Czy włosy w miejscu pobrania do przeszczepu włosów odrastają?

Prze­szczep włosów to zabieg, który wielu osobom umoż­li­wia zacho­wa­nie równo­wa­gi i propor­cji w owło­sie­niu na głowie, co sprzy­ja lepsze­mu samo­po­czu­ciu i pewno­ści siebie. Nierzad­ko na tę proce­du­rę decy­du­ją się pacjen­ci po wypad­kach, popa­rze­niach, infek­cjach skór­nych lub z łysie­niem andro­ge­no­wym, które powo­du­je znacz­ną utra­tę włosów lub ich prze­rze­dze­nie. Trans­plan­ta­cja jest pomoc­na wtedy, gdy nie ma już szans na samo­dziel­ne odra­sta­nie włosów, ponie­waż w wybra­nym obsza­rze doszło do obumar­cia miesz­ków włoso­wych. Jak wyglą­da przy­go­to­wa­nie do zabie­gu i jego plano­wa­nie? Czy włosy z obsza­ru bior­cze­go odro­sną po wcze­śniej­szym pobra­niu graftów?

Pierwsza konsultacja z lekarzem

Konsul­ta­cja z leka­rzem na temat zabie­gu medy­cy­ny este­tycz­nej, jakim jest prze­szczep włosów, uwzględ­nia wszel­kie aspek­ty zdro­wot­ne pacjen­ta. Przede wszyst­kim istnie­je lista prze­ciw­wska­zań, które nale­ży wyklu­czyć, by móc do zabie­gu dopu­ścić osobę decy­du­ją­cą się na prze­szczep. Rozmo­wa służy ponad­to okre­śle­niu i zrozu­mie­niu ocze­ki­wań pacjen­ta. Podczas konsul­ta­cji ocenia się też stan włosów, kondy­cję skóry, zwra­ca szcze­gól­ną uwagę na to, w jaki sposób postę­pu­je łysie­nie oraz czym jest spowo­do­wa­ne. Od tych aspek­tów zale­ży bowiem, w jaki sposób planu­je się prze­bieg zabie­gu, ile graftów będzie potrzeb­nych do prze­szcze­pu, a także z jakie­go obsza­ru zosta­ną one pobra­ne do prze­pro­wa­dze­nia całej procedury.

Obszar biorczy — na czym polega pobranie graftów?

Pobra­nie miesz­ków włoso­wych do prze­szcze­pu może odby­wać się z różnych obsza­rów ciała. Najczę­ściej to tylna część głowy, aczkol­wiek zdarza się również, że ekstrak­cja włosów doty­czy pleców. Wszyst­ko zale­ży od tego, jakie jest zapo­trze­bo­wa­nie oraz gdzie znaj­du­ją się włosy, które nada­ją się do zabiegu.

Dawniej w omawia­nej proce­du­rze stoso­wa­no inne meto­dy i tech­ni­ki, które pole­ga­ły na pobra­niu wycin­ka skóry z obsza­ru bior­cze­go, a następ­nie jego dzie­le­niu w celu prze­szcze­pu. Obec­nie stosu­je się specja­li­stycz­ne narzę­dzia, które umoż­li­wia­ją pobie­ra­nie miesz­ków włoso­wych bez pozo­sta­wia­nia na skórze linij­nych blizn.

Ekstrak­cja miesz­ków opie­ra się na wyko­ny­wa­niu niewiel­kie­go nacię­cia wokół cebul­ki włosa, a następ­nie wyjmo­wa­niu jej z pomo­cą pęse­ty. Prze­cho­wu­je się je w miej­scu o opty­mal­nym pozio­mie wilgot­no­ści i tempe­ra­tu­ry. Następ­nie są one wszcze­pia­ne w obszar bior­czy zgod­nie z wcze­śniej­szy­mi usta­le­nia­mi doty­czą­cy­mi popro­wa­dze­nia nowej linii włosów.

Czy włosy w obszarze biorczym odrastają?

Wszyst­ko zale­ży od tego, co tak napraw­dę kryje się pod tym stwier­dze­niem. Obszar bior­czy jest golo­ny przed zabie­giem, aby z pomo­cą odpo­wied­nich narzę­dzi w prosty i precy­zyj­ny sposób pobrać grafty i zapo­biec ich uszkodzeniu.

Jeże­li ilość graftów jest duża, w tym obsza­rze będzie widocz­ne deli­kat­ne prze­rze­dze­nie fryzu­ry. Dlate­go też tak ważne jest zapla­no­wa­nie całe­go zabie­gu, aby uzyskać równo­mier­ny efekt wizu­al­ny na całej głowie.

Włosy w miej­scach, z których zosta­ły pobra­ne miesz­ki włoso­we, nie będą odra­stać. Wyni­ka to z tego, że ich cebul­ka zosta­ła prze­nie­sio­na na nowy obszar. Pozo­sta­łe zgolo­ne włosy, które nie zosta­ły podda­ne ekstrak­cji, będą odra­stać w natu­ral­nym tempie.

Zarów­no pobie­ra­nie, jak i implan­ta­cja miesz­ka włoso­we­go wyma­ga dużej wpra­wy, precy­zji i doświad­cze­nia. Tylko wtedy można uzyskać efekt, który będzie prezen­to­wał się naturalnie.

Jak przyspieszyć proces gojenia i odrastania włosów w obszarze dawczym?

Po trans­plan­ta­cji nale­ży zadbać nie tylko o świe­żo prze­szcze­pio­ne włosy, lecz także obszar bior­czy, aby zapew­nić sobie szyb­ką rekon­wa­le­scen­cję i goje­nie się powsta­łych ran. Dużą zale­tą meto­dy ekstrak­cji jest to, że nie wyma­ga zakła­da­nia szwów. Niewiel­kie otwo­ry, które powsta­ją na skórze, mogą deli­kat­nie krwa­wić, co prowa­dzi do tworze­nia się strup­ków. To natu­ral­ny proces goje­nia i nie nale­ży ich rozdra­py­wać. Z czasem odpad­ną, a ślady zabie­gu będą prawie niezauważalne.

Zdarza się, że w wyni­ku ekstrak­cji niektó­re włosy znaj­du­ją­ce się obok również wypa­da­ją. Nale­ży uzbro­ić się w cier­pli­wość w okre­sie rekon­wa­le­scen­cji, aż odrosną.

Jeśli inte­re­su­je Cię prze­szczep włosów, możesz umówić się na konsul­ta­cję w Klini­ce Novo­derm w Łodzi.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry