Wazektomia to najskuteczniejsza metoda antykoncepcji dla mężczyzn – jej efektywność określa się na nawet 99,9%. Co jednak, gdy pacjent zmieni zdanie i zapragnie odzyskać płodność? Czy można ją przywrócić? Dowiedz się, jak wygląda procedura rewazektomii i na czym polega ten zabieg!
Na czym polega zabieg wazektomii?
Zabieg wazektomii polega na podcięciu, a następnie podwiązaniu nasieniowodów. Skutkuje to zablokowaniem plemnikom drogi do ejakulatu, jednak nie zatrzymuje jego produkcji. Plemniki są wchłaniane przez organizm, natomiast sama sperma produkowana jest bez innych zmian. Dlatego też po przeprowadzeniu wazektomii nie zanika wytrysk. Należy mieć świadomość, że możliwość zapłodnienia występuje nawet przez kilka tygodni od wykonania zabiegu. Dlatego tak istotne jest wykonanie odpowiednich testów stwierdzających obecność plemników w ejakulacie.
Jakie są skutki zabiegu wazektomii i podwiązania nasieniowodów?
Skutkiem wazektomii czy zabiegu podwiązania nasieniowodów jest uniemożliwienie plemnikom dostania się do ejakulatu. Sam zabieg może polegać na nacięciu moszny (Total Vasectomy) albo jej rozwarstwieniu (wazektomia bez skalpela WBS), a następnie wycięciu fragmentu nasieniowodu i złączeniu jego końców za pomocą klipsów, szwów albo podwiązek. Wykonywany jest on w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (sedacji). Procedura może wiązać się z pewnymi niedogodnościami, jak obrzęk, zasinienie moszny czy dolegliwości bólowe. Dyskomfort zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka dni, chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg. Należy również pamiętać, że sam zabieg podwiązania nasieniowodów, choć również bywa oferowany przez kliniki, nie jest wazektomią w pełnym tego słowa znaczeniu.
Czy wazektomia jest odwracalna? Czym jest rewazektomia?
Rewazektomia jest zabiegiem udrażniającym nasieniowody, a więc przywracającym plemnikom drogę do ejakulatu. Dzięki temu możliwe jest odwrócenie efektów wazektomii, a tym samym odzyskanie przez pacjenta płodności. Rewazektomia jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż wazektomia. Procedura trwa ok. 3,5 do 4,5 godziny i polega na ponownym zszyciu ze sobą dwóch części każdego z nasieniowodów. Należy jednak mieć świadomość, że taka procedura może zakończyć się niepowodzeniem. Szacuje się, że w okresie do 3 lat od podcięcia i podwiązania nasieniowodów odwrócenie wazektomii udaje się w ok. 90% przypadków. Jednak już po dłuższym czasie, jak 15 lat, szanse spadają do ok. 70%. Dlatego przed wykonaniem zabiegu wazektomii zawsze zaleca się dokładne rozważenie jej plusów i minusów. Jeśli pacjent jest w pełni zdecydowany, dość często proponuje mu się zamrożenie nasienia, które w przyszłość może posłużyć do inseminacji w zabiegu in vitro.
Do czego potrzebne jest badanie nasienia?
Zarówno po zabiegu wazektomii, jak i rewazektomii, zalecane jest wykonanie badania nasienia pod kątem obecności plemników. Po zabiegu przecięcia i podwiązania nasieniowodów najlepiej jest poczekać ok. 8 tygodni przed udaniem się na testy. Jeśli badanie wykaże obecność plemników, należy zwrócić się do lekarza wykonującego zabieg. Procedura taka może być również pomocna po rewazektomii, aby uzyskać pewność, że zabieg zakończył się sukcesem. Ze względu na różne metody odtworzenia ciągłości nasieniowodów, zależne między innymi od czasu, który minął od pierwszego zabiegu, o szczegóły należy zapytać swojego lekarza.
Minusy zabiegu wazektomii
Rewazektomia, chociaż możliwa, nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego zabieg wazektomii zawsze należy dokładnie przemyśleć. Nie jest on wykonywany u osób poniżej 18. roku życia, odradza się go również młodym mężczyznom przed 21. urodzinami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy mieć też na uwadze, że ta metoda męskiej antykoncepcji nie jest idealna. Do jej podstawowych wad należą:
- okres rekonwalescencji,
- możliwość powikłań (rzadko),
- trudności z odwróceniem efektów,
- brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.