powiększanie prącia

Wazektomia a hormony – czy zabieg wpływa na gospodarkę hormonalną?

Wazek­to­mia to jedna z najsku­tecz­niej­szych metod anty­kon­cep­cji dla mężczyzn, cieszą­ca się rosną­cą popu­lar­no­ścią na całym świe­cie. Choć sam zabieg jest stosun­ko­wo prosty i uzna­wa­ny za bezpiecz­ny, wielu mężczyzn zasta­na­wia się, czy będzie miał wpływ na ich orga­nizm, a w szcze­gól­no­ści gospo­dar­kę hormo­nal­ną. Testo­ste­ron, libi­do i ogól­ny stan zdro­wia – to tylko niektó­re z kwestii, które budzą wątpli­wo­ści przed podję­ciem decy­zji o wazek­to­mii. A zatem, jakie skut­ki ubocz­ne niesie za sobą zabieg podwią­za­nia nasieniowodów?

Wazektomia a hormony – czy zabieg wpływa na gospodarkę hormonalną?

Wokół tema­tu wazek­to­mii i jej wpły­wu na hormo­ny naro­sło wiele mitów i niepo­ro­zu­mień. Kluczo­we jest jednak zrozu­mie­nie, na czym pole­ga zabieg, by wiedzieć, że nie obni­ża pozio­mu hormo­nów w orga­ni­zmie mężczy­zny. Wazek­to­mia pole­ga na prze­cię­ciu i podwią­za­niu nasie­nio­wo­dów, co nie wpły­wa na funk­cjo­no­wa­nie jąder – orga­nów odpo­wie­dzial­nych za produk­cję tego hormo­nu. Jądra nadal wytwa­rza­ją plem­ni­ki, ale w wyni­ku podwią­za­nia nasie­nio­wo­dów, nie prze­do­sta­ją się one do ejakulatu.

Wykonanie wazektomii a hormony. Czy wazektomia wpływa na testosteron?

Bada­nia nauko­we jedno­znacz­nie wska­zu­ją, że wazek­to­mia nie powo­du­je znaczą­cych zmian w pozio­mie testo­ste­ro­nu. Mężczyź­ni po zabie­gu mogą spodzie­wać się, że ich gospo­dar­ka hormo­nal­na pozo­sta­nie na takim samym pozio­mie jak wcze­śniej. Ponie­waż testo­ste­ron jest kluczo­wym hormo­nem odpo­wia­da­ją­cym m.in. za libi­do i zdro­wie seksu­al­ne, warto podkre­ślić, że wazek­to­mia nie prowa­dzi do spad­ku popę­du seksu­al­ne­go ani proble­mów z erek­cją. Licz­ne bada­nia potwier­dza­ją, że mężczyź­ni po wazek­to­mii nie doświad­cza­ją nega­tyw­nych zmian w funk­cjo­no­wa­niu seksualnym.

Czy wazektomia jest bezpiecznym zabiegiem? Powikłania i skutki uboczne wazektomii

Tak, jak w przy­pad­ku każdej proce­du­ry medycz­nej, wazek­to­mia może wiązać się z pewnym ryzy­kiem powi­kłań. Najczę­ściej są to jednak łagod­ne i tymcza­so­we dole­gli­wo­ści w posta­ci dyskom­for­tu lub bólu jąder, obrzę­ków, sinia­ków, zaka­że­nia lub infek­cji, które zwykle utrzy­mu­ją się do kilku dni po zabie­gu. W bardzo nielicz­nych przy­pad­kach poja­wia się chro­nicz­ny ból mosz­ny. Warto podkre­ślić, że wazek­to­mia to zabieg mikro­chi­rur­gicz­ny o prostym prze­bie­gu, który wyko­nu­je się w znie­czu­le­niu miej­sco­wym. Z tego powo­du wazek­to­mia nie nara­ża pacjen­ta na odczu­wa­nie nieprzy­jem­nych dole­gli­wo­ści podczas wyko­ny­wa­nia procedury.

Wazek­to­mia nie wpły­wa na poziom testo­ste­ro­nu, libi­do czy funk­cje seksu­al­ne. Aby rozwiać wszel­kie wątpli­wo­ści, przed podję­ciem decy­zji o zabie­gu warto skon­sul­to­wać się z leka­rzem i dokład­nie omówić, na czym pole­ga wazek­to­mia, jak prze­bie­ga, jaka jest jej skutecz­ność i jakie ewen­tu­al­ne zagro­że­nia za sobą niesie.

Czy wazektomia wpływa na sprawność seksualną?

Jedną z głów­nych obaw mężczyzn rozwa­ża­ją­cych wazek­to­mię jest jej poten­cjal­ny wpływ na funk­cje seksu­al­ne. Warto jednak podkre­ślić, że ta forma anty­kon­cep­cji dla mężczyzn nie prowa­dzi do nega­tyw­nych zmian w zakre­sie spraw­no­ści seksu­al­nej, a jedy­nie ich płodności.

