Wazektomia
Cennik
Wazektomia | Cena |
1 zabieg | 2200 zł |
Czym jest wazektomia ?
Metoda antykoncepcji dla mężczyzn – wazektomia
Wazektomia to prosty zabieg medyczny o charakterze chirurgicznym, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Wykonuje się go u mężczyzn, którzy są zdecydowani na trwałe zaprzestanie prokreacji. Metoda służy fizycznemu uniemożliwieniu dokonania zapłodnienia przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich pozostałych możliwości płciowych.
Zabieg najczęściej przeprowadzany jest u Panów, którzy posiadają już potomstwo i nie planują dalszego powiększania rodziny. Nie jest to jednak warunek konieczny – procedura może zostać wykonana również u mężczyzn, którzy nie mają dzieci i z różnych przyczyn nie chcą ich mieć.
Uwaga: Zaleca się stosowanie dotychczasowej antykoncepcji do czasu potwierdzenia w badaniu nasienia skuteczności zabiegu.
Wazektomia — na czym polega?
Wazektomia to zabieg, który zapewnia stałą formę antykoncepcji dla mężczyzn. Procedura polega na obustronnym zablokowaniu lub przecięciu nasieniowodów w celu uniemożliwienia transportu plemników z najądrzy do nasienia, co eliminuje możliwość zapłodnienia komórki jajowej. Podczas zabiegu skóra moszny jest przecinana (Total Vasectomy) lub rozwarstwiana przy pomocy specjalnego narzędzia (wazektomia bez skalpela WBS). Następnie lokalizowany jest nasieniowód i usuwany jego fragment. Klasyczne wykonanie wazektomii kończy złączenie (podwiązanie) końców nasieniowodu przy pomocy klipsów, podwiązek lub szwów, co stwarza dla plemników skuteczną blokadę w przemieszczaniu się.
Po przeprowadzeniu wazektomii, mężczyzna nadal wydziela nasienie podczas ejakulatu, ale nie zawiera ono plemników. Jądra nie przestają produkować plemników, jednak są one naturalnie wchłaniane przez organizm. Po wazektomii objętość wytrysku zmniejsza się o ok. 1–2%, ale zabieg nie wpływa na gospodarkę hormonalną ani sprawność seksualną pacjenta.
Czy wazektomia jest odwracalna?
Wazektomia jest zazwyczaj traktowana jako trwała forma antykoncepcji, jednak istnieją techniki odwracania procedury w pewnych przypadkach. Odwrócenie wazektomii nazywa się rewersją wazektomii i polega na ponownym udrożnieniu nasieniowodów. Powodzenie tej procedury zmniejsza się wraz z czasem, jaki upłynął od przeprowadzonego zabiegu wazektomii. Najlepsze wyniki w tym zakresie można osiągnąć w przeciągu 3–5 lat, zaś bardzo słabe po 10–15 latach od wykonanej wazektomii.
Ile kosztuje wazektomia?
Koszty wazektomii mogą znacząco się różnić w zależności od regionu, kraju, rodzaju placówki medycznej oraz innych czynników. W naszej klinice w Łodzi wazektomia kosztuje już od 2200 zł. Biorąc pod uwagę koszty, które przy tradycyjnych metodach antykoncepcji należy ponosić w każdym miesiącu, jest to inwestycja, która może zwrócić się w stosunkowo krótkim czasie.
Czy wazektomia jest legalna?
Tak, wazektomia jest legalnym, medycznym zabiegiem przeprowadzanym w celach antykoncepcyjnych w większości krajów na świecie. Procedura wazektomii jest powszechnie akceptowana i dostępna w placówkach medycznych w krajach, takich jak Polska.
Wątpliwości może wzbudzać Art. 156 §1 Kodeksu Karnego, którym mówi: „Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia […] podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.” Po apelu wystosowanym w 2021 roku przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, w celu uregulowania sytuacji prawnej dotyczącej pozbawiania płodności mężczyzn na ich wniosek i za ich własną zgodą, wazektomię uznaje się za legalną m.in. ze względu na fakt, że jest to odwracalna metoda antykoncepcyjna.
Dla kogo jest wazektomia?
Wazektomia jest zalecana mężczyznom, którzy są pewni, że nie chcą posiadać potomstwa lub którym wystarcza aktualna ilość dzieci. Jest to decyzja, która powinna być podjęta po dokładnym rozważeniu i, jeśli zachodzi taka potrzeba, po konsultacji z partnerką. Mężczyźni decydujący się na wazektomię doceniają jej trwałość i brak konieczności pamiętania o codziennej antykoncepcji. Jest to też doskonała alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej stosowanej przez ich partnerki. Wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego przy częstej zmianie partnerek seksualnych niezbędne może okazać się dalsze stosowanie pozostałych metod męskiej antykoncepcji.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych i zazwyczaj trwa około 20–30 minut. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, co minimalizuje dyskomfort. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do domu — hospitalizacja lub dłuższy pobyt w klinice nie jest konieczny. Większość mężczyzn może wrócić do swoich normalnych aktywności w ciągu kilku dni po zabiegu, a pełna rekonwalescencja zajmuje zwykle mniej niż tydzień.
Po zabiegu
Po wazektomii zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej na krótki okres, aby umożliwić proces gojenia. Już po około 1–2 dniach można powrócić do pracy o charakterze niefizycznym, zaś po kolejnych 4–5 dniach co codziennej aktywności. Maksymalny czas rekonwalescencji to natomiast 10 dni. Po zabiegu mogą wystąpić u pacjenta pewne dolegliwości bólowe, jednak w większości przypadków można je bez problemu zniwelować przy pomocy dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Mimo że skuteczność wazektomii jest bardzo wysoka, ważne jest wykonanie badania nasienia po kilku miesiącach, aby upewnić się, że ejakulat jest wolny od plemników. Przyjmuje się się jednak, że po około 20–25 wytryskach w ejakulacie nie ma już plemników.
Bezpieczeństwo i skuteczność
Wazektomia jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych procedur antykoncepcyjnych. Ryzyko powikłań i negatywnych skutków ubocznych po wazektomii jest minimalne, a satysfakcja pacjentów jest wysoka. Jest to trwała forma antykoncepcji, jednak w niektórych przypadkach możliwe jest jej odwrócenie przez specjalistyczną procedurę chirurgiczną. Istnieje tylko niewielkie prawdopodobieństwo samoistnej rekanalizacji nasieniowodów, czego skutkiem jest ponowne pojawienie się plemników w nasieniu.
Najważniejsze aspekty zabiegu
Częste pytania
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które podaje się na skórę moszny znajdującą się nad nasieniowodem. Dzięki temu pacjent w czasie procedury nie odczuwa bólu.
Jak długo trwa zabieg?
Wazektomia trwa zwykle ok. 30 minut. W tym czasie ma miejsce podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego, jak również samo przecięcie i podwiązanie nasieniowodów.
Jak długo utrzymują się efekty?
Efekty wazektomii utrzymują się do końca życia. W nielicznych przypadkach, po przeprowadzeniu procedury dochodzi do ponownego złączenia nasieniowodów. W takiej sytuacji zabieg należy powtórzyć. Po wykonanym zabiegu wazektomii nie należy od razu rezygnować ze stosowania antykoncepcji — należy utrzymać ją do momentu przeprowadzonego badania nasienia.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do przeprowadzenia wazektomii występują niezwykle rzadko. Są to poważne problemy medyczne, takie jak masywny wodniak jąder, żylaki powrózka nasiennego czy też nieleczona hemofilia.
W przypadku pacjentów młodych (poniżej 35. roku życia) i bezdzietnych zalecane jest szczególnie dokładne przemyślenie decyzji o wazektomii oraz zamrożenie nasienia na wypadek konieczności dokonania zapłodnienia pozaustrojowego w przyszłości.
Wazektomia krok po kroku
Wazektomia okiem eksperta
Czas rekonwalescencji
Pacjent może powrócić do większości swoich codziennych zajęć od razu po przeprowadzeniu zabiegu. Przez pierwsze 2 dni nosi suchy opatrunek oraz bieliznę uciskową. Może też stosować zimne okłady. W ciągu pierwszej doby po wazektomii niewskazane jest picie alkoholu oraz moczenie miejsca zabiegowego. Kąpiel w wannie można wziąć po 3 dniach, natomiast powrót na basen oraz powrót do aktywności seksualnej są możliwe po ok. tygodniu od przeprowadzenia procedury. Czas zwolnienia lekarskiego od wykonywania obowiązków zawodowych wynosi zwykle od 2 do 7 dni (w zależności od rodzaju wykonywanej przez pacjenta pracy).
Konieczność powtarzania
Zabieg zwykle przeprowadzany jest jednorazowo. Ocena efektów jest możliwa dzięki badaniu jakości nasienia. Jeżeli po 6 miesiącach od wazektomii w nasieniu znajduje się zbyt duża liczba ruchomych plemników, jest to wskazanie do powtórzenia procedury.