W jakim wieku zaczyna się łysienie?

Powszech­nie przy­ję­ło się, że łysie­nie to problem, z którym mają do czynie­nia głów­nie osoby star­sze lub w śred­nim wieku. Praw­da jest jednak zgoła inna — nadmier­ne wypa­da­nie włosów, prowa­dzą­ce do łysie­nia, może dotknąć też osoby w młodym wieku, na co wpływ mają różno­rod­ne czyn­ni­ki. W szcze­gól­no­ści sytu­acja ta doty­czy młodych mężczyzn, którzy skłon­ność do łysie­nia odzie­dzi­czy­li w genach po swoich przod­kach. W jakim wieku może zatem rozpo­cząć się proces łysie­nia u mężczyzn? I jak sobie radzić z tym problemem?

Rozpoznanie łysienia typu męskiego. Wypadanie włosów a hormony

Najczę­ściej wystę­pu­ją­cym rodza­jem łysie­nia u mężczyzn jest łysie­nie andro­ge­no­we. Przy­czy­na wypa­da­nia włosów ma w tym przy­pad­ku zwią­zek z męski­mi hormo­na­mi płcio­wy­mi, czyli andro­ge­na­mi. Utra­ta włosów nie wystę­pu­je tutaj jednak w wyni­ku zabu­rzeń w wydzie­la­niu hormo­nów, lecz zwięk­szo­nej podat­no­ści miesz­ków włoso­wych na dzia­ła­nie andro­ge­nów w niektó­rych obsza­rach skóry głowy. Mówiąc bardziej facho­wym języ­kiem, w komór­kach brodaw­ki włosa testo­ste­ron ulega meta­bo­li­zmo­wi do DHT (dihy­dro­te­sto­ste­ron — pochod­na testo­ste­ro­nu), który hamu­je meta­bo­lizm komór­ki, a tym samym skra­ca czas wzro­stu włosa i powo­du­je wypa­da­nie włosów.

W jakim wieku zaczyna się łysienie? Zakola w młodym wieku i wypadanie włosów u mężczyzn

Pogor­sze­nie się stanu włosów to jednak nie wina same­go testo­ste­ro­nu — bardzo duże znacze­nie mają tutaj jednak czyn­ni­ki gene­tycz­ne (dzie­dzicz­ne). U pacjen­tów obcią­żo­nych gene­tycz­nie począt­ki łysie­nia rozpo­czy­na­ją się w wieku nawet 18–20 lat! Począt­ko­wo włosy zaczy­na­ją wypa­dać w okoli­cy kątów czoło­wo-skro­nio­wych tzw. zako­la, i na czub­ku głowy. W później­szym etapie owło­sio­ny może pozo­stać sam obwód głowy dooko­ła całko­wi­cie łysej skóry głowy. U części pacjen­tów rozpo­zna­je się tego typu utra­tę włosów w wieku 40–50 lat. Im później, tym lepsze są progno­zy w lecze­niu wypa­da­nia włosów.

Leczenie wypadania włosów w młodym wieku — leki, zabiegi?

Najgor­sze, co może­my zrobić w sytu­acji, gdy orien­tu­je­my się wzmo­żo­ne wypa­da­nie włosów jest począt­kiem łysie­nia, to zosta­wić problem same­mu sobie. Na począt­ku warto zadbać o zaha­mo­wa­nie proce­su wypa­da­nia włosów i pobu­dze­nie poro­stu nowych włosów m.in. przy pomo­cy odpo­wied­nich suple­men­tów diety (z wita­mi­na­mi z grupy B, żela­zem, cynkiem, mikro­ele­men­ta­mi i amino­kwa­sa­mi) lub specja­li­stycz­nych leków w poro­zu­mie­niu z leka­rzem. Pomoc­ne mogą okazać się także wybra­ne kosme­ceu­ty­ki do pielę­gna­cji włosów osła­bio­nych i wypa­da­ją­cych, a także porzu­ce­nie złych nawy­ków żywie­nio­wych i niezdro­we­go stylu życia — włosy stają się osła­bio­ne także w wyni­ku innych czyn­ni­ków niż hormo­nal­ne np. nadmia­ru alko­ho­lu czy pale­nia papie­ro­sów. Skutecz­ną meto­dą lecze­nia łysie­nia w młodym wieku są np. zabie­gi mezo­te­ra­pii, pole­ga­ją­ce na ostrzy­ki­wa­niu skóry głowy prepa­ra­ta­mi z dodat­kiem odpo­wied­nich skład­ni­ków odżywczych.

Kiedy czas na przeszczep włosów? W każdym wieku?

W przy­pad­ku nadmier­ne­go wypa­da­nia włosów zbyt wcze­śnie, to znaczy w  wieku dojrze­wa­nia czy w okoli­cy 20. roku życia, specja­li­ści z naszej klini­ki w Łodzi zale­ca­ją, by na począt­ku odszu­kać przy­czy­ny proble­mu i zadbać o kondy­cję włosów przy pomo­cy innych metod lecze­nia. Łysie­nie w wieku młodzień­czym może postę­po­wać i co praw­da włosy prze­szcze­pio­ne nie wypad­ną, ale może znacz­nie prze­rze­dzić się ich obszar. Najbar­dziej opty­mal­nym wiekiem do prze­pro­wa­dze­nia prze­szcze­pu włosów jest okres 30–45 lat, jednak nic nie stoi na prze­szko­dzie, by wyko­nać go także po 25. roku życia czy przed 60. urodzi­na­mi. Wszyst­ko zale­ży od stop­nia zaawan­so­wa­nia łysie­nia, stanu skóry głowy oraz tego, czy natu­ral­ny porost włosów został już całko­wi­cie zaha­mo­wa­ny. Efek­ty prze­szcze­pu włosów są impo­nu­ją­ce — pacjen­ci odzy­sku­ją nie tylko natu­ral­nie wyglą­da­ją­cą fryzu­rę, ale też utra­co­ną pewność siebie.

Typ łysienia a kwalifikacja do zabiegu

Pacjen­ci zain­te­re­so­wa­ni wyko­na­niem prze­szcze­pu włosów w naszej klini­ce, muszą począt­ko­wo przejść etap kwali­fi­ka­cji do zabie­gu, który odby­wa się podczas wizy­ty konsul­ta­cyj­nej. Ma to na celu wyklu­cze­nie ewen­tu­al­nych prze­ciw­wska­zań do zabie­gu oraz potwier­dze­nie, że pacjent może się mu poddać. Tak, jak wspo­mi­na­li­śmy, prze­szczep włosów dobrze spraw­dza się w przy­pad­ku łysie­nia andro­ge­no­we­go, nato­miast łysie­nie telo­ge­no­we, łysie­nie plac­ko­wa­te czy blizno­wa­cie­ją­ce nie jest wska­za­niem do prze­pro­wa­dze­nia tej proce­du­ry. Prze­ciw­wska­za­nie mogą stano­wić także inne choro­by np. łojo­to­ko­we zapa­le­nie skóry, łusz­czy­ca, cukrzy­ca, choro­by nerek czy wątroby.

Masz dodat­ko­we pyta­nia doty­czą­ce łysie­nia u młodych lub trans­plan­ta­cji włosów? Skon­tak­tuj się z naszy­mi specja­li­sta­mi, by poznać wszyst­kie przy­czy­ny nadmier­ne­go wypa­da­nia włosów i podjąć właści­we leczenie.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
pl_PLPolish
Przewiń do góry