Stosowanie tradycyjnych metod usuwania owłosienia może po pewnym czasie skutkować problemem wrastających włosków. Osłabione łodygi, które nie przebijają się przez naskórek, predysponują również do zapalenia okołomieszkowego. Takich skutków ubocznych nie ma w przypadku depilacji laserowej (epilacji). Czy jednak zabieg laserem jest sposobem na pozbycie się wrastających włosków? Dowiedz się więcej na ten temat!
Jak wyglądają wrastające włoski po depilacji i co za nie odpowiada?
Skóra jest naprawdę bardzo wytrzymałym narządem, bo odpowiada m.in. za ochronę ciała przed czynnikami zewnętrznymi. Jest ona jednostronnie transparentna — wnikanie cząsteczek ze środowiska zewnętrznego jest ograniczone, ale wydzielanie substancji od wewnątrz umożliwiają m.in. gruczoły łojowo-potowe. W ich obrębie zwykle znajdują się także mieszki włosowe, produkujące łodygi, których zadaniem jest m.in. regulacja termiczna i zatrzymywanie zanieczyszczeń.
Podstawa każdego włosa znajduje się w głębszych warstwach skóry właściwej. Naturalnie łodygi bez problemu przebijają się przez warstwy kolejne, wychodząc poza powierzchnię ciała. Proces ten może zaburzyć ich mechaniczne wyrywanie (depilatorem, woskiem), skutkujące osłabieniem cebulek włosów — łodygi cienkie nie są w stanie przebić się przez grubsze warstwy. Włos może nie rosnąć prawidłowo również, jeśli dochodzi do podrażnień naskórka, odpowiadających za jego nawarstwianie (zgrubienie, szorstkość). Do tego natomiast może dochodzić w następstwie golenia maszynkami jednorazowymi.
Jeśli łodyga nie może przebić się przez skórę, zaczyna rosnąć i skręcać się w niej. Ciemny włosek zwykle prześwituje przez naskórek. Ponadto wokół niego może powstać krosta, niekiedy wypełniona surowiczym płynem. Jeśli dojdzie do rozwoju drobnoustrojów i w ich następstwie zapalenia mieszków włosowych, może pojawić się również obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość.
Czy depilacja laserowa to sposób na wrośnięte włosy?
Profesjonalna depilacja laserowa (epilacja), przeprowadzana w klinikach medycyny estetycznej i kosmetologii, prowadzi nie do osłabienia włosów, a do trwałego zniszczenia ich macierzy. Wiązka światła dociera do mieszków, gdzie jest absorbowana przez melaninę i generuje wzrost temperatury. Ta niszczy mieszek, a raz uszkodzony nie produkuje kolejnych włosków — przestają one odrastać. Zabieg depilacji laserowej nie powoduje wrastania włosów i pozwala uniknąć tego w przyszłości. Nie jest to jednak metoda, którą można traktować jako typowe remedium na pozbycie się problemu.
Jak złagodzić stan zapalny mieszków i pozbyć się włosków wrastających?
Wrastające włoski to problem głównie estetyczny, ale też zdrowotny. Warto, aby osoby z delikatną skórą skonsultowały się z dermatologiem, zwłaszcza jeśli doszło do stanu zapalnego mieszków włosowych. Przed zabiegiem laserowym trzeba mieć zdrową skórę bez podrażnień. Pomóc mogą specjalne preparaty wskazane przez specjalistów i peelingi zmiękczające naskórek. Po usunięciu wrastających włosków, zlokalizowanych głęboko pod skórą i odpowiedniej poprawie jej kondycji można poddać się trwałej depilacji laserowej.
Zabieg depilacji laserowej – co można dzięki niemu zyskać?
Najbardziej skłonne do wrastania są włoski w okolicach bikini i na łydkach, ale problem może dotyczyć również innych partii ciała. Decydując się na zabieg laserem, pozbywamy się elementów odpowiedzialnych za wzrost łodyg — w przyszłości problem nie będzie więc występował, bo włoski nie będą rosnąć wcale.
Efekt perfekcyjnie gładkiej skóry można uzyskać po wykonaniu serii zabiegów. Powtarzalność jest konieczna, ponieważ światło lasera dociera tylko do włosów w fazie wzrostu (anagen). Na takim etapie życia jednocześnie pozostaje większość włosów, a część z nich przechodzi przez fazy uśpienia i wypadania, charakteryzujące się obkurczeniem i tym samym brakiem aktywności mieszków. Ważne jest też, aby indywidualnie dobrać liczbę zabiegów oraz odstępy pomiędzy nimi, bo włosy rosną w różnym tempie w zależności od partii ciała.
Najczęściej już po pierwszym zabiegu depilacji laserowej większość włosów znika i tym samym przestaje wrastać. Mogą natomiast pojawiać się pojedyncze włoski pod skórą — te, które jeszcze nie zostały usunięte. Pomiędzy seriami zabiegów należy właściwie dbać o pielęgnację ciała, co ułatwi osiągnięcie wymarzonego rezultatu.