chirurgiczne usunięcie napletka Łódź

Jak wygląda wytrysk po zabiegu wazektomii?

Decy­zję o wazek­to­mii podej­mu­ją mężczyź­ni, którzy nie planu­ją prokre­acji, zakła­da­nia rodzi­ny lub mają już potom­stwo. Chęć wyko­na­nia tego zabie­gu poja­wia się również u pacjen­tów, którzy z różnych przy­czyn zdro­wot­nych nie chcą zwięk­szać ryzy­ka, że ich part­ner­ka zajdzie w ciążę. Powo­dów jest wiele, a każdy wyma­ga grun­tow­ne­go prze­my­śle­nia. Na czym pole­ga wazek­to­mia? Czy może w jaki­kol­wiek sposób wpły­wać na później­sze czyn­no­ści fizjo­lo­gicz­ne, a także jakość i wygląd same­go nasienia?

Na czym polega wazektomia?

Wazek­to­mia jest zabie­giem urolo­gii este­tycz­nej, który zali­cza się do trwa­łych i jedno­ra­zo­wych metod anty­kon­cep­cyj­nych. Cała proce­du­ra pole­ga na wyko­na­niu niewiel­kie­go nacię­cia w okoli­cach mosz­ny. Następ­nie prze­ci­na się nasie­nio­wo­dy, ich końce podwią­zu­je i zabez­pie­cza przed ewen­tu­al­nym ponow­nym połą­cze­niem. Dobrze prze­pro­wa­dzo­ny zabieg oraz odpo­wied­nie postę­po­wa­nie w trak­cie rekon­wa­le­scen­cji jest bardzo ważne, ponie­waż znacz­nie zwięk­sza szan­se na powo­dze­nie całej procedury.

Po wazek­to­mii rzad­ko docho­dzi do reka­na­li­za­cji. Aby upew­nić się, że mężczy­zna nie może już dopro­wa­dzić do zapłod­nie­nia, koniecz­ne jest bada­nie nasie­nia. Najczę­ściej pacjen­ci przy­cho­dzą na nie około sześć miesię­cy po zabie­gu. Jeże­li wynik wska­zu­je na brak aktyw­no­ści żywych plem­ni­ków, można stwier­dzić, że wazek­to­mia zakoń­czy­ła się powo­dze­niem. W tym momen­cie pary często zaprze­sta­ją innych form antykoncepcji.

Współżycie po wazektomii

Po omawia­nym zabie­gu pacjent musi przejść rekon­wa­le­scen­cję. To ważne, ponie­waż od niej zale­ży szyb­kość goje­nia się ran. Dlate­go też pacjen­ci mogą liczyć na zwol­nie­nie lekar­skie, które trwa od dwóch do sied­miu dni.

Przez pierw­szy tydzień nale­ży zacho­wać wstrze­mięź­li­wość seksu­al­ną. Powin­no się zakła­dać specjal­ną bieli­znę ucisko­wą oraz zadbać o to, aby opatru­nek na ranie był suchy i świe­ży. Koniecz­ne jest powstrzy­ma­nie się od cięż­kiej pracy fizycz­nej, base­nu, opala­nia, sauny. Jeże­li poja­wia­ją się dole­gli­wo­ści bólo­we, można sięgnąć po chło­dzą­cy kompres, a także leki prze­ciw­bó­lo­we reko­men­do­wa­ne przez lekarza.

Goje­niu musi ulec nie tylko powierz­chow­na rana, lecz także naru­szo­ne nasie­nio­wo­dy. Dlate­go też pacjent powi­nien zadbać o siebie i pozwo­lić sobie na odpo­czy­nek w tym czasie.

Ważne jest uświa­do­mie­nie sobie kilku istot­nych aspek­tów zwią­za­nych z wazek­to­mią. Po pierw­sze, jej wyko­na­nie nie będzie wpły­wa­ło na czyn­no­ści fizjo­lo­gicz­ne, takie jak odda­wa­nie moczu. Po drugie, pacjent może cieszyć się dalszym współ­ży­ciem. Wazek­to­mia nie powo­du­je zmian w kwestii długo­ści same­go stosun­ku, wzwo­du czy osią­ga­nia orga­zmu. Jeśli nato­miast chodzi o same blizny, prze­waż­nie są niewiel­kie i mało zauważalne.

Wytrysk i nasienie po wazektomii

Wazek­to­mia jest zabie­giem, który unie­moż­li­wia prze­do­sta­wa­nie się plem­ni­ków do nasie­nia. To jednak nie ozna­cza, że ejaku­lat ulegnie zmia­nie pod kątem obję­to­ści, zabar­wie­nia czy gęsto­ści. Pacjent nie będzie miał proble­mu z osią­gnię­ciem wzwo­du i wytry­skiem z powo­du omawia­ne­go zabie­gu. Wszyst­kie cechy orga­no­lep­tycz­ne nasie­nia pozo­sta­ją bez zmian, a brak plem­ni­ków nie może być zauwa­żal­ny bez mikroskopu.

Samo nasie­nie to w dużej mierze wydzie­li­na produ­ko­wa­na przez prosta­tę. Nale­ży też dodać, że plem­ni­ki stano­wią bardzo niewiel­ki odse­tek w sper­mie, dlate­go też ich brak nie będzie miał wpły­wu na jej wygląd.

Co się dzie­je z plem­ni­ka­mi po zabie­gu? Otóż po prze­cię­ciu nasie­nio­wo­dów ich końce kieru­ją­ce w stro­nę człon­ka zamy­ka się. Pozo­sta­łe pozo­sta­ją otwar­te, gdyż za ich pośred­nic­twem produ­ko­wa­ne i dojrze­wa­ją­ce w nają­drzu plem­ni­ki mają możli­wość prze­do­sta­wa­nia się do jamy worka mosz­no­we­go, a tam w wyni­ku proce­sów meta­bo­licz­nych są wchła­nia­ne przez organizm.

Każdy taki zabieg wyma­ga wcze­śniej­szej konsul­ta­cji i wywia­du medycz­ne­go. Dobrym pomy­słem jest również podję­cie decy­zji o jego wyko­na­niu razem z part­ner­ką. Rozmo­wa z leka­rzem służy upew­nie­niu się, że pacjent jest zdro­wy, świa­do­my prze­bie­gu zabie­gu i może przy­stą­pić do wazek­to­mii. Na konsul­ta­cję możesz umówić się w Klini­ce Novo­derm w Łodzi.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry