Powszechnie przyjęło się, że łysienie to problem, z którym mają do czynienia głównie osoby starsze lub w średnim wieku. Prawda jest jednak zgoła inna — nadmierne wypadanie włosów, prowadzące do łysienia, może dotknąć też osoby w młodym wieku, na co wpływ mają różnorodne czynniki. W szczególności sytuacja ta dotyczy młodych mężczyzn, którzy skłonność do łysienia odziedziczyli w genach po swoich przodkach. W jakim wieku może zatem rozpocząć się proces łysienia u mężczyzn? I jak sobie radzić z tym problemem?
Rozpoznanie łysienia typu męskiego. Wypadanie włosów a hormony
Najczęściej występującym rodzajem łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Przyczyna wypadania włosów ma w tym przypadku związek z męskimi hormonami płciowymi, czyli androgenami. Utrata włosów nie występuje tutaj jednak w wyniku zaburzeń w wydzielaniu hormonów, lecz zwiększonej podatności mieszków włosowych na działanie androgenów w niektórych obszarach skóry głowy. Mówiąc bardziej fachowym językiem, w komórkach brodawki włosa testosteron ulega metabolizmowi do DHT (dihydrotestosteron — pochodna testosteronu), który hamuje metabolizm komórki, a tym samym skraca czas wzrostu włosa i powoduje wypadanie włosów.
W jakim wieku zaczyna się łysienie? Zakola w młodym wieku i wypadanie włosów u mężczyzn
Pogorszenie się stanu włosów to jednak nie wina samego testosteronu — bardzo duże znaczenie mają tutaj jednak czynniki genetyczne (dziedziczne). U pacjentów obciążonych genetycznie początki łysienia rozpoczynają się w wieku nawet 18–20 lat! Początkowo włosy zaczynają wypadać w okolicy kątów czołowo-skroniowych tzw. zakola, i na czubku głowy. W późniejszym etapie owłosiony może pozostać sam obwód głowy dookoła całkowicie łysej skóry głowy. U części pacjentów rozpoznaje się tego typu utratę włosów w wieku 40–50 lat. Im później, tym lepsze są prognozy w leczeniu wypadania włosów.
Leczenie wypadania włosów w młodym wieku — leki, zabiegi?
Najgorsze, co możemy zrobić w sytuacji, gdy orientujemy się wzmożone wypadanie włosów jest początkiem łysienia, to zostawić problem samemu sobie. Na początku warto zadbać o zahamowanie procesu wypadania włosów i pobudzenie porostu nowych włosów m.in. przy pomocy odpowiednich suplementów diety (z witaminami z grupy B, żelazem, cynkiem, mikroelementami i aminokwasami) lub specjalistycznych leków w porozumieniu z lekarzem. Pomocne mogą okazać się także wybrane kosmeceutyki do pielęgnacji włosów osłabionych i wypadających, a także porzucenie złych nawyków żywieniowych i niezdrowego stylu życia — włosy stają się osłabione także w wyniku innych czynników niż hormonalne np. nadmiaru alkoholu czy palenia papierosów. Skuteczną metodą leczenia łysienia w młodym wieku są np. zabiegi mezoterapii, polegające na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatami z dodatkiem odpowiednich składników odżywczych.
Kiedy czas na przeszczep włosów? W każdym wieku?
W przypadku nadmiernego wypadania włosów zbyt wcześnie, to znaczy w wieku dojrzewania czy w okolicy 20. roku życia, specjaliści z naszej kliniki w Łodzi zalecają, by na początku odszukać przyczyny problemu i zadbać o kondycję włosów przy pomocy innych metod leczenia. Łysienie w wieku młodzieńczym może postępować i co prawda włosy przeszczepione nie wypadną, ale może znacznie przerzedzić się ich obszar. Najbardziej optymalnym wiekiem do przeprowadzenia przeszczepu włosów jest okres 30–45 lat, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać go także po 25. roku życia czy przed 60. urodzinami. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania łysienia, stanu skóry głowy oraz tego, czy naturalny porost włosów został już całkowicie zahamowany. Efekty przeszczepu włosów są imponujące — pacjenci odzyskują nie tylko naturalnie wyglądającą fryzurę, ale też utraconą pewność siebie.
Typ łysienia a kwalifikacja do zabiegu
Pacjenci zainteresowani wykonaniem przeszczepu włosów w naszej klinice, muszą początkowo przejść etap kwalifikacji do zabiegu, który odbywa się podczas wizyty konsultacyjnej. Ma to na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu oraz potwierdzenie, że pacjent może się mu poddać. Tak, jak wspominaliśmy, przeszczep włosów dobrze sprawdza się w przypadku łysienia androgenowego, natomiast łysienie telogenowe, łysienie plackowate czy bliznowaciejące nie jest wskazaniem do przeprowadzenia tej procedury. Przeciwwskazanie mogą stanowić także inne choroby np. łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, cukrzyca, choroby nerek czy wątroby.
Masz dodatkowe pytania dotyczące łysienia u młodych lub transplantacji włosów? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, by poznać wszystkie przyczyny nadmiernego wypadania włosów i podjąć właściwe leczenie.