Depilacja laserowa w ciąży i podczas karmienia piersią – fakty i mity o zabiegu

Pomi­mo dużej popu­lar­no­ści depi­la­cji lase­ro­wej, wciąż krąży wokół niej sporo niepraw­dzi­wych prze­ka­zów. Wiele z nich doty­czy prze­pro­wa­dza­nia zabie­gów w okre­sie ciąży i podczas karmie­nia pier­sią. Co jest praw­dą, a które wzmian­ki powin­ny­śmy trak­to­wać ze sporym przy­mru­że­niem oka? Poznaj najważ­niej­sze fakty i mity doty­czą­ce epila­cji u przy­szłych i młodych mam!

FAKT – w ciąży może pojawić się problem nadmiernego owłosienia

Ciało przy­szłej mamy inten­syw­nie przy­go­to­wu­je się do nosze­nia i przy­ję­cia na świat malusz­ka. Kobie­ta spodzie­wa­ją­ca się dziec­ka może zauwa­żyć m.in. znacz­nie szyb­szy i gęściej­szy przy­rost włosów. Powo­dem tego są złożo­ne zmia­ny hormo­nal­ne, które mają miej­sce w okre­sie ciąży już od momen­tu zapłod­nie­nia. Z kolei hormo­ny płcio­we odgry­wa­ją istot­ną rolę w regu­la­cji cyklu wzro­stu włosów. W efek­cie ich wzmo­żo­ne­go wydzie­la­nia, aktyw­na faza wzro­stu włosów (anagen) ulega wydłu­że­niu, a mniej miesz­ków włoso­wych pozo­sta­je uśpio­nych. Zmia­ny hormo­nal­ne mogą odpo­wia­dać również za więk­szą ilość barw­ni­ka (mela­ni­ny), przez co łody­gi bywa­ją ciem­niej­sze. U kobiet w ciąży efek­ty takie zwykle są pożą­da­ne, jeśli chodzi o fryzu­rę, ale mogą doty­czyć także niechcia­ne­go owło­sie­nia na innych obsza­rach ciała.

FAKT – wykonywanie depilacji laserowej w czasie ciąży jest niewskazane

Wielu zabie­gów z zakre­su medy­cy­ny este­tycz­nej, lase­ro­te­ra­pii czy nawet kosme­to­lo­gii nie wyko­nu­je się u Pacjen­tek w okre­sie ciąży. Epila­cja jest wśród nich. Każda reno­mo­wa­na klini­ka, podczas wymie­nia­nia prze­ciw­wska­zań do wyko­na­nia depi­la­cji lase­ro­wej zazna­cza okres ciąży i laktacji.

MIT – zabieg depilacji laserowej w ciąży zawsze szkodzi dziecku

Bada­nia doty­czą­ce skutecz­no­ści stoso­wa­nych metod zabie­go­wych są zabro­nio­ne u kobiet w ciąży. Nie wyko­nu­je się więc testów lase­ro­wych na przy­szłych mamach. Tym samym nie ma danych, które okre­śla­ły­by ewen­tu­al­ne skut­ki tego rodza­ju zabie­gów. Nie ma też infor­ma­cji, które wska­zy­wa­ły­by, że prze­pro­wa­dze­nie zabie­gu epila­cji w ciąży mogło­by mieć jaki­kol­wiek wpływ na dziec­ko. Wiado­mo nato­miast, jak dzia­ła depi­la­cja lase­ro­wa. Ener­gia urzą­dzeń oddzia­łu­je wybiór­czo na miesz­ki włoso­we, pomi­ja­jąc nawet okolicz­ne tkanki.

MIT – metoda depilacji laserem wpływa na cechy wyglądu u dziecka

Powo­dem koniecz­no­ści odło­że­nia w czasie decy­zji o uzyska­niu perfek­cyj­nie gład­kiej skóry na stałe jest nie ryzy­ko dla malusz­ka, a dla skóry matki. Laser dzia­ła na tyle wybiór­czo, że wyso­ce niepraw­do­po­dob­ny jest jego wpływ na dziec­ko, a tym bardziej na jakie­kol­wiek cechy jego wyglą­du. Jeśli więc usły­szysz gdzieś, że przez taki zabieg niemow­lę może mieć zmie­nio­ny odcień skóry czy kolor włosów, to wiedz, że jest to komplet­ny mit.

