Pelikany – co to jest i jak się ich pozbyć?

Wiele niedo­sko­na­ło­ści este­tycz­nych zyska­ło potocz­ne okre­śle­nia nawią­zu­ją­ce do ich wyglą­du. Wśród nich są tzw. peli­ka­ny, czyli po prostu obwi­słe ramio­na, nieco przy­po­mi­na­ją­ce dzio­by ptaków o tej samej nazwie. Problem ten doty­czy osób obu płci w różnym wieku. Chociaż znanych jest wiele ćwiczeń dedy­ko­wa­nych tej partii ciała, to wciąż nadmiar wiot­kiej skóry pozo­sta­je proble­mem trud­nym do rozwią­za­nia. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat.

Czym właściwie są pelikany?

Peli­ka­ny to potocz­ne okre­śle­nia nawią­zu­ją­ce do nadmia­ru wiot­kiej skóry i/lub tkan­ki tłusz­czo­wej zloka­li­zo­wa­nej w wewnętrz­nej części ramion. Usta­wia­jąc rękę w pozio­mie może­my zaob­ser­wo­wać, że skóra nadmier­nie zwisa ku doło­wi. W zależ­no­ści od zaawan­so­wa­nia proble­mu i stop­nia wiot­ko­ści skóry defekt ten może być widocz­ny także w trak­cie swobod­ne­go ułoże­nia rąk. Tak zwane peli­ka­ny doty­czą głów­nie osób star­szych, nieza­leż­nie od płci. Niemniej jednak utra­ta jędr­no­ści skóry często jest komplek­sem także osób bardzo młodych.

Jak powstają obwisłe ramiona? W czym tkwi problem? 

Wraz z mija­ją­cym czasem w naszej skórze zacho­dzi wiele istot­nych zmian. Do tych kluczo­wych nale­ży spowol­nie­nie synte­zy kola­ge­nu, przez co jego włók­na stają się słab­sze i podat­ne na rozcią­ga­nie. Natu­ral­ne jest więc, że tkan­ki na pewnych obsza­rach twarzy i ciała opada­ją, zwłasz­cza pod wpły­wem grawitacji.

Partia­mi szcze­gól­nie podat­ny­mi na wiot­cze­nie są ramio­na, a dokład­niej ich wewnętrz­na część. W młodo­ści obsza­ry te są podtrzy­my­wa­ne przez mięśnie i stosun­ko­wo dużą ilość tłusz­czu. Nieste­ty również te tkan­ki ulega­ją osła­bie­niu wraz z wiekiem, co przy­czy­nia się do powsta­wa­nia omawia­nych pelikanów.

Proces utra­ty jędr­no­ści skóry jest spra­wą bardzo indy­wi­du­al­ną, jednak zwykle rozpo­czy­na się już po 25. roku życia. Szcze­gól­nie nara­żo­ne na powsta­wa­nie peli­ka­nów są osoby mało aktyw­ne fizycz­nie, które nie dbają o zacho­wa­nie silne­go gorse­tu mięśnio­we­go. Problem ten doty­czy również kobiet i mężczyzn, którzy w krót­kim czasie znacz­nie zredu­ko­wa­li masę ciała. Szyb­kie chud­nię­cie spra­wia, że skóra nie obkur­cza się dosta­tecz­nie, co jest widocz­ne w posta­ci nieeste­tycz­nych „zwisów”.

Peli­ka­ny mogą wyni­kać także z nadmia­ru tkan­ki tłusz­czo­wej groma­dzą­cej się lokal­nie w okoli­cy ramion. Zdarza­ją się również defek­ty miesza­ne, stano­wią­ce połą­cze­nie nadmier­nie wiot­kiej skóry z aglo­me­ra­cją tłuszczu.

Jak się pozbyć pelikanów za pomocą zabiegów estetycznych?

Bardzo często pomi­mo diety i ćwiczeń trud­no jest pozbyć się peli­ka­nów. W takich przy­pad­kach zdro­wy styl życia można wspie­rać zabie­ga­mi, jakie oferu­je współ­cze­sna medy­cy­na este­tycz­na. Pole­ca­ne meto­dy to te, które redu­ku­ją nadmier­ną wiot­kość skóry i w razie potrze­by przy­spie­sza­ją również rozpad tkan­ki tłuszczowej.

W naszej klini­ce oferu­je­my zabie­gi opar­te o najnow­sze tech­no­lo­gie. Do metod pole­ca­nych przy proble­mie peli­ka­nów zali­cza się m.in. różne­go rodza­ju masa­że próż­nio­we. Mecha­nicz­na stymu­la­cja tkanek pobu­dza skórę i podskór­ną tkan­kę tłusz­czo­wą. Efek­ty możli­we do osią­gnie­cia dzię­ki kilku lub kilku­na­stu seriom zabie­go­wym to ujędr­nie­nie skóry (reduk­cja wiot­ko­ści) i miej­sco­we wyszczu­ple­nie ramion.

W walce z nierów­no­mier­nie nagro­ma­dzo­ną tkan­ką tłusz­czo­wą stosu­je się także tera­pię zimnem. Adipo­cy­ty (komór­ki tłusz­czo­we) są wraż­li­we na dzia­ła­nie niskiej tempe­ra­tu­ry i przy okre­ślo­nych warto­ściach ulega­ją rozpa­do­wi, po czym są wchła­nia­ne na drodze natu­ral­nych proce­sów meta­bo­licz­nych zacho­dzą­cych w organizmie.

Zabiegi laserowe w walce z pelikanami 

Jeśli za widocz­ne peli­ka­ny odpo­wia­da nadmiar wiot­kiej skóry, pomoc­ne mogą okazać się zabie­gi z użyciem lase­rów frak­cyj­nych. Pole­ga­ją one na emisji ener­gii, która w sposób frak­cjo­no­wa­ny, czyli poprzez wytwo­rze­nie kontro­lo­wa­nych mikro­usz­ko­dzeń z pozo­sta­wie­niem niena­ru­szo­nych frag­men­tów, inicju­je natu­ral­ne proce­sy napraw­cze. W efek­cie tkan­ki ulega­ją obkur­cze­niu, tworzą się też nowe włók­na kola­ge­nu i elasty­ny, które zagęsz­cza­ją skórę.

Najlep­sze rezul­ta­ty zwykle uzysku­je się po wyko­na­niu kilku powtó­rzeń w indy­wi­du­al­nie usta­lo­nych odstę­pach. Efek­tyw­ność zabie­gów zale­ży jednak od zaawan­so­wa­nia proble­mu oraz cech osob­ni­czych Pacjen­ta, m.in. jego wieku, stylu życia i ogól­nej kondy­cji skóry.

Prze­szka­dza­ją Ci obwi­słe ramio­na? Chcesz pozbyć się peli­ka­nów? Podczas konsul­ta­cji w Klini­ce Novo­derm w Łodzi specja­li­sta oceni Twój problem i zapro­po­nu­je odpo­wied­ni zabieg.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry