Wazektomia i salpingotomia to pozornie dwie podobne do siebie metody antykoncepcji. Wazektomia to zabieg przecięcia i podwiązania nasieniowodów u mężczyzn, który uniemożliwia przemieszczanie się plemników do jąder. Salpingotomia to natomiast żeński odpowiednik wazektomii, czyli przecięcie i zablokowanie jajowodów u kobiet, co zapobiega łączeniu się plemników z komórką jajową. Podstawowa różnica polega na tym, że tylko jeden z tych zabiegów jest w Polsce w pełni legalny i jest to wazektomia. Natomiast zabieg salpingotomii nie jest nawet prawnie uznawany za metodę antykoncepcji, lecz chirurgiczną metodę sterylizacji, która na stałe pozbawia kobietę płodności.
Wazektomia a salpingotomia — legalna antykoncepcja?
W Polsce mamy do czynienia z dosyć niejasnymi przepisami dotyczącymi stosowania metod trwałej antykoncepcji — w szczególności salpingotomii, która jest uznawana za nieodwracalną metodę zapobiegania ciąży. Zasadniczo każdy ma prawo do prokreacji i prawo do zrezygnowania z niej. Prawo nie zabrania zatem rezygnacji z posiadania potomstwa (kobieta może podjąć decyzję o dobrowolnej sterylizacji), ale jednocześnie w świetle obowiązujących przepisów, lekarz nie może legalnie wykonać tego zabiegu.
Zgodnie z art. 156 Kodeksu Karnego „Spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu:
- 1. Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:
1) pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,
2) innego ciężkiego kalectwa […],
3) wycięcia, infibulacji lub innego trwałego i istotnego okaleczenia żeńskiego narządu płciowego, podlega karze pozbawienia wolności na czas od lat 3 do 20″.
Oznacza to tym samym, że dobrowolna sterylizacja wiąże się z karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Podwiązanie jajowodów można jednak wykonać w przypadku, gdy kolejna ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety. Te przepisy nie dotyczą natomiast zabiegu wazektomii — w związku z tym, że to zabieg odwracalny, jego przeprowadzenie w Polsce jest całkowicie legalne. Możliwość przywrócenia płodności mężczyźnie przynosi m.in. rewazektomia, czyli mikroinwazyjna metoda przywrócenia prawidłowej funkcjonalności nasieniowodów. Rozwiązaniem w przypadku ponownej chęci posiadania potomstwa mogą być także techniki wspomaganego rozrodu, czyli np. zabieg in vitro.
Jakie zalety ma antykoncepcja dla mężczyzn?
Utrata wolności to bardzo wysoka cena, jaką można ponieść za wdrożenie metody antykoncepcji polegającej na ubezpłodnieniu pacjentki. Dlatego partnerzy, którzy chcą uniknąć zapłodnienia i niechcianej ciąży, a przy tym narażania siebie i innych na problemy prawne, coraz częściej decydują się na zastąpienie tradycyjnych środków antykoncepcyjnych zabiegiem wazektomii — totalnej wazektomii lub wazektomii bez skalpela.
To stosunkowo prosty i krótki zabieg, który nie wymaga hospitalizacji (trwa ok. 20–30 minut) ani też długiego okresu rekonwalescencji — zwykle pacjent powraca do swoich codziennych aktywności po ok. 7 dniach od wykonania zabiegu. Wazektomia polega na przecięciu lub rozwarstwieniu skóry moszny w celu zlokalizowania nasieniowodów i zablokowania ich drożności. Wazektomia jest zabiegiem bezpiecznym i przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu mężczyzna nie odczuwa silnych dolegliwości bólowych podczas procedury zabiegowej.
Istotną informacją jest również to, że wazektomię wykonuje się jedynie w celach antykoncepcyjnych, co oznacza, że nie pozbawia mężczyzny nasienia i wytrysku, a także nie wpływa w żaden sposób na jego układ hormonalny. Świadomość bardzo skutecznego zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą poprawia natomiast komfort psychiczny pacjenta, co wpływa na jego większe zadowolenie z życia seksualnego.
Pacjentów zainteresowanych przeprowadzeniem wazektomii zapraszamy do naszej kliniki w Łodzi. Skontaktuj się z nami — poznaj koszt i przeciwwskazania do zabiegu wazektomii oraz inne, istotne dla Ciebie informacje na ten temat.