leczenie zaburzeń erekcji Łódź

Wazektomia a salpingotomia — na czym polegają różnice?

Wazek­to­mia i salpin­go­to­mia to pozor­nie dwie podob­ne do siebie meto­dy anty­kon­cep­cji. Wazek­to­mia to zabieg prze­cię­cia i podwią­za­nia nasie­nio­wo­dów u mężczyzn, który unie­moż­li­wia prze­miesz­cza­nie się plem­ni­ków do jąder. Salpin­go­to­mia to nato­miast żeński odpo­wied­nik wazek­to­mii, czyli prze­cię­cie i zablo­ko­wa­nie jajo­wo­dów u kobiet, co zapo­bie­ga łącze­niu się plem­ni­ków z komór­ką jajo­wą. Podsta­wo­wa różni­ca pole­ga na tym, że tylko jeden z tych zabie­gów jest w Polsce w pełni legal­ny i jest to wazek­to­mia. Nato­miast zabieg salpin­go­to­mii nie jest nawet praw­nie uzna­wa­ny za meto­dę anty­kon­cep­cji, lecz chirur­gicz­ną meto­dę stery­li­za­cji, która na stałe pozba­wia kobie­tę płodności.

Wazektomia a salpingotomia — legalna antykoncepcja?

W Polsce mamy do czynie­nia z dosyć nieja­sny­mi prze­pi­sa­mi doty­czą­cy­mi stoso­wa­nia metod trwa­łej anty­kon­cep­cji — w szcze­gól­no­ści salpin­go­to­mii, która jest uzna­wa­na za nieod­wra­cal­ną meto­dę zapo­bie­ga­nia ciąży. Zasad­ni­czo każdy ma prawo do prokre­acji i prawo do zrezy­gno­wa­nia z niej. Prawo nie zabra­nia zatem rezy­gna­cji z posia­da­nia potom­stwa (kobie­ta może podjąć decy­zję o dobro­wol­nej stery­li­za­cji), ale jedno­cze­śnie w świe­tle obowią­zu­ją­cych prze­pi­sów, lekarz nie może legal­nie wyko­nać tego zabiegu.

Zgod­nie z art. 156 Kodek­su Karne­go „Spowo­do­wa­nie cięż­kie­go uszczerb­ku na zdrowiu:

  • 1. Kto powo­du­je cięż­ki uszczer­bek na zdro­wiu w postaci:

1) pozba­wie­nia czło­wie­ka wzro­ku, słuchu, mowy, zdol­no­ści płodzenia,

2) inne­go cięż­kie­go kalectwa […],

3) wycię­cia, infi­bu­la­cji lub inne­go trwa­łe­go i istot­ne­go okale­cze­nia żeńskie­go narzą­du płcio­we­go, podle­ga karze pozba­wie­nia wolno­ści na czas od lat 3 do 20″.

 

Ozna­cza to tym samym, że dobro­wol­na stery­li­za­cja wiąże się z karą pozba­wie­nia wolno­ści na czas nie krót­szy niż 3 lata. Podwią­za­nie jajo­wo­dów można jednak wyko­nać w przy­pad­ku, gdy kolej­na ciąża zagra­ża życiu lub zdro­wiu kobie­ty. Te prze­pi­sy nie doty­czą nato­miast zabie­gu wazek­to­mii — w związ­ku z tym, że to zabieg odwra­cal­ny, jego prze­pro­wa­dze­nie w Polsce jest całko­wi­cie legal­ne. Możli­wość przy­wró­ce­nia płod­no­ści mężczyź­nie przy­no­si m.in. rewa­zek­to­mia, czyli mikro­in­wa­zyj­na meto­da przy­wró­ce­nia prawi­dło­wej funk­cjo­nal­no­ści nasie­nio­wo­dów. Rozwią­za­niem w przy­pad­ku ponow­nej chęci posia­da­nia potom­stwa mogą być także tech­ni­ki wspo­ma­ga­ne­go rozro­du, czyli np. zabieg in vitro.

Jakie zalety ma antykoncepcja dla mężczyzn?

Utra­ta wolno­ści to bardzo wyso­ka cena, jaką można ponieść za wdro­że­nie meto­dy anty­kon­cep­cji pole­ga­ją­cej na ubez­płod­nie­niu pacjent­ki. Dlate­go part­ne­rzy, którzy chcą unik­nąć zapłod­nie­nia i niechcia­nej ciąży, a przy tym nara­ża­nia siebie i innych na proble­my praw­ne, coraz częściej decy­du­ją się na zastą­pie­nie trady­cyj­nych środ­ków anty­kon­cep­cyj­nych zabie­giem wazek­to­mii — total­nej wazek­to­mii lub wazek­to­mii bez skalpela.

To stosun­ko­wo prosty i krót­ki zabieg, który nie wyma­ga hospi­ta­li­za­cji (trwa ok. 20–30 minut) ani też długie­go okre­su rekon­wa­le­scen­cji — zwykle pacjent powra­ca do swoich codzien­nych aktyw­no­ści po ok. 7 dniach od wyko­na­nia zabie­gu. Wazek­to­mia pole­ga na prze­cię­ciu lub rozwar­stwie­niu skóry mosz­ny w celu zloka­li­zo­wa­nia nasie­nio­wo­dów i zablo­ko­wa­nia ich droż­no­ści. Wazek­to­mia jest zabie­giem bezpiecz­nym i prze­pro­wa­dza­nym w znie­czu­le­niu miej­sco­wym, dzię­ki czemu mężczy­zna nie odczu­wa silnych dole­gli­wo­ści bólo­wych podczas proce­du­ry zabiegowej.

Istot­ną infor­ma­cją jest również to, że wazek­to­mię wyko­nu­je się jedy­nie w celach anty­kon­cep­cyj­nych, co ozna­cza, że nie pozba­wia mężczy­zny nasie­nia i wytry­sku, a także nie wpły­wa w żaden sposób na jego układ hormo­nal­ny. Świa­do­mość bardzo skutecz­ne­go zabez­pie­cze­nia przed niepla­no­wa­ną ciążą popra­wia nato­miast komfort psychicz­ny pacjen­ta, co wpły­wa na jego więk­sze zado­wo­le­nie z życia seksualnego.

Pacjen­tów zain­te­re­so­wa­nych prze­pro­wa­dze­niem wazek­to­mii zapra­sza­my do naszej klini­ki w Łodzi. Skon­tak­tuj się z nami — poznaj koszt i prze­ciw­wska­za­nia do zabie­gu wazek­to­mii oraz inne, istot­ne dla Ciebie infor­ma­cje na ten temat.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
pl_PLPolish
Przewiń do góry