Zabieg wazektomii uznawany jest za najlskuteczniejszą metodę antykoncepcji dla mężczyzn. Polega on na przecięciu, a następnie podwiązaniu nasieniowodów, co ma fizycznie uniemożliwiać zapłodnienie. Mężczyzna poddający się tej procedurze zachowuje przy tym wszelkie pozostałe możliwości płciowe. Dowiedz się, jak przebiega zabieg podwiązania nasieniowodów.
Na czym polega zabieg wazektomii?
Zabieg wazektomii polega na odcięciu plemnikom drogi do produkowanego przez męski organizm nasienia poprzez przecięcie, a następnie podwiązanie nasieniowodów. Ta metoda antykoncepcyjna nie hamuje produkcji plemników – są one w dalszym ciągu wytwarzane, jednak przez brak możliwości przedostania się przez nasieniowody są samoistnie wchłaniane przez organizm pacjenta. Po zabiegu wazektomii mężczyzna wciąż wytwarza ejakulat i może osiągnąć wytrysk, jedynie jego objętość zostaje zmniejszona o ok. 1–2%. Zabieg nie wpływa na libido ani sprawność seksualną pacjenta.
Jak przebiega zabieg podwiązania nasieniowodów?
W naszej klinice zabieg wazektomii wykonujemy na dwa sposoby. Pierwszy z nich, Total Vasectomy, przeprowadzany jest z przecięciem moszny. Drugi, WBS (wazektomia bez skalpela), wykonywany jest jedynie z rozwarstwieniem skóry przy użyciu specjalnego narzędzia. W przypadku obu zabiegów kolejnym etapem jest zlokalizowanie nasieniowodu i wycięcie jego fragmentu. Następnie obie części są podwiązywane za pomocą szwów, klipsów lub podwiązek. Wazektomia wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Zwykle trwa ok. 20–30 minut. Pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Nie ma konieczności hospitalizacji. Rekonwalescencja zwykle nie jest szczególnie uciążliwa i trwa zwykle około kilku dni.
Czy wazektomia to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji dla mężczyzn?
Wazektomia zdecydowanie uznawana jest za najskuteczniejsza metodą antykoncepcji dla mężczyzn – zapobiega zapłodnieniu w aż 99,9% przypadków. Dla porównania, skuteczność drugiej metody antykoncepcyjnej dla mężczyzn to 98%, jednak wyłącznie pod warunkiem ich prawidłowego stosowania. Przy jakimkolwiek błędzie w jej użyciu skuteczność spada już do zaledwie 85%. Należy jednak pamiętać, że po wykonaniu wazektomii konieczne jest przebadanie nasienia na obecność plemników. Zwykle zaleca się jego przeprowadzenie po ok. 8 tygodniach. Jeśli badanie wykaże, że plemniki dostały się do ejakulatu, konieczna będzie konsultacja lekarska. Z tego też powodu zaleca się, aby do potwierdzenia skuteczności wazektomii równolegle stosować inną metodę antykoncepcji.
Czy wazektomia jest odwracalna? Czym jest rewazektomia?
Wazektomia to z założenia trwała metoda antykoncepcji. Jeśli jednak mężczyzna, który się jej poddał, zmieni zdanie, istnieje możliwość odwrócenia efektów tej procedury. Zabieg taki nazywany jest rewazektomią. Jest ona bardziej skomplikowana od wazektomii, dlatego zwykle trwa ok. 3,5–4,5 godziny. Polega na złączeniu ze sobą i ponownym udrożnieniu nasieniowodów. Należy mieć jednak na uwadze, że rewazetomia nie zawsze przywraca płodność. Ryzyko braku skuteczności wzrasta z upływem czasu. W okresie od 3 lat od przeprowadzenia wazektomii sukces udaje się osiągnąć w około 90% przypadków. Jednak po 15 latach liczba ta spada do zaledwie 70%. Z tego względu przed podjęciem decyzji o przecięciu nasieniowodów należy bardzo dokładnie rozważyć wszelkie plusy i minusy zabiegu. Niektórzy pacjenci decydują się na zamrożenie nasienia. Alternatywą jest pozyskanie plemników z jądra lub najądrzy, co jest możliwe nawet po udanej wazektomii.
Jakie skutki uboczne odczuwają pacjenci?
Wazektomia zwykle nie wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi. Pacjent może odczuwać lekki ból i dyskomfort. Okolice pozabiegowe bywają zasinione i opuchnięte, w nasieniu może pojawić się też niewielka ilość krwi. W rzadkich przypadkach możliwe jest również wdanie się infekcji, krwiaki w miejscu nacięcia, torbiele w najądrzu, wodniaki, ziarniniaki nasienne czy nagromadzenie płynu w jądrze.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania wazektomii?
Lista przeciwwskazań do wykonania wazektomii nie jest długa. Znajdują się na niej:
- poważne zaburzenia krzepliwości krwi,
- wyjątkowo duży wodniak jąder,
- żylaki powrózka nasiennego,
- zbyt młody wiek (poniżej 18. roku życia).