odmladzanie skory

Kiedy widać efekty mezoterapii?

Mezo­te­ra­pia to z pewno­ścią jeden z najpo­pu­lar­niej­szych zabie­gów prze­pro­wa­dza­nych w klini­kach medy­cy­ny este­tycz­nej. Pod tą nazwą kryje się jednak więcej niż jeden typ proce­du­ry. Dlate­go też czas poja­wie­nia się rezul­ta­tów może być różny, zależ­nie od wybra­nej meto­dy. Zasta­na­wiasz się, czy warto poddać się mezo­te­ra­pii i kiedy zoba­czysz jej efek­ty? Poznaj różne rodza­je tego zabie­gu i sprawdź, czy któryś z nich speł­ni Twoje oczekiwania!

Na czym polega mezoterapia?

Sposób wyko­na­nia proce­du­ry mezo­te­ra­pii zale­ży w dużej mierze od jej typu. Wyróż­nia­my 3 podsta­wo­we rodzaje:

  • mezo­te­ra­pię igło­wą – pole­ga na wpro­wa­dza­niu substan­cji odżyw­czych za pomo­cą iniek­cji śród­skór­nych. Do jej wyko­na­nia często wyko­rzy­stu­je się koktaj­le odżyw­cze, chociaż prze­pro­wa­dza­ne są również zabie­gi osoczem bogatopłytkowym;
  • mezo­te­ra­pię mikro­igło­wą – ten zabieg ma za zada­nie natu­ral­nie pobu­dzić skórę do odbu­do­wy za spra­wą niewiel­kich nakłuć o głębo­ko­ści 0,5–2,5 mm, zależ­nie od proble­mu, z jakim zgło­sił się pacjent;
  • mezo­te­ra­pię bezi­gło­wą – prze­bie­ga bez naru­sza­nia ciągło­ści skóry. Substan­cje odżyw­cze są wtła­cza­ne za pomo­cą specjal­ne­go urzą­dze­nia na głębo­kość ok. 0,1–0,15 mm.

Kiedy pojawiają się efekty mezoterapii?

Czas, po jakim poja­wia­ją się pierw­sze efek­ty mezo­te­ra­pii, zale­ży od wielu czyn­ni­ków. Z pewno­ścią znacze­nie ma wyjścio­wy stan skóry pacjen­ta. U osób młodych, u których problem jest niewiel­ki, efek­ty są wyraź­nie widocz­ne już po pierw­szym zabie­gu. Często jednak koniecz­ne będzie wyko­na­nie całej serii, aby zoba­czyć pełny rezul­tat. Przy mezo­te­ra­pii igło­wej seria może wyno­sić od 3 do 7 zabie­gów w odstę­pach 1–3 tygo­dni, warto też wyko­ny­wać proce­du­rę przy­po­mi­na­ją­cą co 3–6 miesię­cy. Mezo­te­ra­pia mikro­igło­wa może wyma­gać 5–6 zabie­gów w odstę­pach 2–3 tygo­dni, nato­miast dla podtrzy­ma­nia rezul­ta­tu proce­du­rę można prze­pro­wa­dzać nawet co miesiąc. Mezo­te­ra­pia bezi­gło­wa najlep­sze rezul­ta­ty daje po ok. 6 powtó­rze­niach co 5–10 dni, a następ­nie poje­dyn­czym zabie­gu co miesiąc dla podtrzy­ma­nia efek­tów. Mezo­te­ra­pię bezi­gło­wą warto prze­pro­wa­dzać w połą­cze­niu z inny­mi zabie­ga­mi, jak mikro­der­ma­bra­zja czy infu­zja tleno­wa, co pozwo­li osią­gnąć napraw­dę spek­ta­ku­lar­ne rezultaty.

Jak postępować po zabiegu mezoterapii?

Aby zacho­wać jak najlep­sze efek­ty mezo­te­ra­pii, koniecz­ne może być szcze­gól­ne postę­po­wa­nie. Co praw­da, żaden z jej typów nie wyma­ga okre­su rekon­wa­le­scen­cji, istnie­ją jednak pewne zale­ce­nia, których nale­ży prze­strze­gać. W przy­pad­ku mezo­te­ra­pii igło­wej przez ok. 48 godzin powin­no się unikać wysta­wia­nia skóry na dzia­ła­nie promie­ni słonecz­nych. Po tym czasie istot­ne jest stoso­wa­nie wyso­kich filtrów prze­ciw­sło­necz­nych na obsza­rze zabie­go­wym. Zale­ca się też unika­nie przez pewien czas sauny, base­nu, kosme­ty­ków o dzia­ła­niu draż­nią­cym (np. ostrych peelin­gów czy produk­tów z wysu­sza­ją­cym alko­ho­lem), a także wycie­ra­nia skóry szorst­kim ręcz­ni­kiem. W przy­pad­ku mezo­te­ra­pii mikro­igło­wej również zale­ca­ne jest zrezy­gno­wa­nie z base­nu, sauny, sola­rium oraz opala­nia się na słoń­cu, zwykle na okres 2 tygo­dni. Bardzo ważna jest dbałość o skórę, jej regu­lar­ne nawil­ża­nie oraz stoso­wa­nie kremu rege­ne­ru­ją­ce­go. Przez około 14 dni nie nale­ży również stoso­wać peelin­gów, zarów­no tych mecha­nicz­nych, jak i chemicz­nych. Mezo­te­ra­pia bezi­gło­wa nie wiąże się z więk­szy­mi restryk­cja­mi, bo nie wyma­ga zago­je­nia się tkan­ki. Zale­ce­nia doty­czą jedy­nie podtrzy­ma­nia efek­tu przez jak najdłuż­szy czas. Pacjen­tom radzi się wpro­wa­dze­nie zdro­wej diety, unika­nie pale­nia tyto­niu czy spoży­wa­nia alko­ho­lu, a jedno­cze­śnie zachę­ca do regu­lar­ne­go nakła­da­nia kremów witaminowych.

Przeciwwskazania do mezoterapii

Prze­ciw­wska­za­nia do prze­pro­wa­dze­nia jakie­go­kol­wiek typu mezo­te­ra­pii obej­mu­ją przede wszyst­kim kobie­ty w okre­sie ciąży i karmie­nia pier­sią, pacjen­tów onko­lo­gicz­nych, a także osoby z infek­cją skór­ną czy uszko­dze­nia­mi tkan­ki w poten­cjal­nym miej­scu zabie­go­wym. W przy­pad­ku mezo­te­ra­pii igło­wej oraz mikro­igło­wej, jako że obie wyko­ny­wa­ne są z naru­sze­niem ciągło­ści skóry, nie zale­ca się prze­pro­wa­dza­nia zabie­gu u osób z zabu­rze­nia­mi krze­pli­wo­ści krwi (ze wzglę­du na choro­bę lub zaży­wa­ne leki), skłon­no­ścią do powsta­wa­nia blizn i bliznow­ców, a także z zaawan­so­wa­ną czy nieure­gu­lo­wa­ną cukrzy­cą. Mezo­te­ra­pii bezi­gło­wej powin­ny z kolei unikać osoby choru­ją­ce na epilep­sję. W przy­pad­ku chorób auto­im­mu­no­lo­gicz­nych każdy typ mezo­te­ra­pii wyma­ga dokład­ne­go omówie­nia ewen­tu­al­nych prze­ciw­wska­zań ze specjalistą.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry