mezoterapia

Czy możliwy jest bezbolesny przeszczep włosów?

Duża część popu­la­cji bory­ka się z łysie­niem. Powo­dów tego proble­mu jest wiele, jednak najczę­ściej mowa tutaj o łysie­niu andro­ge­no­wym, czy tym zwią­za­nym z postę­pu­ją­cym wiekiem. Zazwy­czaj do utra­ty włosów docho­dzi na czub­ku głowy lub w okoli­cy czoła, gdzie tworzą się duże i nieeste­tycz­nie wyglą­da­ją­ce zako­la. Doda­ją one lat i jedno­cze­śnie odbie­ra­ją pewność siebie. Z proble­mem łysie­nia bory­ka­ją się zarów­no kobie­ty, jak i mężczyź­ni. W wielu przy­pad­kach można mu zapo­biec dzię­ki zabie­go­wi, jakim jest prze­szczep włosów.

Jaką metodą wykonuje się przeszczep włosów?

Do zabie­gów medy­cy­ny este­tycz­nej zali­cza się proce­du­rę, jaką jest prze­szczep włosów. Obec­nie bardzo często można spotkać się z zasto­so­wa­niem tak zwanej meto­dy FUE. Jej tech­ni­ka i wyko­rzy­sta­ne narzę­dzia umoż­li­wia­ją skró­ce­nie czasu potrzeb­ne­go na rekon­wa­le­scen­cję, zmniej­sze­nie widocz­no­ści blizn oraz uzyska­nie lepsze­go efek­tu wizu­al­ne­go, który w dużej mierze przy­po­mi­na natu­ral­ne rozmiesz­cze­nie włosów na skórze głowy. Wielu pacjen­tów, którzy zasta­na­wia­ją się nad prze­szcze­pem, skupia się jednak na proble­mie bólu. Czy jest on odczu­wal­ny w trak­cie zabie­gu? Jak pacjent czuje się po wyko­na­nej trans­plan­ta­cji graftów? Czy ich pobie­ra­nie z obsza­ru dawcze­go będzie powo­do­wa­ło wyraź­ny dyskomfort?

Jak przebiega przeszczep metodą FUE?

Aby przy­stą­pić do omówio­nej proce­du­ry, koniecz­na jest wcze­śniej­sza konsul­ta­cja z leka­rzem. Prze­pro­wa­dza on wywiad medycz­ny i podej­mu­je decy­zję o tym, czy pacjent kwali­fi­ku­je się do zabie­gu. Jeśli tak jest, może umówić się na odpo­wied­ni termin i przy­być ponow­nie do kliniki.

Prze­szczep wyko­nu­je się w warun­kach ambu­la­to­ryj­nych. Pacjent zosta­je odpo­wied­nio przy­go­to­wa­ny do zabie­gu, po czym w miej­scu dawczym i bior­czym zosta­je apli­ko­wa­ne znie­czu­le­nie miej­sco­we. To właśnie ono spra­wia, że pacjent nie odczu­wa bólu przez kilka godzin, kiedy to z pomo­cą specjal­ne­go narzę­dzia są pobie­ra­ne grafty, a następ­nie wszcze­pia­ne we wcze­śniej okre­ślo­ny obszar na głowie. Każdy graft skła­da się z jedne­go do czte­rech włosów.

Gdy zabieg się zakoń­czy, pacjent może jesz­cze być pod wpły­wem poda­ne­go wcze­śniej znie­czu­le­nia. Kiedy nato­miast prze­sta­je ono dzia­łać, może poja­wić się pewien dyskom­fort lub ból. Aby zapo­biec wystę­po­wa­niu nieprzy­jem­nych dole­gli­wo­ści, lekarz wypi­su­je recep­tę z listą leków, które nale­ży zaży­wać zgod­nie z zaleceniami.

Nale­ży mieć na uwadze, że próg bólu u każde­go pacjen­ta jest inny. Dlate­go też bardzo ważne jest, aby w trak­cie całej proce­du­ry, jak i po jej zakoń­cze­niu infor­mo­wać na bieżą­co leka­rza o własnym samo­po­czu­ciu i odczu­wal­nych dole­gli­wo­ściach. Wtedy zdecy­do­wa­nie łatwiej jest zare­ago­wać i złago­dzić ból, jeże­li wystąpi.

Skutki uboczne, jakie mogą wystąpić u pacjenta po zabiegu

Prze­pro­wa­dze­nie zabie­gu meto­dą FUE ozna­cza wyko­na­nie na głowie niewiel­kich otwo­rów, w które następ­nie wsuwa­ne są grafty włosów. To ozna­cza, że powsta­ją licz­ne, ale niewiel­kie rany, które goją się stosun­ko­wo szyb­ko. Na ich powierzch­ni powsta­ją strup­ki, które odpa­da­ją samo­czyn­nie po zakoń­czo­nym proce­sie gojenia.

Skut­kiem ubocz­nym omawia­nej proce­du­ry może być miej­sco­wa opuchli­zna, obrzę­ki i zaczer­wie­nie­nia. Ustę­pu­ją one jednak w ciągu kilku dni, szcze­gól­nie jeśli pacjent postę­pu­je zgod­nie z zale­ce­nia­mi lekar­ski­mi i zapew­nia sobie czas na odpo­czy­nek po przeszczepie.

Zdarza się, że proces goje­nia wiąże się z miej­sco­wym swędze­niem skóry. Również i to ma zwią­zek z goje­niem się ran. To bardzo ważne, aby nie rozdra­py­wać strup­ków poja­wia­ją­cych się na skórze, ponie­waż są one jednym z etapów natu­ral­ne­go lecze­nia się ran. Jeśli swędze­nie jest dokucz­li­we, można popro­sić leka­rza o prze­pi­sa­nie specjal­nych prepa­ra­tów na tę dolegliwość.

Odrę­twie­nie skóry głowy to kolej­ny skutek ubocz­ny, który wpro­wa­dza w pewien dyskom­fort. Wiąże się głów­nie ze znie­czu­le­niem miej­sco­wym apli­ko­wa­nym pacjen­to­wi. Jest to jednak skutek tymcza­so­wy, który będzie ustę­po­wał stop­nio­wo w czasie rekonwalescencji.

Prze­szczep włosów to wciąż zabieg chirur­gicz­ny, jednak wyko­ny­wa­ny nowo­cze­śniej­szą meto­dą z pomo­cą specja­li­stycz­nych, precy­zyj­nych narzę­dzi. Jeśli masz pyta­nia doty­czą­ce tej proce­du­ry, możesz umówić się na konsul­ta­cję w Klini­ce Novo­derm w Łodzi.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry