Wazektomia jest zabiegiem, który wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród mężczyzn, którzy świadomie chcą zrezygnować z ojcostwa. W głowach pacjentów nadal jednak pojawia się sporo pytań dotyczących efektów zabiegu wazektomii. Czy wpływa ona na jakość życia seksualnego? Czy wazektomia przedłuża stosunek? Wyjaśniamy, w jaki sposób działa antykoncepcja dla mężczyzn.
Co zmienia zabieg wazektomii?
Wazektomia, czyli zabieg przecięcia i podwiązania nasieniowodów (chirurgicznie lub metodą kanadyjską bez skalpela), ma na celu wywołać u pacjenta trwały stan braku płodności. Pod względem fizycznym i biologicznym przeprowadzony zabieg zmienia dla mężczyzny tylko tyle, że nie jest w stanie zapłodnić swojej partnerki podczas stosunku, a tym samym zakończyć go nieplanowaną ciążą. Mężczyzna po wazektomii posiada także normalny wytrysk — proces ejakulacji nadal odbywa się w ten sam sposób, z tą różnicą, że nasienie pozbawione jest plemników, które odpowiadają za zapłodnienie komórki jajowej. Nie zmienia się też zewnętrzny wygląd jąder czy sposób odczuwania orgazmu. Jednym słowem wazektomia nie ma wpływu na funkcjonowanie narządów płciowych, lecz jedynie na samą jakość spermy.
Czy wazektomia wydłuża stosunek płciowy? Czy ma wpływ na aktywność seksualną?
Wazektomia to metoda męskiej antykoncepcji, której zadaniem jest zapobieganie ciąży, nie zaś wpływanie na zachowania seksualne pacjenta. W związku z powyższym wazektomia nie skraca, ale też w żaden sposób nie przedłuża stosunku.
Nie zmienia to faktu, że część mężczyzn odczuwa pozytywne skutki wykonanego zabiegu wazektomii w kwestii poprawy jakości życia seksualnego, choć te mają one wymiar bardziej psychologiczny. Przeprowadzony zabieg przynosi pacjentom przede wszystkim ogromny komfort psychiczny — znika stres wywołany ryzykiem zapłodnienia partnerki, co w wielu przypadkach może przynieść samoistny efekt wydłużenia stosunku. Wykonanie wazektomii znosi też konieczność uprawiania stosunku przerywanego, co może sprawić, że seks partnerów stanie się dłuższy i bardziej satysfakcjonujący.
Niestety, może także zdarzyć się, że aspekt psychologiczny zadziała w drugą stronę i wpłynie ujemnie na popęd seksualny czy erekcję. Istnieje prawdopodobieństwo, że u niektórych pacjentów pojawi się tzw. stres pozabiegowy, związany ze świadomością, że pacjent już nigdy nie będzie mógł posiadać potomstwa. Może to obniżyć poczucie własnej męskości i tym samym przełożyć się na negatywne doświadczenia w sypialni. Za tym często idą zaburzenia natury psychicznej, które pomogą skończyć m.in. depresją. Dlatego podczas konsultacji przed zabiegiem nasi specjaliści zawsze podkreślają, że wazektomia to wysoce skuteczna metoda antykoncepcji, co do przeprowadzenia której należy mieć 100% pewność. Odwrócenie wazektomii jest dość skomplikowanym procesem i nie zawsze jest w stanie przynieść skuteczne rezultaty. Utrata zdrowia psychicznego to dość wysoka cena za zbyt pochopne i błędne podjęcie decyzji na całe życie.
Czy możliwe są powikłania po wazektomii?
U większości mężczyzn, zabieg przeprowadzany przez wykwalifikowanego chirurga, nie powoduje ryzyka powikłań, skutków ubocznych i długiej rekonwalescencji. Wazektomia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co może wywołać delikatny dyskomfort i obrzęk bezpośrednio po zabiegu. U niektórych pacjentów może pojawić się tzw. zespół bólowy w wyniku podrażnienia nerwu zlokalizowanego wzdłuż nasieniowodu w stronę jądra, jednak nie powinien on trwać dłużej niż kilka dni po zabiegu. W takim przypadku pomocne jest stosowanie ciepłych kąpieli i przyjmowanie środków przeciwbólowych, przy jednoczesnym ograniczeniu aktywności fizycznej. Bardzo rzadko zdarza się, że ból przybiera formę przewlekłą. Jeśli jednak się tak stanie, niezbędna będzie konsultacja u specjalisty i dodatkowa diagnostyka.
Jesteś zainteresowany przeprowadzeniem wazektomii w naszej klinice w Łodzi? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, by dowiedzieć się więcej na temat kosztów lub przeciwwskazań do zabiegu.