FAKT – laserowe usuwanie owłosienia w ciąży może zaszkodzić skórze

Prze­ciw­wska­za­nia do depi­la­cji lase­ro­wej w ciąży wyni­ka­ją przede wszyst­kim z ryzy­ka dla mamy. Pod wpły­wem hormo­nów zmia­nie ulega stan skóry. Staje się ona bardziej uwraż­li­wio­na, w tym na dzia­ła­nie wiąz­ki świa­tła stoso­wa­nej podczas trwa­łej depi­la­cji. Mogło­by więc dojść do popa­rzeń i powsta­nia przebarwień.

MIT – depilacja laserowa jest bezpieczna w pierwszym trymestrze

Hormo­ny płcio­we szale­ją już od momen­tu zapłod­nie­nia, dlate­go nawet w pierw­szych miesią­cach ciąży nie zale­ca się wyko­ny­wa­nia epila­cji. Ponad­to istnie­je zniko­me ryzy­ko, że dyskom­for­to­wy zabieg mógł­by spowo­do­wać skur­cze maci­cy i dopro­wa­dzić do kompli­ka­cji. Dla własne­go spoko­ju i pewno­ści warto więc odło­żyć lase­ro­wą depi­la­cję na później, a w ciąży stoso­wać inne meto­dy usuwa­nia zbęd­ne­go owło­sie­nia. Najpo­pu­lar­niej­szym sposo­bem jest gole­nie. Można zdecy­do­wać się również na depi­la­cję woskiem lub sprzę­tem elek­trycz­nym, o ile meto­dy takie nie powo­du­ją u ciężar­nej bólu i zwią­za­ne­go z nim stre­su. Pamię­taj też, że mogą one wywo­łać podraż­nie­nia, dlate­go właśnie opty­mal­ną meto­dą jest stosun­ko­wo bezpiecz­niej­sza maszyn­ka do golenia.

FAKT – karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do usuwania owłosienia laserem

Po przy­wi­ta­niu dziec­ka na świe­cie przy­cho­dzi pora na okres karmie­nia pier­sią. Ener­gia lase­ra w żaden sposób nie prze­ni­ka do gruczo­łów mleko­wych i nie może mieć wpły­wu na malusz­ka. Jednak w poło­gu wciąż mają miej­sce zabu­rze­nia hormo­nal­ne. Najle­piej więc pocze­kać z zabie­giem do momen­tu odsta­wie­nia dziec­ka od pier­si i uregu­lo­wa­nia gospo­dar­ki hormonalnej.

MIT – w ciąży można robić depilację laserową twarzy, pach i nóg

Najwię­cej dyle­ma­tów kobie­tom przy­spa­rza depi­la­cja lase­ro­wa okolic biki­ni, które są najbli­żej ciążo­we­go brzusz­ka. Nieste­ty hormo­ny wpły­wa­ją na całe ciało, dlate­go podczas ciąży i karmie­nia pier­sią nie zale­ca się lase­ro­we­go depi­lo­wa­nia włosków na żadnej partii ciała.

FAKT – można przygotować się do zabiegu przed zakończeniem karmienia piersią

Lase­ry diodo­we, pozwa­la­ją­ce na pozby­cie się niechcia­ne­go owło­sie­nia, dzia­ła­ją na miesz­ki w fazie aktyw­ne­go wzro­stu. Ich ener­gia pochła­nia­na jest przez pigment, dlate­go w przy­pad­ku depi­la­cji lase­ro­wej ważne jest, aby skóra nie była opalo­na. Kilka tygo­dni przed pierw­szą sesją trze­ba też zrezy­gno­wać z wyry­wa­nia włosków i unikać podraż­nień skóry. Jeśli więc planu­jesz epila­cję, warto skon­sul­to­wać się z leka­rzem medy­cy­ny este­tycz­nej lub kosme­to­lo­giem wcze­śniej, nawet podczas ciąży. Dzię­ki temu poznasz szcze­gó­ły doty­czą­ce zabie­gu i będziesz mogła się właści­wie przygotować.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
pl_PLPolish
Przewiń do góry