  • Libi­do i testo­ste­ron – wyko­na­nie zabie­gu wazek­to­mii nie obni­ża pozio­mu testo­ste­ro­nu, a tym samym nie wpły­wa na libi­do. Głów­ny hormon odpo­wie­dzial­ny za popęd seksu­al­ny pozo­sta­je na niezmie­nio­nym pozio­mie po zabiegu.
  • Erek­cja i orgazm – zabieg nie ma wpły­wu na zdol­ność do osią­ga­nia erek­cji ani orga­zmu. Po wazek­to­mii plem­ni­ki nie trafia­ją do nasie­nia i nie są w stanie zapłod­nić part­ner­ki, ale mężczyź­ni mogą cieszyć się spraw­no­ścią seksu­al­ną tak samo, jak przed operacją.
  • Jakość życia seksu­al­ne­go – bada­nia poka­zu­ją, że więk­szość mężczyzn nie doświad­cza pogor­sze­nia życia seksu­al­ne­go po wazek­to­mii. Co więcej, wiele par zgła­sza popra­wę satys­fak­cji, co może wyni­kać z braku obaw o możli­we zapłod­nie­nie part­ner­ki i wywo­ła­nie niechcia­nej ciąży.

Pamię­taj­my, że skutecz­ność wazek­to­mii opie­ra się na jej dzia­ła­niu anty­kon­cep­cyj­nym — wazek­to­mia to meto­da, która nie chro­ni pacjen­ta przed choro­ba­mi prze­no­szo­ny­mi drogą płcio­wą. W przy­pad­ku częstych zmian part­ne­rek po zabie­gu wazek­to­mii nale­ży stoso­wać dodat­ko­we zabezpieczenie.

Czy wazektomia zmienia objętość wytrysku?

Po wazek­to­mii obję­tość ejaku­la­tu maga­zy­no­wa­ne­go w nają­drzach zmniej­sza się jedy­nie o 2–5%, co stano­wi niewiel­ką i niezau­wa­żal­ną gołym okiem różni­cę w stosun­ku do wiel­ko­ści wytry­sku przed zabie­giem. Wygląd sper­my również nie ulega zmia­nie – tylko poprzez wyko­na­nie bada­nia nasie­nia można stwier­dzić, czy zawie­ra plemniki.

Płodność po wazektomii. Czy wazektomia jest odwracalną metodą antykoncepcji?

Wazek­to­mia jest zabie­giem mają­cym na celu trwa­łe zablo­ko­wa­nie droż­no­ści nasie­nio­wo­dów, co unie­moż­li­wia zapłod­nie­nie podczas stosun­ku. Jeśli jednak mężczy­zna zmie­ni zdanie i zechce przy­wró­cić płod­ność, istnie­je możli­wość wyko­na­nia wazo­wa­zo­sto­mii, znanej również jako rewa­zek­to­mia. Proce­du­ra odwró­ce­nia wazek­to­mii ma na celu przy­wró­ce­nie droż­no­ści nasie­nio­wo­dów i ponow­ne umoż­li­wie­nie trans­por­tu plem­ni­ków do ejakulatu.

Skutecz­ność rewa­zek­to­mii zale­ży od kilku czyn­ni­ków, a kluczo­wym z nich jest czas, jaki upły­nął od wazek­to­mii. Najlep­sze rezul­ta­ty osią­ga­ją pacjen­ci decy­du­ją­cy się na zabieg w ciągu pierw­szych trzech lat – wówczas ponow­ne udroż­nie­nie nasie­nio­wo­dów jest możli­we nawet w 90% przy­pad­ków. Po około 10 latach skutecz­ność zabie­gu spada do około 70%. Mimo dostęp­nych opcji, wazek­to­mia powin­na być trak­to­wa­na jako trwa­ła forma anty­kon­cep­cji, a jej decy­zja dokład­nie prze­my­śla­na. Pacjent musi mieć świa­do­mość, że istnie­je ryzy­ko nieod­wra­cal­nej niepłodności.

Zalety wazektomii

Wazek­to­mia jest najbar­dziej cenio­ną, bezpiecz­ną i skutecz­ną meto­dą anty­kon­cep­cji dla mężczyzn, która nie wpły­wa na poziom hormo­nów ani zdro­wie seksu­al­ne. Zabieg jest prze­pro­wa­dza­ny w znie­czu­le­niu miej­sco­wym i nie wiąże się z długim okre­sem rekon­wa­le­scen­cji. Wazek­to­mia nie zmniej­sza popę­du seksu­al­ne­go, ale skutecz­nie zapo­bie­ga prze­do­sta­wa­niu się plem­ni­ków do nasie­nia, unie­moż­li­wia­jąc zapłod­nie­nie. Wielu mężczyzn zauwa­ży­ło, że po wazek­to­mii ich życie seksu­al­ne uległo popra­wie – brak obaw o niepla­no­wa­ną ciążę spra­wia, że seks staje się bardziej swobod­ny i spontaniczny.

Czym jest wazek­to­mia i czy jest legalna?

Czy są przy­pad­ki, w których wazek­to­mia nie działa?

Jak wyglą­da zabieg chirur­gicz­ny podwią­za­nia nasieniowodów?

Czy zabieg trwa długo?

I jaka jest cena wazektomii?

Jeśli chcesz dowie­dzieć się więcej na temat tej meto­dy anty­kon­cep­cyj­nej, skon­tak­tuj się z nami i umów się na wizy­tę konsul­ta­cyj­ną! Nasi specja­li­ści odpo­wie­dzą na każde Twoje pyta­nie na temat skutecz­no­ści tego zabie­gu oraz jego przebiegu!

NovoDerm
novoderm.pl
menu
pl_PLPolish
Przewiń do góry