antykoncepcja dla mężczyzn

Ile czasu bolą jądra po wazektomii? Jakie są powikłania i skutki uboczne zabiegu wazektomii?

Wazek­to­mia jest jedną z metod anty­kon­cep­cji dostęp­nych dla mężczyzn. Pole­ga ona na prze­cię­ciu, a następ­nie podwią­za­nie nasie­nio­wo­dów, dzię­ki czemu plem­ni­ki nie mogą dostać się do ejaku­la­tu. Jej skutecz­ność ocenia­na jest aż na 99,9%. Wazek­to­mia jest bezpiecz­na dla pacjen­ta, a powi­kła­nia zwykle są przej­ścio­we i niezbyt uciąż­li­we. Dowiedz się, jak długo może utrzy­my­wać się obrzęk i dyskom­fort po zabiegu.

Na czym polega zabieg wazektomii?

Zabieg wazek­to­mii pole­ga na prze­cię­ciu nasie­nio­wo­dów oraz ich podwią­za­niu. Ma to na celu unie­moż­li­wie­nie plem­ni­kom dosta­nia się do ejaku­la­tu. Tak samo, jak męskie hormo­ny płcio­we, plem­ni­ki produ­ko­wa­ne są w jądrach. Miej­scem ich dojrze­wa­nia oraz maga­zy­no­wa­nia są połą­czo­ne z nasie­nio­wo­da­mi nają­drza. Warto wiedzieć, że nasie­nie jest połą­cze­niem płynu nasien­ne­go – produ­ko­wa­ne­go w pęche­rzy­kach nasien­nych (tworzą­cych wraz z nasie­nio­wo­da­mi prze­wód wytry­sko­wy), gruczo­łach opusz­ko­wo-cewko­wych oraz gruczo­le kroko­wym – z plem­ni­ka­mi. Dlate­go po wazek­to­mii mężczy­zna w dalszym ciągu ma wytrysk, ejaku­lat nie zawie­ra jednak plem­ni­ków. Wazek­to­mia nie wpły­wa również na libi­do pacjenta.

Kto może poddać się zabiegowi wazektomii?

Proce­du­ra podcię­cia i podwią­za­nia nasie­nio­wo­dów prze­zna­czo­na jest dla panów, którzy nie planu­ją potom­stwa. Przy­czy­ny mogą być różne, od osobi­stych prefe­ren­cji, poprzez stan zdro­wia swój lub part­ner­ki, aż po ewen­tu­al­ne choro­by gene­tycz­ne dziec­ka. Wazek­to­mia jest zabie­giem bezpiecz­nym i mało­in­wa­zyj­nym. Dlate­go też lista prze­ciw­wska­zań do jego wyko­na­nia nie jest długa. Znaj­du­ją się na niej przede wszystkim:

  • hemo­fi­lia oraz inne poważ­ne proble­my z krze­pli­wo­ścią krwi,
  • wodniak jąder,
  • żyla­ki powróz­ka nasiennego.

Obec­nie poza klasycz­ną wazek­to­mią dużą popu­lar­no­ścią cieszy się zabieg WBS (wazek­to­mia bez skal­pe­la). W jej prze­bie­gu wystar­czy wyko­na­nie niewiel­kie­go nacię­cia i rozwar­stwie­nie skóry. Nie ma potrze­by zakła­da­nia szwów.

Powikłania i skutki uboczne wazektomii

Proce­du­ra wazek­to­mii rzad­ko kiedy niesie ze sobą długo­trwa­łe skut­ki ubocz­ne. Najczę­ściej jest to jedy­nie niewiel­ki dyskom­fort, choć możli­wy jest również obrzęk i zasi­nie­nie. W niektó­rych przy­pad­kach pacjen­ci mogą skar­żyć się na ból jąder (zwykle o niewiel­kim nasi­le­niu), a także niewiel­ką ilość krwi w nasie­niu. W rzad­kich sytu­acjach możli­we jest powsta­nie krwia­ków czy zaka­że­nie w miej­scu nacię­cia. Bardzo rzad­ki­mi powi­kła­nia­mi są: wodnia­ki, ziar­ni­nia­ki nasien­ne, torbie­le w nają­drzu, nagro­ma­dze­nie płynu w jądrze czy nawet prze­wle­kły ból jąder. Nale­ży mieć również świa­do­mość, że w bardzo nielicz­nych przy­pad­kach, zwłasz­cza gdy wazek­to­mia nie zosta­ła wyko­na­na popraw­nie, pacjent może zacho­wać płodność.

Ile czasu bolą jądra po wazektomii?

Dyskom­fort i bole­sność po zabie­gu wazek­to­mii najczę­ściej nie trwa­ją dłużej niż kilka dni i znika­ją samo­ist­nie. Jednak w rzad­kich przy­pad­kach (ok. 1–2% pacjen­tów), powi­kła­niem proce­du­ry jest prze­wle­kły ból jąder. Może on utrzy­my­wać się nawet do kilku tygo­dni. Przez doświad­cza­ją­cych go panów okre­śla­ny jest on jako tępy, długo się utrzymujący.

Jak łagodzić dolegliwości bólowe po wazektomii?

W przy­pad­ku pierw­szych dni po wazek­to­mii zale­ca­ne jest przyj­mo­wa­nie ogól­no­do­stęp­nych leków prze­ciw­bó­lo­wych, takich jak ibupro­fen czy para­ce­ta­mol. Inną pole­ca­ną meto­dą jest przy­kła­da­nie lodu do mosz­ny. Ulgę przy­no­si również nosze­nie podtrzy­mu­ją­cej bieli­zny oraz tymcza­so­we zrezy­gno­wa­nie z inten­syw­nej aktyw­no­ści fizycz­nej. Zakła­da się, że dole­gli­wość powin­na ustą­pić po kilku dniach. Jeśli jednak tak się nie dzie­je, koniecz­ne nale­ży powia­do­mić o tym prze­pro­wa­dza­ją­ce­go zabieg leka­rza. Zale­ci on odpo­wied­nie bada­nia, w tym USG, aby okre­ślić przy­czy­ny bólu. Może on prze­pi­sać silniej­sze leki prze­ciw­bó­lo­we lub zale­cić dodat­ko­wy zabieg. W skraj­nych przy­pad­kach koniecz­na może być rewer­sja wazek­to­mii, czyli odwró­ce­nie efek­tów procedury.

Czego nie należy robić bezpośrednio po zabiegu wazektomii?

Przez pierw­sze dwa tygo­dnie po zabie­gu wazek­to­mii nale­ży powstrzy­my­wać się od inten­syw­nej aktyw­no­ści fizycz­nej oraz jakiej­kol­wiek stymu­la­cji seksu­al­nej. Po zabie­gu nale­ży wziąć prysz­nic oraz zdjąć zało­żo­ny podczas proce­du­ry opatru­nek. Ważne jest również nosze­nie dopa­so­wa­nej, wygod­nej bieli­zny przez czas reko­men­do­wa­ny przez leka­rza. Nale­ży również pamię­tać, że efekt wazek­to­mii nie jest natych­mia­sto­wy. Po jej wyko­na­niu nale­ży prze­pro­wa­dzić bada­nie nasie­nia, aby stwier­dzić, czy są w nim obec­ne plem­ni­ki. Dlate­go też jesz­cze przez pewien czas po zabie­gu koniecz­ne będzie stoso­wa­nie innych metod anty­kon­cep­cji. Bada­nie takie najle­piej jest wyko­nać ok. 8 tygo­dni po prze­pro­wa­dze­niu procedury.

Ciąża po wazektomii – czy to możliwe?

Prze­pro­wa­dze­nie wazek­to­mii nie zawsze ozna­cza utra­tę płod­no­ści. Rozróż­nić nale­ży tutaj dwa przypadki:

  • w począt­ko­wym okre­sie po zabie­gu mężczy­zna wciąż pozo­sta­je płod­ny. Nale­ży zacze­kać ok. 8 tygo­dni, a następ­nie zbadać nasie­nie na obec­ność plem­ni­ków. Jeśli wyni­ki poka­żą, że wciąż są one obec­ne, test nale­ży powtó­rzyć po czasie wska­za­nym przez specja­li­stę. Do momen­tu, gdy bada­nie wyka­że całko­wi­ty brak plem­ni­ków, koniecz­ne będzie stoso­wa­nie innej meto­dy antykoncepcji;
  • w niektó­rych przy­pad­kach wazek­to­mia może po prostu się nie powieść. W takiej sytu­acji dalsze postę­po­wa­nie nale­ży omówić z lekarzem.
NovoDerm
novoderm.pl
menu
pl_PLPolish
Przewiń do góry