Wypadanie włosów, prowadzące niekiedy do znacznego przerzedzenia włosów lub nawet łysienia, jest jednym z poważniejszych problemów, z jakim zmagają się pacjenci naszej kliniki. Zanim podejmiemy się leczenia tego problemu, na początku zawsze staramy się znaleźć przyczynę wypadania włosów, by w miarę możliwości wyeliminować te czynniki, które pogarszają kondycję włosów. Za wypadanie włosów najczęściej winimy złe geny, choć bardzo duży wpływ na stan naszych mieszków włosowych mają także prowadzony przez nas styl życia, codzienna pielęgnacja włosów czy czynniki hormonalne.
Przyczyny wypadania włosów — geny, styl życia czy zaburzenia hormonalne?
Diagnostyka problemu wypadania włosów jest dość trudna i bardzo złożona — istnieje bowiem wiele możliwych przyczyn nadmiernej utraty włosów. Dlatego szukając przyczyny, warto zgłosić się z tym problemem do specjalisty i w pierwszym kroku wykonać zlecone przez niego badania poziomu hormonów, witamin i pierwiastków w organizmie. Ich niedobór lub nadmiar może powodować właśnie różne choroby skóry głowy.
Przyczyny utraty włosów u kobiet
Czasami do nadmiernego wypadania włosów u kobiet może przyczynić się nieodpowiednia dieta, a co za tym idzie, niedobór takich witamin i minerałów, jak biotyna oraz cynk — niezwykle ważnych substancji odżywczych dla prawidłowego wzrostu włosów. U kobiet jednak kluczową rolę w wypadaniu włosów odgrywają zaburzenia hormonalne, związane m.in. z chorobami tarczycy, spadkiem stężenia estrogenów czy zbyt dużym stężeniem testosteronu w organizmie.
Często problem nadmiernego wypadania włosów u kobiet ma charakter przejściowy i jest związany np. z niezdrowym trybem życia (nadmierna ilość alkoholu, palenie papierosów, spożywanie małych ilości wody), dietą ubogą w składniki odżywcze, niewłaściwą pielęgnacją, przebytą ciążą czy chorobami. Podjęcie odpowiedniej kuracji leczniczej jest w stanie przywrócić skórze głowy odpowiednią równowagę i ponownie pobudzić porost włosów. Niekiedy jednak wypadanie włosów może przybrać charakter przewlekły związany z łysieniem u kobiet (łysienie plackowate, androgenowe) — dlatego warto stale monitorować stan włosów i zgłaszać lekarzowi wszelkie nietypowe objawy.
Przyczyny łysienia u mężczyzn
Powodem osłabienia mieszków włosowych i utraty włosów u mężczyzn mogą być te same czynniki, co u kobiet. Niemniej u mężczyzn najczęstszą przyczyną wzmożonego wypadania włosów są czynniki genetyczne, prowadzące zwykle do łysienia typu męskiego — łysienia androgenowego, związanego ze zwiększoną wrażliwością mieszków włosowych na działanie hormonu DHT, czyli pochodnej testosteronu. Włosy wypadają wtedy w charakterystyczny sposób, tworząc na początku tzw. zakola, a następnie łyse miejsca również na czubku głowy. W zaawansowanym stadium rozwoju łysienie androgenowe może natomiast spowodować, że owłosiony zostanie sam obwód głowy.
Leczenie problemu wypadania włosów u mężczyzn i kobiet
Przywrócenie pacjentom zdrowych włosów wymaga niekiedy wdrożenia odpowiednich działań na kilku różnych poziomach. To znaczy, jeśli w badaniach potwierdzono niedobór składników odżywczych, leczenie osłabionych włosów rozpoczynamy zwykle od odpowiedniego odżywiania skóry głowy i włosów poprzez dietę oraz pielęgnację w połączeniu ze specjalistycznymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, np. mezoterapią igłową. Jeśli przyczyną utraty włosów jest np. typ łysienia androgenowego, niekiedy jedynym skutecznym rozwiązaniem może okazać się przeszczep włosów, który przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu łysienia zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Każdy pacjent to jednak indywidualny przypadek, dlatego dobór najskuteczniejszej metody leczenia odbywa się w oparciu o wiele czynników.
Zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki w Łodzi. Specjaliści pomogą w ustaleniu możliwych przyczyn wypadania włosów lub łysienia, a także zaproponują skuteczną terapię, przywracającą dobrą kondycję włosów.