Trychoterapia

Trycho­te­ra­pia to wdro­że­nie odpo­wied­niej meto­dy lecze­nia, na podsta­wie wyni­ków badań trycho­lo­gicz­nych. Do badań trycho­lo­gicz­nych zali­cza się konsul­ta­cję lekar­ską, umoż­li­wia­ją­cą zapo­zna­nie się z prze­bie­giem choro­by, bada­nia labo­ra­to­ryj­ne krwi, które umoż­li­wia­ją okre­śle­nie niedo­bo­rów żela­za, magne­zu i cynku, tricho­gram czyli bada­nie struk­tu­ry włosa pod mikro­sko­pem, tricho­sko­pię czyli kompu­te­ro­we bada­nie struk­tu­ry włosów i skóry głowy oraz bada­nie histo­pa­to­lo­gicz­ne. Trycho­te­ra­pia umoż­li­wia wdro­że­nie efek­tyw­ne­go lecze­nia po uzyska­niu właści­wej diagnozy.

Trychoterapia — leczenie łojotoku

Wyni­ki uzyska­ne za pomo­cą badań trycho­lo­gicz­nych umoż­li­wia­ją efek­tyw­ne­go lecze­nie łojo­to­ko­we­go zapa­le­nia skóry, które jest bezpo­śred­nią przy­czy­ną łysie­nia łojo­to­ko­we­go. Lecze­nie łojo­to­ku nie nale­ży do najła­twiej­szych, a obja­wy mogą przy­po­mi­nać inne choro­by skóry jak np. egze­ma, łusz­czy­ca lub reak­cję aler­gicz­ną. Łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry nale­ży do chorób  prze­wle­kłych. W lecze­niu łojo­to­ku bardzo ważna jest odpo­wied­nia diagno­za i dobór właści­wej trycho­te­ra­pii. Łojo­to­ko­we­go zapa­le­nia skóry nie można całko­wi­cie wyle­czyć,  dostęp­ne meto­dy lecze­nia łojo­to­ku pozwa­la­ją jedy­nie zmniej­szyć uciąż­li­we obja­wy i kontro­lo­wać prze­bieg choro­by. Najczę­ściej stosu­je  są prepa­ra­ty o dzia­ła­niu prze­ciw­grzy­bi­czym, prze­ciw­za­pal­nym i rege­ne­ru­ją­cym. Leki na łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry wystę­pu­ją w posta­ci maści, kremów, płynów. W przy­pad­ku łojo­to­ko­we­go zapa­le­nia skóry najczę­ściej stosu­je się prepa­ra­ty zawie­ra­ją­ce: keto­ko­na­zol, ichtiol, piry­tio­nian cynku, siar­kę. Lecze­nie łojo­to­ku jest długo­trwa­łe i uciąż­li­we, ponie­waż skład­ni­ki prepa­ra­tów mogą powo­do­wać dzia­ła­nia niepo­żą­da­ne. Leki na łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry nale­ży przyj­mo­wać zgod­nie z zale­ce­nia­mi leka­rza. Pomoc­na w lecze­niu łojo­to­ku może być również zmia­na nawy­ków jak np. ogra­ni­cza­nie ilości spoży­wa­nych tłusz­czów i cukrów, nosze­nie prze­wiew­nej odzie­ży, stoso­wa­nie odpo­wied­nich prepa­ra­tów do pielę­gna­cji skóry głowy.

Trychoterapia — leczenie łysienia

W lecze­niu łysie­nia właści­wa diagno­za pozwa­la uzyskać pożą­da­ne efek­ty tera­pii. Wynik badań trycho­lo­gicz­nych pozwa­la okre­ślić rodzaj i przy­czy­nę łysie­nia, a tym samym zasto­so­wać odpo­wied­nią meto­dę lecze­nia. W niektó­rych przy­pad­kach lecze­nie nie jest koniecz­ne i włosy po jakimś czasie odra­sta­ją, a w niektó­rych może dojść do całko­wi­tej utra­ty włosów. Przy­czyn łysie­nia jest również bardzo wiele: uwarun­ko­wa­nia gene­tycz­ne, choro­by prze­wle­kłe, urazy, oparze­nia, silne prze­ży­cia, zabu­rze­nia gospo­dar­ki hormo­nal­nej. Istot­nym elemen­tem w lecze­niu łysie­nia jest właści­wa diagno­za, dzię­ki której można uzyskać najbar­dziej opty­mal­ne efek­ty tera­pii. W przy­pad­ku łysie­nia łojo­to­ko­we­go kluczo­we jest zasto­so­wa­nie odpo­wied­nich prepa­ra­tów na łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry, które ma wpływ na nadmier­ną utra­tę włosów. W lecze­niu telo­ge­no­wym istot­ne jest przy­wró­ce­nie równo­wa­gi hormo­nal­nej w orga­ni­zmie za pomo­cą odpo­wied­nio dobra­nej kura­cji. Łysie­nie plac­ko­wa­te wyma­ga zasto­so­wa­nia leku zawie­ra­ją­ce­go minok­sy­dyl lub leków o dzia­ła­niu immu­no­su­pre­syj­nym. W lecze­niu anage­no­wym najważ­niej­szym elemen­tem jest  wyeli­mi­no­wa­nie czyn­ni­ka draż­nią­ce­go, czasem stosu­je się również prepa­rat zawie­ra­ją­cy minok­sy­dyl. W przy­pad­ku łysie­nia blizno­wa­cie­ją­ce­go stosu­je się leki o dzia­ła­niu immu­no­su­pre­syj­nym, leki prze­ciw­ma­la­rycz­ne, anty­an­dro­gen­ne, anty­bio­ty­ki oraz leki stery­do­we. W lecze­niu łysie­nia andro­ge­no­we­go stosu­je się prepa­ra­ty zawie­ra­ją­ce minok­sy­dyl, leki wyrów­nu­ją­ce poziom andro­ge­nów lub trans­plan­ta­cję włosów.

W klini­ce Novo­derm w Łodzi stosu­je się nowa­tor­ską meto­dę prze­szcze­pu włosów WAW FUE, która zapew­nia opty­mal­ne rezul­ta­ty przy mini­mal­nej inwa­zyj­no­ści. Prze­szczep włosów w Novo­derm to natu­ral­ne efek­ty, bez bólu,  bez blizn i okre­su rekon­wa­le­scen­cji.  Zabieg trans­plan­ta­cji włosów w klini­ce Novo­derm charak­te­ry­zu­je się również bardzo dobrym stosun­kiem jako­ści do ceny i niskim ryzy­kiem wystą­pie­nia dzia­łań niepo­żą­da­nych. Poznaj zale­ty nowa­tor­skiej meto­dy, skon­tak­tuj się z naszy­mi specjalistami.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry