Pomimo dużej popularności depilacji laserowej, wciąż krąży wokół niej sporo nieprawdziwych przekazów. Wiele z nich dotyczy przeprowadzania zabiegów w okresie ciąży i podczas karmienia piersią. Co jest prawdą, a które wzmianki powinnyśmy traktować ze sporym przymrużeniem oka? Poznaj najważniejsze fakty i mity dotyczące epilacji u przyszłych i młodych mam!
FAKT – w ciąży może pojawić się problem nadmiernego owłosienia
Ciało przyszłej mamy intensywnie przygotowuje się do noszenia i przyjęcia na świat maluszka. Kobieta spodziewająca się dziecka może zauważyć m.in. znacznie szybszy i gęściejszy przyrost włosów. Powodem tego są złożone zmiany hormonalne, które mają miejsce w okresie ciąży już od momentu zapłodnienia. Z kolei hormony płciowe odgrywają istotną rolę w regulacji cyklu wzrostu włosów. W efekcie ich wzmożonego wydzielania, aktywna faza wzrostu włosów (anagen) ulega wydłużeniu, a mniej mieszków włosowych pozostaje uśpionych. Zmiany hormonalne mogą odpowiadać również za większą ilość barwnika (melaniny), przez co łodygi bywają ciemniejsze. U kobiet w ciąży efekty takie zwykle są pożądane, jeśli chodzi o fryzurę, ale mogą dotyczyć także niechcianego owłosienia na innych obszarach ciała.
FAKT – wykonywanie depilacji laserowej w czasie ciąży jest niewskazane
Wielu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, laseroterapii czy nawet kosmetologii nie wykonuje się u Pacjentek w okresie ciąży. Epilacja jest wśród nich. Każda renomowana klinika, podczas wymieniania przeciwwskazań do wykonania depilacji laserowej zaznacza okres ciąży i laktacji.
MIT – zabieg depilacji laserowej w ciąży zawsze szkodzi dziecku
Badania dotyczące skuteczności stosowanych metod zabiegowych są zabronione u kobiet w ciąży. Nie wykonuje się więc testów laserowych na przyszłych mamach. Tym samym nie ma danych, które określałyby ewentualne skutki tego rodzaju zabiegów. Nie ma też informacji, które wskazywałyby, że przeprowadzenie zabiegu epilacji w ciąży mogłoby mieć jakikolwiek wpływ na dziecko. Wiadomo natomiast, jak działa depilacja laserowa. Energia urządzeń oddziałuje wybiórczo na mieszki włosowe, pomijając nawet okoliczne tkanki.
MIT – metoda depilacji laserem wpływa na cechy wyglądu u dziecka
Powodem konieczności odłożenia w czasie decyzji o uzyskaniu perfekcyjnie gładkiej skóry na stałe jest nie ryzyko dla maluszka, a dla skóry matki. Laser działa na tyle wybiórczo, że wysoce nieprawdopodobny jest jego wpływ na dziecko, a tym bardziej na jakiekolwiek cechy jego wyglądu. Jeśli więc usłyszysz gdzieś, że przez taki zabieg niemowlę może mieć zmieniony odcień skóry czy kolor włosów, to wiedz, że jest to kompletny mit.
FAKT – laserowe usuwanie owłosienia w ciąży może zaszkodzić skórze
Przeciwwskazania do depilacji laserowej w ciąży wynikają przede wszystkim z ryzyka dla mamy. Pod wpływem hormonów zmianie ulega stan skóry. Staje się ona bardziej uwrażliwiona, w tym na działanie wiązki światła stosowanej podczas trwałej depilacji. Mogłoby więc dojść do poparzeń i powstania przebarwień.
MIT – depilacja laserowa jest bezpieczna w pierwszym trymestrze
Hormony płciowe szaleją już od momentu zapłodnienia, dlatego nawet w pierwszych miesiącach ciąży nie zaleca się wykonywania epilacji. Ponadto istnieje znikome ryzyko, że dyskomfortowy zabieg mógłby spowodować skurcze macicy i doprowadzić do komplikacji. Dla własnego spokoju i pewności warto więc odłożyć laserową depilację na później, a w ciąży stosować inne metody usuwania zbędnego owłosienia. Najpopularniejszym sposobem jest golenie. Można zdecydować się również na depilację woskiem lub sprzętem elektrycznym, o ile metody takie nie powodują u ciężarnej bólu i związanego z nim stresu. Pamiętaj też, że mogą one wywołać podrażnienia, dlatego właśnie optymalną metodą jest stosunkowo bezpieczniejsza maszynka do golenia.
FAKT – karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do usuwania owłosienia laserem
Po przywitaniu dziecka na świecie przychodzi pora na okres karmienia piersią. Energia lasera w żaden sposób nie przenika do gruczołów mlekowych i nie może mieć wpływu na maluszka. Jednak w połogu wciąż mają miejsce zaburzenia hormonalne. Najlepiej więc poczekać z zabiegiem do momentu odstawienia dziecka od piersi i uregulowania gospodarki hormonalnej.
MIT – w ciąży można robić depilację laserową twarzy, pach i nóg
Najwięcej dylematów kobietom przysparza depilacja laserowa okolic bikini, które są najbliżej ciążowego brzuszka. Niestety hormony wpływają na całe ciało, dlatego podczas ciąży i karmienia piersią nie zaleca się laserowego depilowania włosków na żadnej partii ciała.
FAKT – można przygotować się do zabiegu przed zakończeniem karmienia piersią
Lasery diodowe, pozwalające na pozbycie się niechcianego owłosienia, działają na mieszki w fazie aktywnego wzrostu. Ich energia pochłaniana jest przez pigment, dlatego w przypadku depilacji laserowej ważne jest, aby skóra nie była opalona. Kilka tygodni przed pierwszą sesją trzeba też zrezygnować z wyrywania włosków i unikać podrażnień skóry. Jeśli więc planujesz epilację, warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej lub kosmetologiem wcześniej, nawet podczas ciąży. Dzięki temu poznasz szczegóły dotyczące zabiegu i będziesz mogła się właściwie przygotować.