Wazektomia i sterylizacja to dwa terminy, które dość często używane są naprzemiennie. Jest to jednak poważny błąd, ponieważ nie należy mylić ze sobą znaczenia tych dwóch słów — prowadzi to do nieporozumień. Wazektomia stanowi bowiem metodę antykoncepcji dla mężczyzn polegającą na podwiązaniu nasieniowodów, podczas gdy sterylizacja chirurgiczna u kobiet i mężczyzn to zabieg, podczas którego trwale usuwane są gruczoły płciowe. Zarówno wazektomia, jak i sterylizacja przynoszą podobny efekt (bezpłodność), jednak obydwa zabiegi różni nie tylko przebieg procedury zabiegowej, ale też powody, dla których jest ona przeprowadzana.
Czy wazektomia to sterylizacja? Nie należy mylić znaczenia słów
Należy podkreślić to bardzo wyraźnie - wazektomia to nie sterylizacja. Sterylizacja to usunięcie gonad (gruczołów płciowych), czyli jąder u mężczyzn lub jajników u kobiet. Sterylizację powszechnie przeprowadza się na zwierzętach hodowlanych — głównie w celu wywołania u nich stanu niepłodności i uniemożliwienia rozmnażania się, a także zapobiegania różnym chorobom. U ludzi natomiast sterylizacja ma miejsce jedynie w przypadku konieczności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego (wcześniejsze wykrycie nowotworu złośliwego gonad), nie zaś pozbawiania pacjenta płodności.
Wazektomia to jedna z metod antykoncepcji u mężczyzn, którą wykonuje się wyłącznie w celu zapobiegania ciąży. Zdarza się, że wskazaniem do przeprowadzenia wazektomii jest nie tylko brak chęci do posiadania potomstwa, ale też różnorodne choroby internistyczne lub onkologiczne, z którymi zmaga się pacjent. Istotną różnicą pomiędzy wazektomią a sterylizacją jest jednak to, że wazektomia jest odwracalna (rewazektomia), natomiast usunięcie gruczołów płciowych jest trwałe i nieodwracalne.
Na czym polega wazektomia?
Podczas wazektomii nie jest usuwana żadna część męskich organów. Wazektomia polega na przecięciu lub rozwarstwieniu skóry moszny w celu łatwiejszej lokalizacji nasieniowodów, a następnie ich precyzyjnym podwiązaniu. To pozwala na zablokowanie drożności nasieniowodów — plemniki nie są w stanie się już przemieszczać, co uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej podczas stosunku.
W odróżnieniu od sterylizacji, która jest operacją przeprowadzaną w znieczuleniu ogólnym, wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym — bez potrzeby hospitalizacji oraz długiego i bolesnego okresu rekonwalescencji. Oczywiście, po przeprowadzeniu tej procedury antykoncepcyjnej, gdy znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać pewne dolegliwości bólowe, jednak zazwyczaj można je bez problemu zredukować przy pomocy dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Po zabiegu pacjent odpoczywa we własnym domu i może wrócić do codziennej aktywności już w przeciągu kilku dni po zabiegu.
Skutki uboczne sterylizacji a męskiej antykoncepcji
W wyniku sterylizacji mężczyzna traci nie tylko ważne dla niego gruczoły płciowe, ale też możliwość produkcji nasienia. Dlatego jest to operacja, którą wykonuje się tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Wazektomia nie pozbawi natomiast pacjenta ejakulatu oraz wytrysku — objętość nasienia może się minimalnie zmniejszyć, ale co najważniejsze będzie ono pozbawione plemników. Zabieg wazektomii nie wpływa jednak niekorzystnie na sprawność seksualną mężczyzny czy jego odczucia podczas stosunku — tak naprawdę nie zmienia się w tym przypadku nic poza tym, że nie jest w stanie zapłodnić on swojej partnerki. Niemniej pragniemy zwrócić uwagę, że choć wazektomia jest procedurą odwracalną, to skuteczność rewazektomii zmniejsza się wraz z upływem czasu. Dlatego pacjent, który decyduje się na tę metodę antykoncepcji powinien być przekonany o słuszności swojej decyzji.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wazektomii i poznać jej całkowity koszt? Zachęcamy do kontaktu z naszą kliniką w Łodzi — nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na każde pytanie dotyczące podwiązania nasieniowodów u mężczyzn podczas wizyty konsultacyjnej.