Skóra głowy

Skóra głowy

Zdro­wa skóra głowa bezpo­śred­nio wpły­wa na zdro­we i gęste włosy. Skóra głowy charak­te­ry­zu­je się wzmo­żo­ną produk­cją sebum, duża ilością recep­to­rów oraz środo­wi­skiem sprzy­ja­ją­cym zaka­że­niu o charak­te­rze  grzy­bi­czym. Zabu­rze­nia gospo­dar­ki hormo­nal­nej, choro­by prze­wle­kłe, uwarun­ko­wa­nia gene­tycz­ne, niewła­ści­wa dieta i pielę­gna­cja mogą prowa­dzić do chorób skóry głowy oraz nadmier­ne­go wypa­da­nia włosów.

Choroby skóry głowy

Do najczęst­szych chorób skóry głowy należą:

  1. atopo­we zapa­le­nie skóry- charak­te­ry­zu­je się zaczer­wie­nie­niem, świą­dem, wysyp­ką w okoli­cach twarzy, karku, a także w zgię­ciach łokci i pod kola­na­mi, atopo­we zapa­le­nie skóry jest rodza­jem aler­gii, a przy­czy­ną tego rodza­ju scho­rze­nia mogą być skład­ni­ki pokar­mo­we, substan­cje zawar­te w kosme­ty­kach pielę­gna­cyj­nych lub rozto­cza i pyłki roślin,
  2. łusz­czy­ca- jest prze­wle­kłą, nieule­czal­ną choro­bą skóry, obja­wia­ją­cą się zaczer­wie­nie­niem i pogru­bie­niem skóry oraz łuska­mi w okoli­cach łokci, kolan oraz skóry głowy, zwłasz­cza przy linii włosów, najczęst­szą przy­czy­ną łusz­czy­cy są zabu­rze­nia funk­cjo­no­wa­nia ukła­du immunologicznego,
  3. grzy­bi­ca skóry głowy- charak­te­ry­zu­je się złusz­cza­niem oraz swędze­niem skóry głowy oraz osła­bio­ną kondy­cją włosów, w więk­szo­ści przy­pad­ków grzy­bi­ca skóry głowy nie prowa­dzi do całko­wi­tej utra­ty włosów, najczęst­szą przy­czy­ną grzy­bi­cy skóry głowy są zabu­rze­nia gospo­dar­ki hormo­nal­nej, niepra­wi­dło­we nawy­ki higieniczne,
  4. łupież- łupież suchy charak­te­ry­zu­je się wystę­po­wa­niem białych łusek na włosach i ubra­niu, łupież tłusty charak­te­ry­zu­ją tłuste i żółte łuski oraz swędze­nie skóry głowy, niele­czo­ny łupież tłusty może prowa­dzić do nadmier­ne­go wypa­da­nia włosów, w lecze­niu łupie­żu stosu­je się zazwy­czaj specja­li­stycz­ne kosmetyki .

Bardzo często wystę­pu­ją­cy­mi choro­ba­mi skóry głowy jest również łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry oraz łysienie.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry najczę­ściej wystę­pu­je u osób młodych, między 18 a 40 rokiem życia. Łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry zazwy­czaj wystę­pu­je na owło­sio­nej skórze głowy, w okoli­cach brwi i środ­ko­wej części twarzy, w okoli­cach intym­nych oraz w górnej części klat­ki pier­sio­wej. Łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry obja­wia się:

  • łusz­cze­niem skóry,
  • prze­tłusz­cza­niem włosów,
  • zaczer­wie­nie­niem,
  • żółty­mi i tłusty­mi płata­mi skóry,
  • swędze­niem,
  • prze­rze­dze­niem włosów lub ich nadmier­nym wypadaniem.

Przy­czy­ny łojo­to­ko­we­go zapa­le­nia skóry nie są do końca znane. Przyj­mu­je się, że na nadmier­ne wydzie­la­nie łoju mają wpływ takie czyn­ni­ki jak: zabu­rze­nia gospo­dar­ki hormo­nal­nej, prze­wle­kły stres, nieod­po­wied­nia dieta, naduży­wa­nie alkoholu.

Łysienie

Łysie­nie jest częstą przy­pa­dło­ścią, która może dotknąć nawet dzie­ci, a jej przy­czy­ny mogą być zwią­za­ne z różny­mi czyn­ni­ka­mi. Lecze­nie wypa­da­ją­cych włosów w dużej mierze zale­ży od właści­wej diagno­zy, ponie­waż inne meto­dy stosu­je się w przy­pad­ku łysie­nia spowo­do­wa­ne­go zabu­rze­nia­mi hormo­nal­ny­mi, czyn­ni­ka­mi gene­tycz­ny­mi lub choro­ba­mi prze­wle­kły­mi. Istot­nym elemen­tem w lecze­niu łysie­nia jest odpo­wied­nio dobra­na do proble­mu kura­cja, a także właści­wa pielę­gna­cja. Lecze­nie łysie­nia w dużej mierze zale­ży od właści­wej diagno­zy. W niektó­rych przy­pad­kach jak np. łysie­nie spowo­do­wa­ne ciążą nie stosu­je się lecze­nia, ponie­waż zazwy­czaj utra­ta włosów jest przej­ścio­wa. W przy­pad­ku lecze­nia łysie­nia andro­ge­no­we­go czy plac­ko­wa­te­go zazwy­czaj stosu­je się leki wspo­ma­ga­ją­ce wzrost włosów. Czasem zale­ca­na jest kura­cja  korty­ko­ste­ro­ida­mi poda­wa­ny­mi doust­nie lub w formie zastrzy­ków. Bardzo wiele osób stosu­je suple­men­ty diety zawie­ra­ją­ce bioty­nę oraz cynk, które poma­ga­ją w lecze­niu łysie­nia plac­ko­wa­te­go. W lecze­niu łysie­nia andro­ge­no­we­go pomoc­ne jest stoso­wa­nie kura­cji beta- sito­ste­ro­lem, ale przed rozpo­czę­ciem lecze­nia nale­ży skon­sul­to­wać się z leka­rzem. Najsku­tecz­niej­szą meto­dą lecze­nia łysie­nia jest niechi­rur­gicz­ny prze­szczep włosów. Zabieg nowo­cze­sną meto­dą WAW FUE stoso­wa­ną w klini­ce Novo­derm w Łodzi zapew­nia natu­ral­ne efek­ty przy mini­mal­nej inwa­zyj­no­ści, bez blizn , okre­su rekon­wa­le­scen­cji i dzia­łań niepożądanych.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry