Jak wygląda diagnostyka przed przeszczepem włosów FUE?

Prze­szczep włosów jest niekie­dy jedy­nym skutecz­nym rozwią­za­niem w przy­pad­ku znacz­nej utra­ty włosów u pacjen­ta. Warto jednak zazna­czyć, że nie jest to zabieg, który jeste­śmy w stanie wyko­nać u każdej osoby zain­te­re­so­wa­nej trans­plan­ta­cją włosów. Przed zabie­giem wyma­ga­na jest konsul­ta­cja z leka­rzem, podczas której odby­wa się wstęp­na kwali­fi­ka­cja pacjen­ta. Na co specja­li­ści z naszej klini­ki zwra­ca­ją szcze­gól­ną uwagę? Oto, jak wyglą­da diagno­sty­ka przed zabie­giem prze­szcze­pu włosów meto­dą FUE!

Jak wygląda diagnostyka przed przeszczepem włosów? Transplantacja włosów a rodzaj łysienia

Prze­szczep włosów jest meto­dą lecze­nia proble­mu łysie­nia, która spraw­dza się dosko­na­le zarów­no w przy­pad­ku kobiet, jak i mężczyzn. Dla powo­dze­nia tego zabie­gu bardzo ważne jest usta­le­nie przy­czy­ny wypa­da­nia włosów oraz rodza­ju łysie­nia, ponie­waż nie w każdym przy­pad­ku może on przy­nieść tak samo dobre efekty.

Zabieg trans­plan­ta­cji włosów jest wyko­ny­wa­ny przede wszyst­kim u osób, u których zdia­gno­zo­wa­no łysie­nie andro­ge­no­we — z charak­te­ry­stycz­nym obja­wem zako­li oraz utra­ty włosów na szczy­cie głowy. Prze­szczep włosów przy­no­si też zado­wa­la­ją­ce efek­ty u pacjen­tów, u których łysie­nie jest skut­kiem ubocz­nym oparze­nia, urazu, napro­mie­nio­wa­nia czy stanu zapal­ne­go skóry. Może także stano­wić alter­na­tyw­ną meto­dę zagęsz­cze­nia owło­sie­nia w okoli­cy brody, wąsów, brwi czy rzęs.

Prze­szczep włosów odra­dza­my nato­miast pacjen­tom, którzy mają do czynie­nia z łysie­niem plac­ko­wa­tym — to choro­ba skóry głowy o charak­te­rze auto­im­mu­no­lo­gicz­nym, która może spra­wić, że układ odpor­no­ścio­wy uzna pobie­ra­ne i prze­szcze­pia­ne miesz­ki włoso­we jako ciała obce i w efek­cie odrzu­ci przeszczep.

Przeciwwskazania do przeprowadzania procedury przeszczepu włosów

W trak­cie konsul­ta­cji specja­li­sta spraw­dza także szereg innych prze­ciw­wska­zań, które wyklu­cza­ją możli­wość pobra­nia i wszcze­pie­nia nowych włosów na obsza­rze zabie­go­wym. Wyko­na­nie prze­szcze­pu nie jest wska­za­ne u osób, które choru­ją m.in. na: cukrzy­cę, łusz­czy­cę, zabu­rze­nia krzep­nię­cia krwi, a także choro­by nerek, wątro­by oraz ukła­du krąże­nia. Dyskwa­li­fi­ko­wać pacjen­ta do zabie­gu może także aler­gia na skład­ni­ki znie­czu­le­nia miej­sco­we­go (znie­czu­le­nie spra­wia, że zabieg jest komfor­to­wy i bezbo­le­sny dla pacjen­ta). W przy­pad­ku wątpli­wo­ści, specja­li­sta zleci także odpo­wied­nie bada­nia labo­ra­to­ryj­ne. Trze­ba także zazna­czyć, że na kilka dni przed plano­wa­ną opera­cją oraz w dniu zabie­gu nie nale­ży przyj­mo­wać leków prze­ciw­za­pal­nych, prze­ciw­krze­pli­wych i aspiryny.

Stan włosów z obszaru biorczego

FUE (Folli­cu­lar Unit Extrac­tion) jest meto­dą prze­szcze­pu włosów, w której prze­szcze­pio­ne miesz­ki pobie­ra się bezpo­śred­nio od pacjen­ta z tzw. obsza­ru bior­cze­go. Dlate­go podczas konsul­ta­cji specja­li­sta bierze pod uwagę także stan, ilość oraz kolor graftów do ewen­tu­al­ne­go pobrania.

  • Kwali­fi­ku­ją­cy się do zabie­gu pacjent powi­nien mieć zdro­we włosy z tyłu głowy — grafty do prze­szcze­pu najczę­ściej pobie­ra się z okoli­cy poty­licz­nej, ze wzglę­du na dużą odpor­ność hormo­nal­ną tych włosów na wypa­da­nie. To zapew­nia trwa­łe efek­ty przeszczepu.
  • Ponad­to znacze­nie ma także odpo­wied­nia ilość włosów znaj­du­ją­cych się w tylnej części głowy — musi być ich wystar­cza­ją­co dużo, by pokryć cały łysie­ją­cy obszar.
  • Lekarz zwra­ca też uwagę na różni­cę między kolo­rem skóry a włosów — powin­na być ona jak najmniej­sza, by uzyskać jak najlep­szy rezul­tat estetyczny.

Efekty przeszczepu włosów a wiek pacjenta

Prze­szczep włosów nie jest zale­ca­ną meto­dą lecze­nia łysie­nia u każde­go pacjen­ta i w każdym wieku. Choć pierw­sze obja­wy łysie­nia andro­ge­no­we­go mogą poja­wić się jesz­cze przed 20. rokiem życia, specja­li­ści zale­ca­ją, by odło­żyć ten zabieg przy­naj­mniej na kilka lat. U star­szych pacjen­tów proble­mem może nato­miast okazać się zbyt mała ilość włosów w obsza­rze dawczym, co nie pozwo­li uzyskać satys­fak­cjo­nu­ją­cych rezul­ta­tów zabie­gu. Zazwy­czaj najbar­dziej opty­mal­nym momen­tem na prze­pro­wa­dze­nie trans­plan­ta­cji włosów jest wiek między 30. a 45. rokiem życia.

Przeszczep włosów — zalecenia, cena

Przed wyko­ny­wa­nym zabie­giem pacjent otrzy­mu­je od leka­rza listę zale­ceń, do których musi bezwzględ­nie się stoso­wać przed proce­du­rą zabie­go­wą, a także w czasie trwa­nia umow­ne­go okre­su rekon­wa­le­scen­cji. W naszej klini­ce w Łodzi zapew­nia­my pacjen­tom komplek­so­wą opie­kę na każdym etapie prze­bie­gu zabie­gu — od szcze­gó­ło­wej diagno­sty­ki przez proces goje­nia aż po kontro­lę prawi­dło­we­go wzro­stu włosów. Zachę­ca­my do kontak­tu z naszą klini­ką, by poznać całko­wi­ty koszt prze­szcze­pu włosów.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
pl_PLPolish
Przewiń do góry