antykoncepcja dla mężczyzn

Czy wazektomia to sterylizacja?

Wazek­to­mia i stery­li­za­cja to dwa termi­ny, które dość często używa­ne są naprze­mien­nie. Jest to jednak poważ­ny błąd, ponie­waż nie nale­ży mylić ze sobą znacze­nia tych dwóch słów — prowa­dzi to do niepo­ro­zu­mień. Wazek­to­mia stano­wi bowiem meto­dę anty­kon­cep­cji dla mężczyzn pole­ga­ją­cą na podwią­za­niu nasie­nio­wo­dów, podczas gdy stery­li­za­cja chirur­gicz­na u kobiet i mężczyzn to zabieg, podczas które­go trwa­le usuwa­ne są gruczo­ły płcio­we. Zarów­no wazek­to­mia, jak i stery­li­za­cja przy­no­szą podob­ny efekt (bezpłod­ność), jednak obydwa zabie­gi różni nie tylko prze­bieg proce­du­ry zabie­go­wej, ale też powo­dy, dla których jest ona przeprowadzana.

Czy wazektomia to sterylizacja? Nie należy mylić znaczenia słów 

Nale­ży podkre­ślić to bardzo wyraź­nie - wazek­to­mia to nie stery­li­za­cja. Stery­li­za­cja to usunię­cie gonad (gruczo­łów płcio­wych), czyli jąder u mężczyzn lub jajni­ków u kobiet. Stery­li­za­cję powszech­nie prze­pro­wa­dza się na zwie­rzę­tach hodow­la­nych — głów­nie w celu wywo­ła­nia u nich stanu niepłod­no­ści i unie­moż­li­wie­nia rozmna­ża­nia się, a także zapo­bie­ga­nia różnym choro­bom. U ludzi nato­miast stery­li­za­cja ma miej­sce jedy­nie w przy­pad­ku koniecz­no­ści rato­wa­nia życia lub zdro­wia ludz­kie­go (wcze­śniej­sze wykry­cie nowo­two­ru złośli­we­go gonad), nie zaś pozba­wia­nia pacjen­ta płodności.

Wazek­to­mia to jedna z metod anty­kon­cep­cji u mężczyzn, którą wyko­nu­je się wyłącz­nie w celu zapo­bie­ga­nia ciąży. Zdarza się, że wska­za­niem do prze­pro­wa­dze­nia wazek­to­mii jest nie tylko brak chęci do posia­da­nia potom­stwa, ale też różno­rod­ne choro­by inter­ni­stycz­ne lub onko­lo­gicz­ne, z który­mi zmaga się pacjent. Istot­ną różni­cą pomię­dzy wazek­to­mią a stery­li­za­cją jest jednak to, że wazek­to­mia jest odwra­cal­na (rewa­zek­to­mia), nato­miast usunię­cie gruczo­łów płcio­wych jest trwa­łe i nieodwracalne.

Na czym polega wazektomia?

Podczas wazek­to­mii nie jest usuwa­na żadna część męskich orga­nów. Wazek­to­mia pole­ga na prze­cię­ciu lub rozwar­stwie­niu skóry mosz­ny w celu łatwiej­szej loka­li­za­cji nasie­nio­wo­dów, a następ­nie ich precy­zyj­nym podwią­za­niu. To pozwa­la na zablo­ko­wa­nie droż­no­ści nasie­nio­wo­dów — plem­ni­ki nie są w stanie się już prze­miesz­czać, co unie­moż­li­wia zapłod­nie­nie komór­ki jajo­wej podczas stosunku.

W odróż­nie­niu od stery­li­za­cji, która jest opera­cją prze­pro­wa­dza­ną w znie­czu­le­niu ogól­nym, wazek­to­mia to zabieg mikro­chi­rur­gicz­ny, który wyko­nu­je się w znie­czu­le­niu miej­sco­wym — bez potrze­by hospi­ta­li­za­cji oraz długie­go i bole­sne­go okre­su rekon­wa­le­scen­cji. Oczy­wi­ście, po prze­pro­wa­dze­niu tej proce­du­ry anty­kon­cep­cyj­nej, gdy znie­czu­le­nie prze­sta­nie dzia­łać, pacjent może odczu­wać pewne dole­gli­wo­ści bólo­we, jednak zazwy­czaj można je bez proble­mu zredu­ko­wać przy pomo­cy dostęp­nych bez recep­ty środ­ków prze­ciw­bó­lo­wych. Po zabie­gu pacjent odpo­czy­wa we własnym domu i może wrócić do codzien­nej aktyw­no­ści już w prze­cią­gu kilku dni po zabiegu.

Skutki uboczne sterylizacji a męskiej antykoncepcji

W wyni­ku stery­li­za­cji mężczy­zna traci nie tylko ważne dla niego gruczo­ły płcio­we, ale też możli­wość produk­cji nasie­nia. Dlate­go jest to opera­cja, którą wyko­nu­je się tylko wtedy, gdy jest to napraw­dę koniecz­ne. Wazek­to­mia nie pozba­wi nato­miast pacjen­ta ejaku­la­tu oraz wytry­sku — obję­tość nasie­nia może się mini­mal­nie zmniej­szyć, ale co najważ­niej­sze będzie ono pozba­wio­ne plem­ni­ków. Zabieg wazek­to­mii nie wpły­wa jednak nieko­rzyst­nie na spraw­ność seksu­al­ną mężczy­zny czy jego odczu­cia podczas stosun­ku — tak napraw­dę nie zmie­nia się w tym przy­pad­ku nic poza tym, że nie jest w stanie zapłod­nić on swojej part­ner­ki. Niemniej pragnie­my zwró­cić uwagę, że choć wazek­to­mia jest proce­du­rą odwra­cal­ną, to skutecz­ność rewa­zek­to­mii zmniej­sza się wraz z upły­wem czasu. Dlate­go pacjent, który decy­du­je się na tę meto­dę anty­kon­cep­cji powi­nien być prze­ko­na­ny o słusz­no­ści swojej decyzji.

Chcesz dowie­dzieć się więcej na temat wazek­to­mii i poznać jej całko­wi­ty koszt? Zachę­ca­my do kontak­tu z naszą klini­ką w Łodzi — nasi specja­li­ści chęt­nie odpo­wie­dzą na każde pyta­nie doty­czą­ce podwią­za­nia nasie­nio­wo­dów u mężczyzn podczas wizy­ty konsultacyjnej.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
pl_PLPolish
Przewiń do góry