zageszczanie wlosow

Kiedy przeszczep włosów może się nie przyjąć?

Prze­szczep włosów obec­nie coraz częściej wyko­nu­je się meto­dą zabie­go­wą, która nie wyma­ga od leka­rza wyko­ny­wa­nia dużych nacięć przy­czy­nia­ją­cych się do powsta­wa­nia blizn. Te z kolei często powo­du­ją długą, uciąż­li­wą rekon­wa­le­scen­cję. Mimo że przy­pad­ki całko­wi­te­go niepo­wo­dze­nia zabie­gu są nielicz­ne, to jednak mogą mieć miej­sce. Co prze­waż­nie przy­czy­nia się do tego, że proce­du­ra nie umoż­li­wia pacjen­to­wi uzyska­nia pełnych rezul­ta­tów, których się spodzie­wa? Kiedy prze­szczep włosów może się nie przyjąć?

Brak rzetelnej rozmowy z pacjentem

To niezwy­kle ważne, aby przed wyko­na­niem zabie­gu medy­cy­ny este­tycz­nej, jakim jest prze­szczep włosów, prze­pro­wa­dzić z pacjen­tem wnikli­wy i szcze­gó­ło­wy wywiad medycz­ny. Ten krok niejed­no­krot­nie jest kluczo­wy, gdyż służy wyklu­cze­niu prze­ciw­wska­zań do wyko­na­nia całej proce­du­ry. Najczę­ściej zali­cza się do nich łusz­czy­cę, zabu­rze­nia krzep­nię­cia krwi, cięż­kie choro­by nerek, wątro­by, ukła­du krąże­nia, cukrzy­cę i łysie­nie plac­ko­wa­te. Wymie­nio­ne wyżej choro­by, scho­rze­nia i proble­my zdro­wot­ne mogą mieć nega­tyw­ny wpływ na powo­dze­nie zabie­gu, znacz­nie ogra­ni­czyć szan­se na przy­ję­cie się prze­szcze­pu, a nawet przy­czy­nić się do pogar­sza­nia się kondy­cji zdro­wot­nej pacjen­ta i zwięk­sze­nie praw­do­po­do­bień­stwa wystę­po­wa­nia infekcji.

Kluczo­we jest zdia­gno­zo­wa­nie przy­czy­ny wypa­da­nia włosów i podda­nie się zabie­go­wi wyłącz­nie wtedy, gdy choro­ba skóry lub infek­cja jest wyleczona.

Brak odpowiedniej opieki okołozabiegowej

Zabieg prze­szcze­pu włosów musi zostać wyko­na­ny przez doświad­czo­ne­go leka­rza. Brak odpo­wied­nich kwali­fi­ka­cji lub wspar­cia chirur­ga, który już wyko­ny­wał taki zabieg, może spra­wić, że lekarz nie podo­ła. Istnie­je wiele aspek­tów, które nale­ży uwzględ­nić przy trans­plan­ta­cji. Na sposób wyko­na­nia całej proce­du­ry wpływ może mieć nawet rodzaj włosów pacjen­ta, które mają zostać wyko­rzy­sta­ne w zabiegu.

Słaba opie­ka około­za­bie­go­wa to także zanie­dba­nia zwią­za­ne z nieod­po­wied­nim prze­cho­wy­wa­niem miesz­ków włoso­wych, co powo­du­je ich obumie­ra­nie, co w konse­kwen­cji unie­moż­li­wia przy­ję­cie się prze­szcze­pu. Ważne, by w całej proce­du­rze uczest­ni­czył zespół medycz­ny, który wie, jakie leki i prepa­ra­ty stoso­wać w trak­cie, jak je dawko­wać, jak obsłu­gi­wać poszcze­gól­ne narzę­dzia chirur­gicz­ne, opatry­wać rany i zająć się pacjen­tem w myśl najwyż­szych stan­dar­dów opieki.

Rekonwalescencja po zabiegu

Odpo­wied­nie postę­po­wa­nie po prze­szcze­pie włosów ma bardzo duży wpływ na przy­ję­cie się trans­plan­ta­cji i adap­ta­cję miesz­ków włoso­wych w ich nowym środo­wi­sku. O tym, czy zabieg zakoń­czył się powo­dze­niem, najczę­ściej wiado­mo w ciągu kilku miesię­cy. Najlep­szym dowo­dem na to jest zauwa­żal­ny wzrost włosów oraz stop­nio­we zani­ka­nie łysi­ny w newral­gicz­nych miejscach.

Mimo że po zabie­gu proces goje­nia prze­bie­ga stosun­ko­wo szyb­ko, odpo­wied­nia troska o obszar, na który zosta­ły prze­szcze­pio­ne miesz­ki włoso­we, ma duże znacze­nie. Nale­ży postę­po­wać zgod­nie z zale­ce­nia­mi leka­rza, np. przez unika­nie doty­ka­nia miej­sca zabie­go­we­go przez kilka pierw­szych dni, jak i odpo­wied­nią pielę­gna­cję włosów. To także korzy­sta­nie z odpo­wied­nich prepa­ra­tów i kosme­ty­ków pielę­gna­cyj­nych czy rezy­gna­cja z zabie­gów fryzjer­skich i styli­za­cji włosów. Nale­ży pamię­tać o tym, że miesz­ki włoso­we po zabie­gu muszą się odpo­wied­nio osadzić, aby nacię­cia powsta­łe w trak­cie proce­du­ry mogły całko­wi­cie się zagoić.

Jeże­li zatem pacjent zaraz po zabie­gu zacznie stoso­wać suszar­kę, myć głowę nieod­po­wied­ni­mi środ­ka­mi czy pocie­rać ją ręcz­ni­kiem, istnie­je duża szan­sa, że miesz­ki włoso­we wypadną.

Co zrobić, by zwiększyć szanse na przyjęcie się przeszczepu włosów?

Decy­du­jąc się na prze­szczep włosów, nale­ży w pierw­szej kolej­no­ści zgło­sić się do klini­ki, która cieszy się dobrą reno­mą, a klien­ci dzie­lą się na jej temat dobry­mi opinia­mi. Ważne, by pracu­ją­cy w niej leka­rze specja­li­zo­wa­li się w trans­plan­ta­cji i mieli w tym zakre­sie odpo­wied­nie doświadczenie.

Jeże­li chcesz omówić kwestię prze­szcze­pu włosów, możesz umówić się na konsul­ta­cję z leka­rzem medy­cy­ny este­tycz­nej w Klini­ce Novo­derm w Łodzi, podczas której uzyskasz wyczer­pu­ją­ce odpo­wie­dzi na wszyst­kie nurtu­ją­ce Cię pytania.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry