powiększanie prącia

Rewazektomia – czy można odwrócić skutki wazektomii? Czy zabieg wazektomii jest odwracalny?

Wazek­to­mia to najsku­tecz­niej­sza meto­da anty­kon­cep­cji dla mężczyzn – jej efek­tyw­ność okre­śla się na nawet 99,9%. Co jednak, gdy pacjent zmie­ni zdanie i zapra­gnie odzy­skać płod­ność? Czy można ją przy­wró­cić? Dowiedz się, jak wyglą­da proce­du­ra rewa­zek­to­mii i na czym pole­ga ten zabieg!

Na czym polega zabieg wazektomii?

Zabieg wazek­to­mii pole­ga na podcię­ciu, a następ­nie podwią­za­niu nasie­nio­wo­dów. Skut­ku­je to zablo­ko­wa­niem plem­ni­kom drogi do ejaku­la­tu, jednak nie zatrzy­mu­je jego produk­cji. Plem­ni­ki są wchła­nia­ne przez orga­nizm, nato­miast sama sper­ma produ­ko­wa­na jest bez innych zmian. Dlate­go też po prze­pro­wa­dze­niu wazek­to­mii nie zani­ka wytrysk. Nale­ży mieć świa­do­mość, że możli­wość zapłod­nie­nia wystę­pu­je nawet przez kilka tygo­dni od wyko­na­nia zabie­gu. Dlate­go tak istot­ne jest wyko­na­nie odpo­wied­nich testów stwier­dza­ją­cych obec­ność plem­ni­ków w ejakulacie.

Jakie są skutki zabiegu wazektomii i podwiązania nasieniowodów?

Skut­kiem wazek­to­mii czy zabie­gu podwią­za­nia nasie­nio­wo­dów jest unie­moż­li­wie­nie plem­ni­kom dosta­nia się do ejaku­la­tu. Sam zabieg może pole­gać na nacię­ciu mosz­ny (Total Vasec­to­my) albo jej rozwar­stwie­niu (wazek­to­mia bez skal­pe­la WBS), a następ­nie wycię­ciu frag­men­tu nasie­nio­wo­du i złącze­niu jego końców za pomo­cą klip­sów, szwów albo podwią­zek. Wyko­ny­wa­ny jest on w znie­czu­le­niu miej­sco­wym lub ogól­nym (seda­cji). Proce­du­ra może wiązać się z pewny­mi niedo­god­no­ścia­mi, jak obrzęk, zasi­nie­nie mosz­ny czy dole­gli­wo­ści bólo­we. Dyskom­fort zazwy­czaj nie trwa dłużej niż kilka dni, chociaż zdarza­ją się wyjąt­ki od tej regu­ły. W takiej sytu­acji nale­ży niezwłocz­nie zgło­sić się do leka­rza wyko­nu­ją­ce­go zabieg. Nale­ży również pamię­tać, że sam zabieg podwią­za­nia nasie­nio­wo­dów, choć również bywa ofero­wa­ny przez klini­ki, nie jest wazek­to­mią w pełnym tego słowa znaczeniu.

Czy wazektomia jest odwracalna? Czym jest rewazektomia?

Rewa­zek­to­mia jest zabie­giem udraż­nia­ją­cym nasie­nio­wo­dy, a więc przy­wra­ca­ją­cym plem­ni­kom drogę do ejaku­la­tu. Dzię­ki temu możli­we jest odwró­ce­nie efek­tów wazek­to­mii, a tym samym odzy­ska­nie przez pacjen­ta płod­no­ści. Rewa­zek­to­mia jest zabie­giem bardziej skom­pli­ko­wa­nym niż wazek­to­mia. Proce­du­ra trwa ok. 3,5 do 4,5 godzi­ny i pole­ga na ponow­nym zszy­ciu ze sobą dwóch części każde­go z nasie­nio­wo­dów. Nale­ży jednak mieć świa­do­mość, że taka proce­du­ra może zakoń­czyć się niepo­wo­dze­niem. Szacu­je się, że w okre­sie do 3 lat od podcię­cia i podwią­za­nia nasie­nio­wo­dów odwró­ce­nie wazek­to­mii udaje się w ok. 90% przy­pad­ków. Jednak już po dłuż­szym czasie, jak 15 lat, szan­se spada­ją do ok. 70%. Dlate­go przed wyko­na­niem zabie­gu wazek­to­mii zawsze zale­ca się dokład­ne rozwa­że­nie jej plusów i minu­sów. Jeśli pacjent jest w pełni zdecy­do­wa­ny, dość często propo­nu­je mu się zamro­że­nie nasie­nia, które w przy­szłość może posłu­żyć do inse­mi­na­cji w zabie­gu in vitro.

Do czego potrzebne jest badanie nasienia?

Zarów­no po zabie­gu wazek­to­mii, jak i rewa­zek­to­mii, zale­ca­ne jest wyko­na­nie bada­nia nasie­nia pod kątem obec­no­ści plem­ni­ków. Po zabie­gu prze­cię­cia i podwią­za­nia nasie­nio­wo­dów najle­piej jest pocze­kać ok. 8 tygo­dni przed udaniem się na testy. Jeśli bada­nie wyka­że obec­ność plem­ni­ków, nale­ży zwró­cić się do leka­rza wyko­nu­ją­ce­go zabieg. Proce­du­ra taka może być również pomoc­na po rewa­zek­to­mii, aby uzyskać pewność, że zabieg zakoń­czył się sukce­sem. Ze wzglę­du na różne meto­dy odtwo­rze­nia ciągło­ści nasie­nio­wo­dów, zależ­ne między inny­mi od czasu, który minął od pierw­sze­go zabie­gu, o szcze­gó­ły nale­ży zapy­tać swoje­go lekarza.

Minusy zabiegu wazektomii

Rewa­zek­to­mia, chociaż możli­wa, nie zawsze kończy się sukce­sem. Dlate­go zabieg wazek­to­mii zawsze nale­ży dokład­nie prze­my­śleć. Nie jest on wyko­ny­wa­ny u osób poni­żej 18. roku życia, odra­dza się go również młodym mężczy­znom przed 21. urodzi­na­mi. Przed podję­ciem osta­tecz­nej decy­zji nale­ży mieć też na uwadze, że ta meto­da męskiej anty­kon­cep­cji nie jest ideal­na. Do jej podsta­wo­wych wad należą:

  • okres rekon­wa­le­scen­cji,
  • możli­wość powi­kłań (rzad­ko),
  • trud­no­ści z odwró­ce­niem efektów,
  • brak ochro­ny przed choro­ba­mi prze­no­szo­ny­mi drogą płciową.
NovoDerm
novoderm.pl
menu
pl_PLPolish
Przewiń do góry