Dzięki rozwojowi laseroterapii, mamy obecnie do dyspozycji sprzęty i techniki, które w żaden sposób nie wykluczają możliwości przeprowadzenia popularnych zabiegów o każdej porze roku. W przypadku depilacji laserowej jedyną ważną kwestią związaną z czasem, jest ekspozycja ciała na promienie UV. O porze roku warto pomyśleć również, jeśli chcesz zdążyć z pozbyciem się niechcianego owłosienia przed sezonem na bardziej skąpe ubrania. Dowiedz się więcej na temat związku epilacji z pogodą.
Jakie znaczenie przy zabiegu depilacji laserowej ma pora roku?
Warto zacząć od zasady działania epilacji, potocznie depilacji laserowej. Jest to metoda trwałego usuwania owłosienia z dowolnej partii ciała. W trakcie zabiegu do skóry przykłada się głowicę urządzenia, najczęściej nowoczesnego lasera diodowego. Ta emituje wiązkę świetlną o indywidualnie ustalonej częstotliwości, zależnej głównie od obszaru, kolorytu cery i włosów. Energia jest kolejno pochłaniana przez pigment (melaninę) znajdujący się w mieszku włosowym i przetwarzana w ciepło, które niszczy ten element trwale.
Po uszkodzeniu mieszka włosowego nie jest on już w stanie wyprodukować kolejnego włoska. Barwnik znajduje się jednak również w skórze. Jest go więcej u osób z ciemną karnacją. Jego produkcja jest też intensywniejsza po opalaniu. Zabiegi najefektywniejsze i najbezpieczniejsze przeprowadza się w przypadku dużych kontrastów – jasnej skóry i ciemnych włosów. Nadmiar pigmentu w skórze może przede wszystkim zwiększyć ryzyko skutków ubocznych. Tych jednak można uniknąć, skupiając się na zaleceniach specjalisty przeprowadzającego zabieg, a także decydując się na zabieg wykonany przy użyciu najnowszego sprzętu, obsługiwanego przez doświadczonego specjalistę.
Czym skutkuje brak ochrony skóry przy depilacji laserowej latem?
Świeża opalenizna jest na liście przeciwwskazań do depilacji laserowej. Z kolei konieczność unikania opalania czy nawet krótszej ekspozycji na promieniowanie słoneczne zaliczają się do wskazań pozabiegowych. Laserowa metoda usuwania włosów jest obecnie możliwa przy każdym typie skóry, ale wspomniany nadmiar pigmentu zwiększa ryzyko działań niepożądanych. Wśród nich są m.in. podrażnienia skóry, powstawanie przebarwień, poparzenia, a także zwiększona bolesność w trakcie procedury. Najczęściej depilacja laserowa jest metodą bezbolesną, o ile skóra nie jest opalona. Nieprzyjemne odczucia związane ze wzrostem temperatury na skórze ograniczają nowoczesne systemy stałego chłodzenia. Wyższy komfort podczas zabiegu z użyciem lasera zwiększony jest też dzięki możliwości precyzyjnego doboru parametrów sprzętu do potrzeb Pacjenta.
Jesień i zima – czy faktycznie jest to najlepszy czas na depilację?
Okres jesienno-zimowy wydaje się być najlepszy na przeprowadzenie depilacji laserowej. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet w pochmurny dzień sporo promieniowania UVA i UVB wciąż do nas dociera. W takich sezonach zwykle bardziej zasłaniamy ciało – w porównaniu do wiosny czy lata, co jest na plus w przypadku epilacji. Nie opalamy się też tak, jak to ma miejsce podczas wakacji. Jednak jeśli planujesz epilację wąsika czy innej widocznej części ciała, wciąż musisz pamiętać o stosowaniu preparatów z wysokimi filtrami UV.
Czy można zastosować laser na partiach ciała niewidocznych?
Na ok. miesiąc przed depilacją laserową, a także pomiędzy sesjami i po nich należy unikać ekspozycji partii zabiegowej na słońce. Jeśli Pacjent nie ma świeżej opalenizny, zwykle śmiało może poddać się epilacji pach czy bikini nawet, jeśli nie stosuje kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Podstawą jest wspomniane unikanie słońca, a osłanianie ciała ubraniami powinno wystarczyć. Natomiast partie widoczne trzeba systematycznie chronić kosmetykami z wysokim filtrem. Oczywiście ważna jest też właściwa pielęgnacja skóry, która po depilacji laserowej może wymagać intensywnego nawilżania. Pamiętaj też, że przy zabiegach depilacji laserowej nie można korzystać ze sztucznych źródeł światła (solarium) i samoopalaczy.
Kiedy zacząć serię zabiegów depilacji, aby zdążyć w określonym terminie?
Pierwszy zabieg depilacji laserowej powinien być przeprowadzony na skórze nieopalonej. Zwykle więc trudno jest rozpocząć serię w lecie lub tuż po nim. Jesienią natomiast pigmentu ubywa i najczęściej można zdecydować się na wykonanie zabiegu. Wiedz też, że wiązka światła laserowego działa tylko na włosy w fazie anagenu (aktywnego wzrostu). Wówczas łodygi są połączone z cebulkami, a światło lasera może z łatwością przeniknąć do macierzy. Jednocześnie tylko część włosów pozostaje w fazie wzrostu, a inne są na etapie przejściowym lub wypadania. Trzeba więc wykonywać zabieg w kilku seriach, powtarzanych w odstępach zależnych m.in. od obszaru ciała.
Warto też pamiętać, że na ok. miesiąc przed depilacją laserową trzeba zaprzestać mechanicznego usuwania nadmiernego owłosienia. Nie można więc stosować wosku, depilatora elektrycznego czy pęsety. W grę przez czas laserowego usuwania owłosienia, aż do momentu finalnych efektów, wchodzi tylko maszynka do golenia.
Jeśli chcesz uzyskać efekt idealnie gładkiej skóry na stałe i zależy Ci na konkretnym terminie, najlepiej z uprzedzeniem umów się na konsultację z kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, który zaproponuje Ci optymalną metodę usuwania owłosienia (właściwy laser i jego parametry) i indywidualny plan terapii (częstotliwość, powtarzalność).