Czego nie robić przed przeszczepem włosów? Lekarz z Łodzi odpowiada

Widocz­ne prze­rze­dze­nie włosów, czy zmniej­sze­nie obję­to­ści fryzu­ry może świad­czyć o postę­pu­ją­cym łysie­niu. Jego przy­czyn można dopa­try­wać się w proble­mach zdro­wot­nych, hormo­nal­nych, czy gene­tycz­nych. Niekie­dy na utra­tę włosów wpły­wa nadmier­ne promie­nio­wa­nie UV na skórę, popa­rze­nia, czy inne urazy. Zdarza się, że stoso­wa­nie wybra­nych leków wiąże się ze skut­ka­mi ubocz­ny­mi, w tym ze zwięk­sze­niem tenden­cji do wypa­da­nia włosów. Chcąc przy­stą­pić do prze­szcze­pu, nale­ży mieć na uwadze, że jest to zabieg chirur­gicz­ny i wyma­ga odpo­wied­nie­go przy­go­to­wa­nia do całej proce­du­ry. Jak postę­po­wać przed trans­plan­ta­cją włosów?

Konsultacja z lekarzem na temat przeszczepu włosów

Rozmo­wa z leka­rzem medy­cy­ny este­tycz­nej to pierw­szy, obowiąz­ko­wy etap. Podczas konsul­ta­cji prze­pro­wa­dza­ny jest wnikli­wy wywiad medycz­ny, który pozwa­la usta­lić, czy pacjent może przy­stą­pić to zabie­gu. Jeże­li istnie­ją prze­ciw­wska­za­nia, najczę­ściej mają one charak­ter tymcza­so­wy lub stały. Przy­kła­dem jest łysie­nie plac­ko­wa­te, które całko­wi­cie dyskwa­li­fi­ku­je pacjen­ta. Jeśli chodzi o prze­ciw­wska­za­nia chwi­lo­we, może to być miej­sco­wa infek­cja lub stan zapal­ny skóry, czy chwi­lo­wo zaży­wa­ne leki zabu­rza­ją­ce krzep­nię­cie krwi.

W trak­cie rozmo­wy usta­la się również, jakie są ogól­ne ocze­ki­wa­nia pacjen­ta wzglę­dem zabie­gu i jego final­nych rezul­ta­tów. Konsul­ta­cja służy ponad­to okre­śle­niu linii włosów, jaka powin­na prze­bie­gać na głowie pacjen­ta, aby uzyskać natu­ral­nie wyglą­da­ją­ce efek­ty, jak również usta­le­niu, jaka licz­ba graftów będzie potrzeb­na do uzyska­nia zamie­rzo­ne­go wizu­al­ne­go celu. Lekarz medy­cy­ny este­tycz­nej musi ponad­to podjąć decy­zję o tym, z jakie­go obsza­ru dawcze­go zosta­ną pobra­ne włosy do prze­szcze­pu. Ważne, aby było to miej­sce, na którym wystę­pu­ją włosy i nie zauwa­ża się żadnych oznak łysie­nia. Najczę­ściej jest to tylna część głowy, plecy, czy klat­ka piersiowa.

Jak przygotować się do zabiegu?

W zależ­no­ści od indy­wi­du­al­nych potrzeb i stanu zdro­wia pacjen­ta może on zostać popro­szo­ny o prze­pro­wa­dze­nie kilku dodat­ko­wych badań, zanim przy­stą­pi do zabie­gu. Może to być bada­nie moczu, czy morfo­lo­gia krwi.

Jeże­li pacjent zaży­wa leki, zosta­nie to skon­sul­to­wa­ne z leka­rzem. Niektó­re z nich mogą powo­do­wać rozrze­dze­nie krwi, np. wybra­ne leki prze­ciw­bó­lo­we. Dlate­go też zale­ca­ne będzie tymcza­so­we zrezy­gno­wa­nie z ich stosowania.

Warto zazna­czyć, iż zabieg nowo­cze­sny­mi meto­da­mi nie wyma­ga od pacjen­ta wcze­śniej­sze­go gole­nia włosów. Jest to szcze­gól­nie istot­ne dla kobiet. W zależ­no­ści od tego, skąd pobie­ra­ne są włosy oraz gdzie ma nastą­pić ich trans­plan­ta­cja, gole­nie może mieć charak­ter punk­to­wy. Ogolo­ne partie głowy będzie można zakryć pozo­sta­ły­mi włosa­mi, co wpły­wa na komfort osób podda­ją­cych się omawia­ne­mu zabiegowi.

Jak postępować w dniu przeszczepu włosów?

W dniu zabie­gu pacjent powi­nien zrezy­gno­wać z napo­jów o wyso­kim pozio­mie kofe­iny. Nale­ży zjeść coś lekkie­go, ale pożyw­ne­go. Ważne jest także usta­le­nie z leka­rzem kwestii przyj­mo­wa­nia leków kilka godzin przed całą procedurą.

Pacjent powi­nien zadbać o dobre samo­po­czu­cie, upew­nić się, że w dniu prze­szcze­pu nie ma innych obowiąz­ków do wypeł­nie­nia. W zależ­no­ści od tego, jak duży jest obszar wyma­ga­ją­cy trans­plan­ta­cji, a także ile graftów trze­ba będzie pobrać i prze­szcze­pić, zabieg może zająć nawet kilka godzin.

Jakie­kol­wiek inne kwestie zwią­za­ne z przy­go­to­wa­niem się do zabie­gu są zależ­ne od indy­wi­du­al­nych ocze­ki­wań pacjen­ta, jego obec­nej sytu­acji zdro­wot­nej i osobi­stych potrzeb.

Zalecenia lekarskie — również po przeszczepie

Po zabie­gu pacjent może udać się do domu. Musi jednak prze­strze­gać zale­ceń lekar­skich zwią­za­nych z rekon­wa­le­scen­cją. Wiąże się to z odpo­wied­nią pielę­gna­cją skóry głowy, stoso­wa­ny­mi kosme­ty­ka­mi, tech­ni­ką mycia włosów i ich ochroną.Zwrócenie uwagi na kilka podsta­wo­wych aspek­tów doty­czą­cych przy­go­to­wa­nia się do zabie­gu może pozy­tyw­nie wpły­nąć na komfort pacjen­ta podczas prze­by­wa­nia w gabi­ne­cie. Jeśli chcesz poddać się proce­du­rze, jaką jest prze­szczep włosów, umów się na rozmo­wę z leka­rzem w Klini­ce Novo­derm w Łodzi.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry