Czym jest wazektomia? Jak przebiega zabieg podwiązania nasieniowodów?

Zabieg wazek­to­mii uzna­wa­ny jest za najlsku­tecz­niej­szą meto­dę anty­kon­cep­cji dla mężczyzn. Pole­ga on na prze­cię­ciu, a następ­nie podwią­za­niu nasie­nio­wo­dów, co ma fizycz­nie unie­moż­li­wiać zapłod­nie­nie. Mężczy­zna podda­ją­cy się tej proce­du­rze zacho­wu­je przy tym wszel­kie pozo­sta­łe możli­wo­ści płcio­we. Dowiedz się, jak prze­bie­ga zabieg podwią­za­nia nasieniowodów.

Na czym polega zabieg wazektomii?

Zabieg wazek­to­mii pole­ga na odcię­ciu plem­ni­kom drogi do produ­ko­wa­ne­go przez męski orga­nizm nasie­nia poprzez prze­cię­cie, a następ­nie podwią­za­nie nasie­nio­wo­dów. Ta meto­da anty­kon­cep­cyj­na nie hamu­je produk­cji plem­ni­ków – są one w dalszym ciągu wytwa­rza­ne, jednak przez brak możli­wo­ści prze­do­sta­nia się przez nasie­nio­wo­dy są samo­ist­nie wchła­nia­ne przez orga­nizm pacjen­ta. Po zabie­gu wazek­to­mii mężczy­zna wciąż wytwa­rza ejaku­lat i może osią­gnąć wytrysk, jedy­nie jego obję­tość zosta­je zmniej­szo­na o ok. 1–2%. Zabieg nie wpły­wa na libi­do ani spraw­ność seksu­al­ną pacjenta.

Jak przebiega zabieg podwiązania nasieniowodów?

W naszej klini­ce zabieg wazek­to­mii wyko­nu­je­my na dwa sposo­by. Pierw­szy z nich, Total Vasec­to­my, prze­pro­wa­dza­ny jest z prze­cię­ciem mosz­ny. Drugi, WBS (wazek­to­mia bez skal­pe­la), wyko­ny­wa­ny jest jedy­nie z rozwar­stwie­niem skóry przy użyciu specjal­ne­go narzę­dzia. W przy­pad­ku obu zabie­gów kolej­nym etapem jest zloka­li­zo­wa­nie nasie­nio­wo­du i wycię­cie jego frag­men­tu. Następ­nie obie części są podwią­zy­wa­ne za pomo­cą szwów, klip­sów lub podwią­zek. Wazek­to­mia wyko­ny­wa­na jest w warun­kach ambu­la­to­ryj­nych, w znie­czu­le­niu miej­sco­wym. Zwykle trwa ok. 20–30 minut. Pacjent może wrócić do domu jesz­cze tego same­go dnia. Nie ma koniecz­no­ści hospi­ta­li­za­cji. Rekon­wa­le­scen­cja zwykle nie jest szcze­gól­nie uciąż­li­wa i trwa zwykle około kilku dni.

Czy wazektomia to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji dla mężczyzn?

Wazek­to­mia zdecy­do­wa­nie uzna­wa­na jest za najsku­tecz­niej­sza meto­dą anty­kon­cep­cji dla mężczyzn – zapo­bie­ga zapłod­nie­niu w aż 99,9% przy­pad­ków. Dla porów­na­nia, skutecz­ność drugiej meto­dy anty­kon­cep­cyj­nej dla mężczyzn to 98%, jednak wyłącz­nie pod warun­kiem ich prawi­dło­we­go stoso­wa­nia. Przy jakim­kol­wiek błędzie w jej użyciu skutecz­ność spada już do zale­d­wie 85%. Nale­ży jednak pamię­tać, że po wyko­na­niu wazek­to­mii koniecz­ne jest prze­ba­da­nie nasie­nia na obec­ność plem­ni­ków. Zwykle zale­ca się jego prze­pro­wa­dze­nie po ok. 8 tygo­dniach. Jeśli bada­nie wyka­że, że plem­ni­ki dosta­ły się do ejaku­la­tu, koniecz­na będzie konsul­ta­cja lekar­ska.  Z tego też powo­du zale­ca się, aby do potwier­dze­nia skutecz­no­ści wazek­to­mii równo­le­gle stoso­wać inną meto­dę antykoncepcji.

Czy wazektomia jest odwracalna? Czym jest rewazektomia?

Wazek­to­mia to z zało­że­nia trwa­ła meto­da anty­kon­cep­cji. Jeśli jednak mężczy­zna, który się jej poddał, zmie­ni zdanie, istnie­je możli­wość odwró­ce­nia efek­tów tej proce­du­ry. Zabieg taki nazy­wa­ny jest rewa­zek­to­mią. Jest ona bardziej skom­pli­ko­wa­na od wazek­to­mii, dlate­go zwykle trwa ok. 3,5–4,5 godzi­ny. Pole­ga na złącze­niu ze sobą i ponow­nym udroż­nie­niu nasie­nio­wo­dów. Nale­ży mieć jednak na uwadze, że rewa­ze­to­mia nie zawsze przy­wra­ca płod­ność. Ryzy­ko braku skutecz­no­ści wzra­sta z upły­wem czasu. W okre­sie od 3 lat od prze­pro­wa­dze­nia wazek­to­mii sukces udaje się osią­gnąć w około 90% przy­pad­ków. Jednak po 15 latach licz­ba ta spada do zale­d­wie 70%. Z tego wzglę­du przed podję­ciem decy­zji o prze­cię­ciu nasie­nio­wo­dów nale­ży bardzo dokład­nie rozwa­żyć wszel­kie plusy i minu­sy zabie­gu. Niektó­rzy pacjen­ci decy­du­ją się na zamro­że­nie nasie­nia. Alter­na­ty­wą jest pozy­ska­nie plem­ni­ków z jądra lub nają­drzy, co jest możli­we nawet po udanej wazektomii.

Jakie skutki uboczne odczuwają pacjenci?

Wazek­to­mia zwykle nie wiąże się z poważ­ny­mi skut­ka­mi ubocz­ny­mi. Pacjent może odczu­wać lekki ból i dyskom­fort. Okoli­ce poza­bie­go­we bywa­ją zasi­nio­ne i opuch­nię­te, w nasie­niu może poja­wić się też niewiel­ka ilość krwi. W rzad­kich przy­pad­kach możli­we jest również wdanie się infek­cji, krwia­ki w miej­scu nacię­cia, torbie­le w nają­drzu, wodnia­ki, ziar­ni­nia­ki nasien­ne czy nagro­ma­dze­nie płynu w jądrze.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania wazektomii?

Lista prze­ciw­wska­zań do wyko­na­nia wazek­to­mii nie jest długa. Znaj­du­ją się na niej:

  • poważ­ne zabu­rze­nia krze­pli­wo­ści krwi,
  • wyjąt­ko­wo duży wodniak jąder,
  • żyla­ki powróz­ka nasiennego,
  • zbyt młody wiek (poni­żej 18. roku życia).
NovoDerm
novoderm.pl
menu
pl_PLPolish
Przewiń do góry