Przeszczep włosów jest zabiegiem, który może przynieść dwojaki efekt: przywrócenie fryzurze objętości, zaś pacjentowi pewności siebie bądź wręcz przeciwnie — brak zmian lub pogorszenie stanu włosów, a co za tym idzie rozczarowanie, gdy zabieg przeszczepu włosów okaże się nieudany. Błędy związane z przeszczepem mogą pojawić się zarówno po stronie specjalistów z kliniki, w której został przeprowadzony, jak i po stronie pacjenta, który nie zastosował się do zaleceń pozabiegowych. Jakie są zatem najczęstsze błędy po przeszczepie? Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
Wybór kliniki specjalizującej się w transplantacji włosów
Jeżeli chcemy uniknąć nieudanego przeszczepu włosów, powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że wykonujemy tę procedurę we właściwym miejscu — to znaczy w klinice, która specjalizuje się w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów i leczeniu łysienia. Warto zwrócić uwagę zarówno na doświadczenie specjalistów, jak i wykorzystywane przez nich technologie. W naszej klinice w Łodzi przeszczep włosów przeprowadzamy przy pomocy innowacyjnej metody FUE. To bezbolesna, komfortowa, niepozostawiająca blizn i przynosząca szybkie efekty metoda przeszczepu włosów.
W naszej klinice oferujemy możliwość konsultacji z doświadczonymi technikami, którzy zdobywali wiedzę i praktykę w renomowanych, europejskich placówkach. Ich szkoleniem zajmowali się światowej klasy eksperci w dziedzinie transplantacji włosów. Dzięki temu nasi pacjenci mogą mieć pewność, że trafiają w ręce wykwalifikowanych specjalistów, którzy gwarantują najwyższy standard usług.
Najczęstsze błędy po przeszczepie włosów – jak ich unikać?
Niepowodzenia przeszczepu włosów bardzo często wynikają z niewłaściwego podejścia pacjentów do zaleceń po przeszczepie włosów. Zabieg transplantacji włosów wymaga dostosowania się do szczegółowych instrukcji dotyczących pielęgnacji włosów czy wykonywania wielu codziennych czynności, np. dotykania głowy, mycia włosów, stosowania przepisanych leków itp. Brak zastosowania się do wytycznych lekarza, może wydłużyć proces gojenia się skóry głowy, wywołać infekcję lub uszkodzić przeszczepione mieszki włosowe. A zatem, czego należy unikać w pierwszych dniach po zabiegu i przez cały okres rekonwalescencji?
- Umycie włosów zbyt wcześnie po zabiegu — najwcześniej jest to możliwe po 48h od zabiegu. Mycie głowy powinno odbywać się w bardzo delikatny i ostrożny sposób, by uniknąć uszkodzenia przeszczepionych mieszków włosowych. Podczas oczyszczania skóry głowy najlepiej sięgnąć po łagodne i hipoalergiczne szampony.
- Nadmierna ekspozycja na promienie UV — podrażniona po zabiegu skóra głowy jest bardzo wrażliwa na działanie słońca. Dlatego po przeszczepie włosów należy nie tylko unikać opalania, lecz także przez kilka tygodni po zabiegu osłaniać skórę kapeluszem lub czapką przy każdym wyjściu z domu.
- Intensywne ćwiczenia fizyczne — po przeszczepie włosów należy unikać także wzmożonego wysiłku fizycznego, który zwiększa ciśnienie krwi i wzmaga pocenie. Nie służy to świeżo przeszczepionym mieszkom włosowym i może zakłócić proces adaptacji nowych włosów.
- Dotykanie i drapanie skóry głowy — przeszczepione grafty są bardzo delikatne i mogą z łatwością ulec uszkodzeniu podczas drapania skóry głowy czy intensywnego dotykania. Należy też powstrzymać się od zdrapywania strupków, które pojawiły się po zabiegu — to może przyczynić się do rozwoju infekcji i uszkodzeń, które wpłyną na efekty zabiegu.
- Stosowanie zbyt silnych produktów do stylizacji lub pielęgnacji włosów — skóra głowy po przeszczepie jest wyjątkowo wrażliwa i łatwo ją podrażnić, stosując kosmetyki z dodatkiem siarczanów, alkoholi czy innych, agresywnych składników. Przy pielęgnacji włosów po przeszczepie sprawdzą się bezzapachowe i hipoalergiczne formuły kosmetyków.
- Stosowanie używek — po przeszczepie włosów ważne jest także prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym unikanie picia alkoholu i palenia papierosów. Nikotyna powoduje ograniczenia w przepływie krwi do skóry głowy, a alkohol zwiększa ciśnienie i odwadnia organizm, co zaburza prawidłowy wzrost włosów.
- Spanie w nieodpowiedniej pozycji — przeszczepione grafty może uszkodzić także niewłaściwa pozycja spania, która będzie wywierała zbyt duży nacisk na obszar poddany zabiegowi. Najlepiej spać na plecach z uniesioną głową np. na poduszce typu rogal.
Efekt końcowy przeszczepu włosów a wizyty kontrolne
Regularne wizyty kontrolne są niezbędne do monitorowania gojenia i oceny efektów przeszczepu. Pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i wdrożenie odpowiednich działań zapobiegawczych. Należy zatem przestrzegać harmonogramu wizyt i zgłaszać się na nie zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami lekarza.
Masz więcej pytań związanych z przeszczepem włosów? Skontaktuj się z naszymi specjalistami od przeszczepu włosów!