szcze­pu włosów jest obawa, czy w przy­pad­ku każde­go rodza­ju włosów proce­du­ra może być prze­pro­wa­dzo­na. W końcu włosy, zarów­no proste i kręco­ne, jak i blond, rude i ciem­ne, różnią się od siebie. Struk­tu­ra natu­ral­nych włosów blond i rudych zawie­ra feome­la­ni­nę, czyli pigmen­ty odpo­wie­dzial­ne za jasne odcie­nie. Włosy tego typu są najczę­ściej cien­kie i bardzo deli­kat­ne. Z kolei włosy brune­tów i szaty­nów zawdzię­cza­ją swój kolor pigmen­tom o nazwie eume­la­ni­na. Włosy są grub­sze i sztyw­niej­sze. O ile w pielę­gna­cji każde­go rodza­ju włosów kolor, a i przy tym struk­tu­ra mają duże znacze­nie, w przy­pad­ku wszcze­pia­nia włosów nie jest to istot­ne. Pacjen­ci nie muszą się obawiać, że proce­du­ra nie zosta­nie prze­pro­wa­dzo­na z uwagi na kolor ich włosów. Zabieg można wyko­nać bez wzglę­du na rodzaj włosów. Możli­wość wyko­na­nia prze­szcze­pu włosów wyklu­cza­ją prze­ciw­wska­za­nia, o których z pacjen­tem rozma­wia lekarz medy­cy­ny este­tycz­nej podczas pierw­szej konsultacji.

Kiedy nie można przeprowadzić przeszczepu cebulek włosów?

Na liście prze­ciw­wska­zań do wyko­na­nia prze­szcze­pu cebu­lek włosów znaj­du­je się łusz­czy­ca, cukrzy­ca oraz choro­by ukła­du krąże­nia. Pacjen­ci, którzy mają aktyw­ne stany zapal­ne skóry, będą mogli skorzy­stać z zabie­gu dopie­ro w czasie, kiedy stan ich skóry będzie na to pozwa­lał. W pierw­szej kolej­no­ści powin­ni wyle­czyć stany zapal­ne i wszel­kie choro­by skór­ne. Zabieg nie będzie mógł być wyko­na­ny u osób mają­cych aler­gię na skład­ni­ki znie­czu­le­nia miej­sco­we­go. Prze­ciw­wska­za­niem są również choro­by wątro­by i nerek.

Komu zaleca się zabieg przeszczepu włosów?

Zabieg prze­szcze­pu włosów to sposób na łysie­nie i zako­la. Jedno­cze­śnie to skutecz­ny zabieg zagęsz­cza­ją­cy włosy, bez wzglę­du na to, czy ubyt­ki powsta­ły na głowie, czy w okoli­cy brody, wąsów, brwi i rzęs. Pole­ca­ny jest wszyst­kim pacjen­tom, którzy zaob­ser­wo­wa­li u siebie znacz­ne prze­rze­dze­nie włosów lub mają zdia­gno­zo­wa­ne łysie­nie andro­ge­no­we. Zabieg może przy­wró­cić owło­sie­nie u osób, u których doszło do utra­ty włosów na skutek oparzeń, urazów i napromieniowania.

Jak przebiega procedura przeszczepu włosów?

Proce­du­ra rozpo­czy­na się od poda­nia środ­ka znie­czu­la­ją­ce­go i pobra­nia mikro szcze­pów włosów. Grafty wybie­ra­ne są z miej­sca z tyłu głowy, pleców lub klat­ki pier­sio­wej. Lekarz medy­cy­ny este­tycz­nej używa specjal­ne­go narzę­dzia, które­go ostra krawędź precy­zyj­nie naci­na naskó­rek, nato­miast tępa pozwa­la na wysu­nię­cie miesz­ka włoso­we­go bez jego uszkodzenia.

Grafty odkła­da­ne są w miej­sce przy­sto­so­wa­ne do ich potrzeb, co warun­ku­je ich prze­ży­wal­ność i w konse­kwen­cji efekt zabiegu.

Narzę­dzie wyko­rzy­sty­wa­ne przez leka­rza medy­cy­ny este­tycz­nej umoż­li­wia również bezpiecz­ne wysu­nię­cie miesz­ka na wyma­ga­ną głębo­kość we wcze­śniej przy­go­to­wa­ny, niewiel­ki otwór.

Proce­du­ra może trwać od około 5 do nawet 9 godzin. Czas uzależ­nio­ny jest od ilości pobra­nych i wszcze­pia­nych cebulek.

Jak postępować po zabiegu przeszczepu włosów?

O postę­po­wa­niu po zabie­gu pacjent infor­mo­wa­ny jest przez leka­rza tuż po zakoń­cze­niu prze­szcze­pu. Choć prze­szczep włosów nie wyma­ga długiej i uporczy­wej rekon­wa­le­scen­cji, powrót do pracy, szcze­gól­nie jeśli wyma­ga nosze­nia nakry­cia głowy w posta­ci kasku, może nastą­pić dopie­ro po kilku­na­stu dniach od zabie­gu. Pierw­sze mycie głowy po prze­szcze­pie powin­no nastą­pić po około 36 godzi­nach. Nale­ży używać wyłącz­nie ciepłej wody, a włosy i głowę deli­kat­nie osuszyć, nie pocie­ra­jąc jej ręcz­ni­kiem. Zale­ca się zrezy­gno­wać z inten­syw­ne­go wysił­ku na około 2 tygo­dnie od wyko­na­nia zabiegu.

Inte­re­su­je Cię prze­szczep włosów i chcesz poznać więcej szcze­gó­łów? Lekarz z Klini­ki Novo­derm w Łodzi udzie­li odpo­wie­dzi na wszyst­kie pyta­nia doty­czą­ce zabiegu.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry