powiększanie prącia

Kiedy należy wykonać badanie nasienia na obecność plemników po wazektomii?

Wazek­to­mia jest jedną z metod anty­kon­cep­cyj­nych. Zabie­go­wi podda­wa­ni są mężczyź­ni. W trak­cie prze­pro­wa­dza­nej proce­du­ry prze­ci­na się nasie­nio­wo­dy. Te końce, które prowa­dzą do człon­ka, są zamy­ka­ne. Nato­miast dwa pozo­sta­łe pozo­sta­wia się otwar­te, aby plem­ni­ki miały możli­wość wydo­sta­wa­nia się do jamy worka mosz­no­we­go, w której są następ­nie meta­bo­li­zo­wa­ne przez orga­nizm. Ocena skutecz­no­ści wazek­to­mii jest możli­wa dopie­ro przy­naj­mniej kilka tygo­dni po zabie­gu. Aby ją wyko­nać, mężczy­zna musi poddać się bada­niu nasie­nia. Jak się do niego przy­go­to­wać? Na czym pole­ga? Kiedy leka­rze reko­men­du­ją przy­stą­pie­nie do badania?

Jak przygotować się do badania nasienia?

Po wyko­na­nym zabie­gu wazek­to­mii mężczyź­ni i ich part­ner­ki wciąż korzy­sta­ją z dotych­czas stoso­wa­nych metod anty­kon­cep­cyj­nych. Wyni­ka to z faktu, że w nasie­niu po całej proce­du­rze nadal mogą znaj­do­wać się żywe plem­ni­ki, które mogły­by dopro­wa­dzić do zapłod­nie­nia. Ma to zwią­zek z proce­sem powsta­wa­nia same­go plem­ni­ka, czyli orga­no­ge­ne­zą, która zajmu­je około ośmiu tygodni.

Zazwy­czaj zale­ca się wyko­na­nie bada­nia nasie­nia dwukrot­nie. Ważne, aby odpo­wied­nio się do niego przy­go­to­wać. W pierw­szej kolej­no­ści nale­ży pamię­tać o zacho­wa­niu wstrze­mięź­li­wo­ści seksu­al­nej na mini­mum dwa dni przed bada­niem. Istot­ne jest także, aby ostat­nia ejaku­la­cja nie miała miej­sca później, niż siedem dni przed udaniem się na testy.

Samo bada­nie pole­ga zatem na odda­niu nasie­nia. W zależ­no­ści od labo­ra­to­rium może to mieć miej­sce drogą mastur­ba­cji bądź z zasto­so­wa­niem specjal­nej prezer­wa­ty­wy. To ważne, aby dostar­cza­ne nasie­nie nie było podda­wa­ne dużym waha­niom tempe­ra­tu­ry, a jego odbiór przez labo­ra­to­rium nastą­pił w ciągu najbliż­szych trzy­dzie­stu minut po ejakulacji.

Jeże­li pacjent prze­cho­dzi cięż­ką infek­cję i nie czuje się najle­piej, najlep­szym rozwią­za­niem jest zmia­na termi­nu bada­nia o przy­naj­mniej kilka tygodni.

Jak wygląda dalsze postępowanie w badaniu?

Bada­nie nasie­nia jest wyko­ny­wa­ne zgod­nie z reko­men­da­cja­mi WHO. Do jego prze­pro­wa­dza­nia wyko­rzy­stu­je się specjal­ny mikro­skop świetl­ny, który umoż­li­wia ocenę stanu ejaku­la­tu oraz licz­by żywych, ruchli­wych plem­ni­ków, które się w nim znaj­du­ją. W ocenie bierze się pod uwagę, jak bardzo skon­cen­tro­wa­ne są znaj­du­ją­ce się w nasie­niu plem­ni­ki i jakie są ich licz­ba oraz kondy­cja. Prze­waż­nie oceny doko­nu­je się w prze­li­cze­niu na jeden mili­litr. Labo­rant bierze również pod uwagę obję­tość nasie­nia, jego pH, czas upłyn­nie­nia oraz stopień lepko­ści. Uzna­je się, że wazek­to­mia jest zakoń­czo­na sukce­sem, jeże­li w jednym mili­li­trze nasie­nia znaj­du­je się mniej niż sto tysię­cy plem­ni­ków. Drugi aspekt doty­czy braku zauwa­żal­nej u nich ruchli­wo­ści. Te dwa para­me­try świad­czą o tym, że mężczy­zna jest niepłodny.

Kiedy wykonuje się badanie nasienia?

Do pierw­sze­go bada­nia zale­ca się przy­stą­pić nie wcze­śniej niż osiem tygo­dni po zabie­gu. Aby jednak zyskać pewność, reko­men­du­je się ponow­ne bada­nie po dwuna­stu tygo­dniach, jeże­li istnie­ją wątpli­wo­ści, co do jako­ści nasie­nia i znaj­du­ją­cych się w nim plem­ni­ków. W tym czasie wciąż mogą pozo­sta­wać ruchli­we. Będzie wtedy można zauwa­żyć wyraź­ny spadek ich licz­by w ejakulacie.

Niektó­rzy leka­rze zale­ca­ją ocenę efek­tów zabie­gu dopie­ro po sześciu miesią­cach, jak i dopie­ro po tym czasie odsta­wie­nie innych metod anty­kon­cep­cyj­nych, z których korzy­sta mężczy­zna czy jego part­ner­ka. Jeże­li również i wtedy stwier­dza się, że w nasie­niu wystę­pu­ją żywe plem­ni­ki, może to być wska­za­niem do powtó­rze­nia wazek­to­mii. W innym przy­pad­ku uzna­je się, że zabieg zakoń­czył się z powodzeniem.

Każde bada­nie tego typu jest wyko­ny­wa­ne z pomo­cą zaawan­so­wa­ne­go, nowo­cze­sne­go tech­no­lo­gicz­nie sprzę­tu oraz metod diagno­stycz­nych. Przy­naj­mniej dwukrot­ne powtó­rze­nie bada­nia może stano­wić dla pacjen­ta wiary­god­ny i rzetel­ny wynik, na którym będzie opie­rał się przy dalszym postępowaniu.

Jeśli rozwa­żasz wyko­na­nie u siebie wazek­to­mii, możesz omówić ten zabieg, jak i wszel­kie zwią­za­ne z nim wątpli­wo­ści z leka­rzem. Umów się na konsul­ta­cję w Klini­ce Novo­derm w Łodzi.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry