transplantacja włosów w novoderm

Co dyskwalifikuje do przeszczepu włosów? Ekspert z łódzkiej kliniki odpowiada

Zabieg, jakim jest prze­szczep włosów, umoż­li­wia wypeł­nie­nie ubyt­ków na skórze głowy, w okoli­cach brody, wąsów, rzęs oraz brwi. Nowo­cze­sne meto­dy zabie­go­we zwięk­sza­ją powo­dze­nie całej proce­du­ry, a także opie­ra­ją się na wyko­ny­wa­niu niewiel­kich nacięć, które goją się szyb­ciej i nie pozo­sta­wia­ją po sobie dużych, nieeste­tycz­nych blizn. Do prze­szcze­pu mogą przy­stą­pić osoby, które bory­ka­ją się z łysie­niem andro­ge­no­wym lub tym spowo­do­wa­nym uraza­mi i popa­rze­nia­mi. Istnie­je jednak szereg kwestii zdro­wot­nych, które dyskwa­li­fi­ku­ją pacjen­ta do prze­szcze­pu. Jakie są prze­ciw­wska­za­nia do wyko­na­nia trans­plan­ta­cji u pacjenta?

Choroby skóry, takie jak łuszczyca

Omawia­ne­go zabie­gu nie wyko­nu­je się u osób, które choru­ją na łusz­czy­cę. Ich skóra z powo­du wspo­mnia­nej choro­by jest bardziej wraż­li­wa i podat­na na infek­cje. Na obsza­rze, na którym wystę­pu­je łusz­czy­ca, skóra trud­niej się goi. Co więcej, nie można jedno­znacz­nie powie­dzieć, jaka będzie reak­cja orga­ni­zmu po wyko­na­nym prze­szcze­pie. Istnie­je duże praw­do­po­do­bień­stwo, że prze­szczep zosta­nie odrzucony.

Zarów­no proces zwią­za­ny z pobie­ra­niem graftów, jak i ich później­sza trans­plan­ta­cja mogą nie prze­bie­gać prawi­dło­wo. Lekarz medy­cy­ny este­tycz­nej może zatem uznać, że pacjent nie kwali­fi­ku­je się do zabiegu.

Cukrzyca, czyli wahania poziomu cukru we krwi

Osoby, które choru­ją na cukrzy­cę, również mogą nie zostać podda­ne zabie­go­wi. Wyni­ka to z faktu, że ze wzglę­du na omawia­ny stan choro­bo­wy istnie­je duże ryzy­ko, że rany powsta­ją­ce w trak­cie całej proce­du­ry będą źle się goić. Proces jest jednak niezbęd­ny, aby prze­szczep się przy­jął, a pacjent mógł cieszyć się lepszą fryzurą.

W kwali­fi­ka­cji do zabie­gu bardzo duże znacze­nie ma to, czy sytu­acja pacjen­ta z cukrzy­cą jest unor­mo­wa­na. Nie jest to zatem bezwzględ­ne prze­ciw­wska­za­nie do tego, by skorzy­stać z omawia­nej meto­dy zabiegowej.

Łysienie plackowate jako przeciwwskazanie do przeszczepu

Łysie­nie plac­ko­wa­te jest choro­bą auto­im­mu­no­lo­gicz­ną, która prowa­dzi do miej­sco­wej utra­ty włosów. Trud­no prze­wi­dzieć, który obszar w danym momen­cie zosta­nie zaata­ko­wa­ny, ponie­waż choro­ba ma charak­ter nieprze­wi­dy­wal­ny i nagły. Może zatem dojść do sytu­acji, kiedy to pacjent po zabie­gu będzie mierzył się również z utra­tą włosów prze­szcze­pio­nych. Z tego wzglę­du nie kwali­fi­ku­je się osób choru­ją­cych na łysie­nie plac­ko­wa­te do transplantacji.

Choroby układu krążenia

Kolej­nym prze­ciw­wska­za­niem są choro­by ukła­du krąże­nia, jak np. choro­ba wień­co­wa, proble­my z sercem, zabu­rzo­ne proce­sy krzep­nię­cia krwi oraz nadci­śnie­nie tętni­cze. Prze­szczep włosów jest zabie­giem chirur­gicz­nym, który wiąże się z miej­sco­wym naci­na­niem skóry powo­du­ją­cym krwa­wie­nie. U osób zdro­wych niewiel­kie nacię­cia nie są źródłem duże­go i inten­syw­ne­go krwa­wie­nia, a po niedłu­gim czasie na ranach powsta­ją niewiel­kie strup­ki, co stano­wi pierw­szy etap prawi­dło­we­go goje­nia. U osób z zabu­rze­nia­mi krzep­nię­cia krwi może docho­dzić do krwo­to­ków i powi­kłań, które unie­moż­li­wia­ją rekonwalescencję.

Omawia­ny zabieg może być dla wielu pacjen­tów stre­su­ją­cy. Dlate­go też ważne jest, aby nie bory­ka­li się na co dzień z niewy­dol­no­ścią serca i nadci­śnie­niem. Ocena zdro­wia pacjen­ta jest bardzo ważna, dlate­go wywiad medycz­ny przed zabie­giem jest obowiązkowy.

Uczulenie i alergie

W trak­cie rozmo­wy z leka­rzem pacjent zosta­nie zapy­ta­ny o ewen­tu­al­ne aler­gie i uczu­le­nia. Podczas całej proce­du­ry stoso­wa­ne są różne leki i substan­cje, w tym np. znie­czu­le­nie miej­sco­we. Jeże­li pacjent jest na nie uczu­lo­ny, nie będzie mógł przy­stą­pić do zabie­gu. W zależ­no­ści od charak­te­ru aler­gii i uczu­le­nia może okazać się, że istnie­ją prepa­ra­ty zamien­ne, alter­na­tyw­ne, który­mi można się posłu­żyć. Niekie­dy jednak same opatrun­ki czy stoso­wa­ne w trak­cie zabie­gu mate­ria­ły wywo­łu­ją miej­sco­we skór­ne uczu­le­nie. Jeśli istnie­je podej­rze­nie, że pacjent jest aler­gi­kiem, można wyko­nać testy, które ułatwią podję­cie decy­zji o kwali­fi­ka­cji do przeszczepu.

Jeśli chcesz poroz­ma­wiać z leka­rzem na temat trans­plan­ta­cji włosów, umów się na konsul­ta­cję w Klini­ce Novo­derm w Łodzi.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry