jak-dbac-o-skórę-głowy-po-przeszczepie-włosów w novoderm

Najczęstsze błędy po przeszczepie włosów – jak ich unikać?

Prze­szczep włosów jest zabie­giem, który może przy­nieść dwoja­ki efekt: przy­wró­ce­nie fryzu­rze obję­to­ści, zaś pacjen­to­wi pewno­ści siebie bądź wręcz prze­ciw­nie — brak zmian lub pogor­sze­nie stanu włosów, a co za tym idzie rozcza­ro­wa­nie, gdy zabieg prze­szcze­pu włosów okaże się nieuda­ny. Błędy zwią­za­ne z prze­szcze­pem mogą poja­wić się zarów­no po stro­nie specja­li­stów z klini­ki, w której został prze­pro­wa­dzo­ny, jak i po stro­nie pacjen­ta, który nie zasto­so­wał się do zale­ceń poza­bie­go­wych. Jakie są zatem najczęst­sze błędy po prze­szcze­pie? Oto kilka rzeczy, na które warto zwró­cić uwagę.

Wybór kliniki specjalizującej się w transplantacji włosów

Jeże­li chce­my unik­nąć nieuda­ne­go prze­szcze­pu włosów, powin­ni­śmy przede wszyst­kim upew­nić się, że wyko­nu­je­my tę proce­du­rę we właści­wym miej­scu — to znaczy w klini­ce, która specja­li­zu­je się w prze­ciw­dzia­ła­niu wypa­da­niu włosów i lecze­niu łysie­nia. Warto zwró­cić uwagę zarów­no na doświad­cze­nie specja­li­stów, jak i wyko­rzy­sty­wa­ne przez nich tech­no­lo­gie. W naszej klini­ce w Łodzi prze­szczep włosów prze­pro­wa­dza­my przy pomo­cy inno­wa­cyj­nej meto­dy FUE. To bezbo­le­sna, komfor­to­wa, niepo­zo­sta­wia­ją­ca blizn i przy­no­szą­ca szyb­kie efek­ty meto­da prze­szcze­pu włosów.

W naszej klini­ce oferu­je­my możli­wość konsul­ta­cji z doświad­czo­ny­mi tech­ni­ka­mi, którzy zdoby­wa­li wiedzę i prak­ty­kę w reno­mo­wa­nych, euro­pej­skich placów­kach. Ich szko­le­niem zajmo­wa­li się świa­to­wej klasy eksper­ci w dzie­dzi­nie trans­plan­ta­cji włosów. Dzię­ki temu nasi pacjen­ci mogą mieć pewność, że trafia­ją w ręce wykwa­li­fi­ko­wa­nych specja­li­stów, którzy gwaran­tu­ją najwyż­szy stan­dard usług.

Najczęstsze błędy po przeszczepie włosów – jak ich unikać?

Niepo­wo­dze­nia prze­szcze­pu włosów bardzo często wyni­ka­ją z niewła­ści­we­go podej­ścia pacjen­tów do zale­ceń po prze­szcze­pie włosów. Zabieg trans­plan­ta­cji włosów wyma­ga dosto­so­wa­nia się do szcze­gó­ło­wych instruk­cji doty­czą­cych pielę­gna­cji włosów czy wyko­ny­wa­nia wielu codzien­nych czyn­no­ści, np. doty­ka­nia głowy, mycia włosów, stoso­wa­nia prze­pi­sa­nych leków itp. Brak zasto­so­wa­nia się do wytycz­nych leka­rza, może wydłu­żyć proces goje­nia się skóry głowy, wywo­łać infek­cję lub uszko­dzić prze­szcze­pio­ne miesz­ki włoso­we. A zatem, czego nale­ży unikać w pierw­szych dniach po zabie­gu i przez cały okres rekonwalescencji?

  • Umycie włosów zbyt wcze­śnie po zabie­gu — najwcze­śniej jest to możli­we po 48h od zabie­gu. Mycie głowy powin­no odby­wać się w bardzo deli­kat­ny i ostroż­ny sposób, by unik­nąć uszko­dze­nia prze­szcze­pio­nych miesz­ków włoso­wych. Podczas oczysz­cza­nia skóry głowy najle­piej sięgnąć po łagod­ne i hipo­aler­gicz­ne szampony.
  • Nadmier­na ekspo­zy­cja na promie­nie UV — podraż­nio­na po zabie­gu skóra głowy jest bardzo wraż­li­wa na dzia­ła­nie słoń­ca. Dlate­go po prze­szcze­pie włosów nale­ży nie tylko unikać opala­nia, lecz także przez kilka tygo­dni po zabie­gu osła­niać skórę kape­lu­szem lub czap­ką przy każdym wyjściu z domu.
  • Inten­syw­ne ćwicze­nia fizycz­ne — po prze­szcze­pie włosów nale­ży unikać także wzmo­żo­ne­go wysił­ku fizycz­ne­go, który zwięk­sza ciśnie­nie krwi i wzma­ga poce­nie. Nie służy to świe­żo prze­szcze­pio­nym miesz­kom włoso­wym i może zakłó­cić proces adap­ta­cji nowych włosów.
  • Doty­ka­nie i drapa­nie skóry głowy — prze­szcze­pio­ne grafty są bardzo deli­kat­ne i mogą z łatwo­ścią ulec uszko­dze­niu podczas drapa­nia skóry głowy czy inten­syw­ne­go doty­ka­nia. Nale­ży też powstrzy­mać się od zdra­py­wa­nia strup­ków, które poja­wi­ły się po zabie­gu — to może przy­czy­nić się do rozwo­ju infek­cji i uszko­dzeń, które wpły­ną na efek­ty zabiegu.
  • Stoso­wa­nie zbyt silnych produk­tów do styli­za­cji lub pielę­gna­cji włosów — skóra głowy po prze­szcze­pie jest wyjąt­ko­wo wraż­li­wa i łatwo ją podraż­nić, stosu­jąc kosme­ty­ki z dodat­kiem siar­cza­nów, alko­ho­li czy innych, agre­syw­nych skład­ni­ków. Przy pielę­gna­cji włosów po prze­szcze­pie spraw­dzą się bezza­pa­cho­we i hipo­aler­gicz­ne formu­ły kosmetyków.
  • Stoso­wa­nie używek — po prze­szcze­pie włosów ważne jest także prowa­dze­nie zdro­we­go stylu życia, w tym unika­nie picia alko­ho­lu i pale­nia papie­ro­sów. Niko­ty­na powo­du­je ogra­ni­cze­nia w prze­pły­wie krwi do skóry głowy, a alko­hol zwięk­sza ciśnie­nie i odwad­nia orga­nizm, co zabu­rza prawi­dło­wy wzrost włosów.
  • Spanie w nieod­po­wied­niej pozy­cji — prze­szcze­pio­ne grafty może uszko­dzić także niewła­ści­wa pozy­cja spania, która będzie wywie­ra­ła zbyt duży nacisk na obszar podda­ny zabie­go­wi. Najle­piej spać na plecach z unie­sio­ną głową np. na podusz­ce typu rogal.

Efekt końcowy przeszczepu włosów a wizyty kontrolne

Regu­lar­ne wizy­ty kontro­l­ne są niezbęd­ne do moni­to­ro­wa­nia goje­nia i oceny efek­tów prze­szcze­pu. Pozwa­la­ją na wcze­sne wykry­cie ewen­tu­al­nych proble­mów i wdro­że­nie odpo­wied­nich dzia­łań zapo­bie­gaw­czych. Nale­ży zatem prze­strze­gać harmo­no­gra­mu wizyt i zgła­szać się na nie zgod­nie z wcze­śniej­szy­mi zale­ce­nia­mi lekarza.

Masz więcej pytań zwią­za­nych z prze­szcze­pem włosów? Skon­tak­tuj się z naszy­mi specja­li­sta­mi od prze­szcze­pu włosów!

NovoDerm
novoderm.pl
menu
pl_PLPolish
Przewiń do góry