Frenuloplastyka (podcięcie wędzidełka napletka) Łódź

Czy stosowane przy wazektomii znieczulenie jest bezpieczne?

O znie­czu­le­niu w kontek­ście wazek­to­mii słyszy się dosyć często. Prze­waż­nie rozmo­wa na ten temat doty­czy osób, które chcia­ły­by poddać się tej proce­du­rze, jednak obawia­ją się ewen­tu­al­nych dole­gli­wo­ści bólo­wych. Warto dodać, że mowa tutaj o zabie­gu mikro­chi­rur­gicz­nym, które­go nie wyko­nu­je się przy znie­czu­le­niu całko­wi­tym ani pod narko­zą. Co nale­ży wiedzieć o samej wazek­to­mii? Jak wyglą­da przy­go­to­wa­nie do tego zabie­gu w kontek­ście znie­czu­le­nia oraz troski o komfort pacjenta?

Jak wykonuje się wazektomię?

Do prze­pro­wa­dze­nia zabie­gi urolo­gii este­tycz­nej, jakim jest wazek­to­mia, stosu­je się nowo­cze­sne meto­dy i specja­li­stycz­ne mikro­na­rzę­dzia. Cała proce­du­ra odby­wa się w warun­kach ambu­la­to­ryj­nych. Na czas zabie­gu apli­ko­wa­ne jest znie­czu­le­nie miejscowe.

Zabieg prze­pro­wa­dza się z wyko­rzy­sta­niem skal­pe­la lub bez niego. W pierw­szym przy­pad­ku lekarz wyko­nu­je niewiel­kie nacię­cie, aby móc dostać się do nasie­nio­wo­dów, prze­ciąć je, podwią­zać i umie­ścić w fałdach worka mosz­no­we­go. W drugim przy­pad­ku stosu­je się specjal­ne narzę­dzia, które jedy­nie umoż­li­wia­ją półcen­ty­me­tro­we rozpre­pa­ro­wa­nie warstw skóry — nie naci­na się jej i tym samym nie powo­du­je się naru­sze­nia oraz prze­rwa­nia naskór­ka. Powsta­je otwór, który rozcią­ga się, aby przez niego dostać się do nasie­nio­wo­dów. Po wazek­to­mii bez skal­pe­la nie zakła­da się szwu — skóra samo­czyn­nie i dzię­ki swojej elastycz­no­ści powra­ca do pier­wot­ne­go kształtu.

Jak zatem widać, to zabieg mikro­chi­rur­gicz­ny, który zajmu­je prze­waż­nie około trzy­dzie­stu minut.

Jakie znieczulenie jest stosowane na czas zabiegu?

To bardzo ważne, aby zadbać o komfort oraz bezpie­czeń­stwo pacjen­ta decy­du­ją­ce­go się na wazek­to­mię. Dlate­go też w trak­cie omawia­nej proce­du­ry nie poda­je się znie­czu­le­nia ogól­ne­go. Wiąże się ono z dłuż­szą rekon­wa­le­scen­cją po zabie­gu, więk­szym ryzy­kiem wystę­po­wa­nia powi­kłań, a także dłuż­szym okre­sem pozo­sta­wa­nia pod opie­ką lekar­ską.  Ponad­to to rodzaj znie­czu­le­nia, które poda­je się osobom przy­go­to­wy­wa­nym do poważ­niej­szych, długo­trwa­łych, skom­pli­ko­wa­nych operacji.

Znie­czu­le­nie miej­sco­we jest uważa­ne za bezpiecz­niej­sze, ponie­waż wiąże się z nim mniej­sze ryzy­ko powi­kłań, jak w przy­pad­ku znie­czu­le­nia ogól­ne­go. Podczas zabie­gu pacjent pozo­sta­je świa­do­my, ale nie odczu­wa bólu. Substan­cja o dzia­ła­niu znie­czu­la­ją­cym jest apli­ko­wa­na bezpo­śred­nio w obsza­rze, który jest podda­wa­ny zabie­go­wi mikro­chi­rur­gicz­ne­mu. Jego dzia­ła­nie jest natych­mia­sto­we i może utrzy­my­wać się również po zakoń­cze­niu wazek­to­mii. Po takim znie­czu­le­niu nie trze­ba pozo­sta­wać pod opie­ką lekar­ską przez długi czas. Wystar­czy obser­wa­cja, po której pacjent wraca do domu.

Jakie są odczucia pacjenta po podaniu znieczulenia miejscowego?

Ogól­nie pacjen­ci mówią o pewnym uczu­ciu dyskom­for­tu, ponie­waż mogą odczu­wać ciągnię­cie. Nie jest to jednak ból. Jedy­ne dole­gli­wo­ści bólo­we, o jakich się mówi, towa­rzy­szą mężczy­znom wyłącz­nie podczas poda­wa­nia znieczulenia.

Istnie­je szereg korzy­ści, jakie wyni­ka­ją z zasto­so­wa­nia omawia­nej formy znie­czu­la­nia pacjen­ta. Przede wszyst­kim to zniwe­lo­wa­nie bólu, który mógł­by poja­wić się w trak­cie inge­ren­cji w tkan­ki skóry oraz nasie­nio­wo­dy. Co więcej, w przy­pad­ku tej meto­dy niwe­lo­wa­nia bólu zuży­wa się znacz­nie mniej­szą ilość środ­ka znie­czu­la­ją­ce­go. Ponad­to pacjent szyb­ciej wraca do siebie, dlate­go też niektó­rzy po zabie­gu prowa­dzą samo­chód, aby wrócić do domu.

Kiedy może pojawić się ból u pacjenta?

Dole­gli­wo­ści bólo­we mogą poja­wić się kilka godzin po zakoń­czo­nym zabie­gu. Dlate­go też w tym czasie pacjen­ci zauwa­ża­ją u siebie miej­sco­we obrzę­ki, opuchli­znę, sinia­ki lub niewiel­kie krwa­wie­nie. W takiej sytu­acji można sięgnąć po leki prze­ciw­bó­lo­we, które zale­cił lekarz. Doraź­nym sposo­bem jest także stoso­wa­nie kompre­sów chłodzących.

Ból po zabie­gu jest bardzo subiek­tyw­nym odczu­ciem i mężczyź­ni różnie reagu­ją na moment, w którym znie­czu­le­nie prze­sta­je dzia­łać. Warto w takiej sytu­acji poin­for­mo­wać o tym swoje­go leka­rza i pozo­stać z nim w stałym kontakcie.

Jeże­li masz dodat­ko­we pyta­nia lub rozwa­żasz wyko­na­nie wazek­to­mii, możesz umówić się na konsul­ta­cję w Klini­ce Novo­derm w Łodzi.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry