Łodyga włosa

Łody­ga włosa charak­te­ry­zu­je się grubo­ścią ok. 0,07–0,09 mm i dowol­ną długo­ścią. Łody­ga włosa aż w 97 % skła­da się z kera­ty­ny. Łody­ga włosa jest jedy­ną widocz­ną częścią struk­tu­ry włosa. Z cebul­ki włosa ok. 20–30 razy w ciągu całe­go życia poja­wia się łody­ga włosa, która ulega osła­bie­niu, a następ­nie zani­ka pod skórą. Łody­ga włosa skła­da się z rdze­nia włosa, warstwy koro­wej złożo­nej z mikrow­łó­kien oraz powłocz­ki włosa.

Cykl wzrostu włosa

Cykl wzro­stu włosa dzie­li się na trzy fazy. Anagen to najdłuż­szy i najin­ten­syw­niej­szy cykl wzro­stu włosa. W fazie anage­nu włosy cebul­ki włosów charak­te­ry­zu­ją się całko­wi­tym zabar­wie­niem i niere­gu­lar­no­ścią. W tej fazie wzro­stu włosa ich ilość wyno­si aż 80–90%. Anagen to najdłuż­szy okres wzro­stu, ponie­waż włosy w tej  fazie znaj­du­ją się od 4 do 6 lat. Włosy w fazie kata­ge­nu czyli w okre­sie przej­ścio­wym znaj­du­ją się zale­d­wie od 2 do 4 tygo­dni, nato­miast włosy w fazie telo­ge­nu czyli w okre­sie spoczyn­ku znaj­du­ją się od 2–4 miesię­cy. Telo­gen nazy­wa­ny jest również fazą spoczyn­ku, ponie­waż w tym okre­sie włosy powo­li stają się słab­sze i zosta­je zaha­mo­wa­ny wzrost włosa. Pod koniec fazy telo­ge­nu włosy zaczy­na­ją wypadać.

Łysienie anagenowe

Łysie­nie anage­no­we, zwane  również łysie­niem dystro­ficz­nym wystę­pu­je w przy­pad­ku częścio­wej  lub całko­wi­tej  utra­ty włosów będą­cych w fazie wzro­stu. Łysie­nie anage­no­we doty­czy zarów­no osób star­szych, jak i młod­szych. Najczęst­szą przy­czy­ną łysie­nia dystro­ficz­ne­go jest czyn­nik draż­nią­cy, który wpły­wa na osła­bie­nie włosów będą­cych w fazie anage­nu, a w efek­cie na ich wypa­da­nie. W przy­pad­ku tego rodza­ju łysie­nia włosy odra­sta­ją po wyeli­mi­no­wa­niu szko­dli­wych czyn­ni­ków. Łysie­nie anage­no­we obja­wia się słab­szy­mi, cien­ki­mi i nieeste­tycz­nie wyglą­da­ją­cy­mi włosa­mi, a także ich nadmier­ną utra­tą Łysie­nie dystro­ficz­ne najczę­ściej diagno­zu­je się przy pomo­cy tricho­gra­mu, który pozwa­la okre­ślić ilość włosów znaj­du­ją­cych się w danej fazie. Prawi­dło­wy wynik bada­nia to:

  • 66–96 % włosów w fazie anagenu,
  • 6% włosów w fazie katagenu,
  • 2–18% włosów w fazie telogenu.

Niepra­wi­dło­wy wynik bada­nia tricho­gra­mem jest jedną z metod diagno­sty­ki łysie­nia anage­no­we­go. W lecze­niu łysie­nia anage­no­we­go zazwy­czaj nie jest koniecz­ne stoso­wa­nie dodat­ko­wych prepa­ra­tów , zwłasz­cza w przy­pad­ku chorób nowo­two­ro­wych. Zakoń­cze­nie chemio­te­ra­pii i radio­te­ra­pii wpły­wa na rege­ne­ra­cję miesz­ków włoso­wych i ponow­ny wzrost włosów. Elimi­na­cja szko­dli­we­go czyn­ni­ka zazwy­czaj jest najsku­tecz­niej­szą meto­dą lecze­nia łysie­nia anage­no­we­go. W niektó­rych przy­pad­kach koniecz­ne może być stoso­wa­nie prepa­ra­tu zawie­ra­ją­ce­go minok­sy­dyl, który wpły­wa na przy­spie­sze­nie wzro­stu włosów.

Łysienie telogenowe

Łysie­nie telo­ge­no­we zali­cza się do najczęst­szych scho­rzeń powo­du­ją­cych nadmier­ną utra­tę włosów. Nazwa łysie­nia telo­ge­no­we­go zwią­za­na jest z trze­cią fazą cyklu życia włosa, zwaną telo­ge­nem. Telo­gen to faza, w której włos stop­nio­wo ulega osła­bie­niu, a następ­nie wypa­da. Faza ta trwa zazwy­czaj od 3 do 6 miesię­cy. Zazwy­czaj 10% włosów znaj­du­ją się w fazie telo­ge­nu. W przy­pad­ku, gdy 60–80% włosów znaj­du­je się w fazie telo­ge­nu można mówić o łysie­niu telo­ge­no­wym. W przy­pad­ku tego rodza­ju łysie­nia widocz­ne jest znacz­ne prze­rze­dze­nie się włosów. Łysie­nie telo­ge­no­we obja­wia się częścio­wą utra­tą włosów na skórze głowy, a także na nogach, rękach czy pod pacha­mi. Łysie­nie telo­ge­no­we powo­du­je prze­rze­dza­nie się włosów, ale w prze­ci­wień­stwie do pozo­sta­łych rodza­jów łysie­nia, po pewnym czasie nastę­pu­je ich ponow­ny wzrost. Łysie­nie telo­ge­no­we zazwy­czaj nie powo­du­je całko­wi­tej utra­ty włosów. W lecze­niu łysie­nia telo­ge­no­we­go najważ­niej­szym czyn­ni­kiem jest usunię­cie przy­czy­ny nadmier­nej utra­ty włosów, dlate­go stoso­wa­nie specja­li­stycz­nych kosme­ty­ków pielę­gna­cyj­nych nie przy­no­si ocze­ki­wa­nych rezul­ta­tów. W lecze­niu łysie­nia telo­ge­no­we­go bardzo ważna jest prawi­dło­wa diagno­za, dlate­go najle­piej skon­sul­to­wać się z leka­rzem, który zale­ci odpo­wied­nią kurację.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry