Łysienie łojotokowe

Łysienie łojotokowe

Łysie­nie łojo­to­ko­we nale­ży do jednej z przy­czyn nadmier­ne­go wypa­da­nia włosów. Obja­wy łysie­nia łojo­to­ko­we­go powo­du­ją utra­tę włosów w okoli­cach skro­ni oraz na czub­ku głowy. Ten rodzaj łysie­nia jest bezpo­śred­nio zwią­za­ny z łojo­to­ko­wym zapa­le­niem skóry.

Łysienie łojotokowe — objawy

Łysie­nie łojo­to­ko­we obja­wia się najpierw nadmier­nym prze­tłusz­cza­niem skóry głowy oraz uporczy­wym swędze­niem, co wpły­wa na osła­bie­nie kondy­cji włosów. Osła­bio­na struk­tu­ra włosów wpły­wa na nadmier­ne wypa­da­nie w okoli­cach skro­ni oraz na czub­ku głowy. W przy­pad­ku łysie­nia łojo­to­ko­we­go włosy są znacz­nie przerzedzone.

Łysienie łojotokowe, a łojotokowe zapalenie skóry

Łysie­nie łojo­to­ko­we jest bezpo­śred­nio zwią­za­ne z łojo­to­ko­wym zapa­le­niem skóry. Łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry zali­cza­ne jest do chorób  derma­to­lo­gicz­nych o charak­te­rze prze­wle­kłym. Choro­ba charak­te­ry­zu­je się swędzą­cą i łusz­czą­cą skórą głowy oraz charak­te­ry­stycz­ny­mi tłusty­mi łuska­mi. Łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry spoty­ka zarów­no doro­słych, dzie­ci, a nawet niemow­lę­ta. Najczęst­sze przy­czy­ny  łojo­to­ko­we­go zapa­le­nia skóry to:

  • prze­wle­kły stres,
  • niewła­ści­wa pielę­gna­cja kosme­ty­ka­mi niedo­sto­so­wa­ny­mi do rodza­ju włosów oraz stoso­wa­nie szam­po­nów i odży­wek zawie­ra­ją­cych dużą ilość chemicz­nych substancji,
  • choro­by prze­wle­kłe jak: padacz­ka, choro­by nowo­two­ro­we, choro­ba Parkin­so­na, zabu­rze­nia psychiczne,
  • zabu­rze­nia gospo­dar­ki hormonalnej,
  • spoży­wa­nie nadmier­nej ilości alkoholu,
  • dieta uboga w wita­mi­ny z grupy B, cynk i selen.

Łysienie łojotokowe — przyczyny

Bezpo­śred­nią przy­czy­ną łysie­nia łojo­to­ko­we­go jest nadmier­na aktyw­ność gruczo­łów łojo­wych. Na wzmo­żo­ne wydzie­la­nie sebum wpły­wa zanie­czysz­czo­ne środo­wi­sko, długo­trwa­ły stres, choro­by o charak­te­rze immu­no­lo­gicz­nym, a także niewła­ści­wa dieta i pielę­gna­cja skóry głowy. Nadmier­na ilość sebum stano­wi ideal­ne środo­wi­sko dla rozwo­ju grzy­bów oraz bakte­rii, które mają wpływ na pogor­sze­nie się kondy­cji włosów i skóry głowy, co prze­kła­da się na osła­bie­nie struk­tu­ry włosów, a w efek­cie ich nadmier­ne wypadanie.

Łysienie łojotokowe — leczenie

Łysie­nie łojo­to­ko­we jest bezpo­śred­nio zwią­za­ne z łojo­to­ko­wym zapa­le­niem skóry. W lecze­niu tego rodza­ju łysie­nia istot­nym elemen­tem jest zasto­so­wa­nie odpo­wied­nich leków, które mają na celu zmniej­sze­nie ilości wydzie­la­ne­go sebum oraz mają dzia­ła­nie prze­ciw­grzy­bi­cze i prze­ciw­za­pal­ne. Najczę­ściej w lecze­niu łojo­to­ko­we­go zapa­le­nia skóry stosu­je się szam­po­ny i płyny  zawie­ra­ją­ce keto­ko­na­zol, siar­kę, ichtiol, cyklo­pi­roks, piry­tio­nian cynku. W lecze­niu łojo­to­ko­we­go zapa­le­nia skóry bardzo istot­na jest również właści­wa pielę­gna­cja oraz dieta boga­ta w produk­ty zawie­ra­ją­ce cynk, selen oraz wita­mi­ny z grupy B. Łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry jest choro­bą o charak­te­rze prze­wle­kłym i wyma­ga zasto­so­wa­nia długo­trwa­łe­go lecze­nia, które znacz­nie wpły­wa na popra­wę kondy­cji włosów, a w efek­cie na zaha­mo­wa­nie ich wypadania.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry