zageszczanie wlosow

Czy przeszczep włosów jest trwały?

Utra­ta włosów to jedno z najpo­waż­niej­szych źródeł komplek­sów u kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Jednak zako­la, łysie­nie na czub­ku głowy, ubyt­ki owło­sie­nia, czy znacz­ne prze­rze­dze­nie fryzu­ry to zmia­ny, którym można zara­dzić dzię­ki nowa­tor­skim meto­dom. Wiele osób obawia się jednak, że inwe­sty­cja we własny wize­ru­nek okaże się nieopła­cal­na, a efekt minie. Jak jest w rzeczy­wi­sto­ści? Czy prze­szczep włosów jest trwa­ły? Wyjaśniamy!

Na czym właściwie polega przeszczep włosów? 

Normal­ne jest, że włosy wypa­da­ją z różną często­tli­wo­ścią, a na ich miej­scu wyra­sta­ją kolej­ne. W trak­cie prze­szcze­pu trans­plan­tu­je się mieszek włoso­wy, który po przy­ję­ciu się zaczy­na wytwa­rzać włosy w nowym miej­scu. Dawniej zabieg taki dawał nieco sztucz­ne efek­ty, co więcej, pozo­sta­wiał ślady w posta­ci blizn.

Obec­nie istnie­je wiele nowa­tor­skich metod, które pozwa­la­ją na wyko­na­nie wyso­ce skutecz­ne­go i bezpiecz­ne­go zabie­gu. Jednym z takich sposo­bów jest prze­szczep włosów WAW FUE. Zabieg taki pole­ga na pobra­niu mikrosz­cze­pów za pomo­cą specja­li­stycz­ne­go urzą­dze­nia. Miesz­ki do trans­plan­ta­cji pobie­ra się najczę­ściej z tyłu głowy, ewen­tu­al­nie pleców lub klat­ki pier­sio­wej. Kolej­no są one wpro­wa­dza­ne w mikro­otwo­ry wyko­na­ne przez specjalistę.

Włosy można prze­szcze­pić na skórę głowy, ale zabieg taki służy również uzupeł­nia­niu ubyt­ków powsta­łych w wyni­ku urazów, opera­cji czy oparzeń. Miesz­ki implan­tu­je się więc także m.in. na brwi, brodę, czy inne partie ciała.

Czy zabieg taki jest skuteczny? Kiedy pojawią się efekty? 

Mało­in­wa­zyj­ne i wyso­ce precy­zyj­ne pobie­ra­nie miesz­ków włoso­wych oraz ich kolej­ne wszcze­pia­nie meto­dą WaW FUE podno­si skutecz­ność zabie­gu w porów­na­niu do star­szych metod tego typu. Włos pobie­ra­ny jest za pomo­cą dwóch ostrzy. To ostrzej­sze, w kształ­cie trąb­ki, służy do wyko­na­nia nacię­cia w naskór­ku wokół miesz­ka włoso­we­go. Tym samym jest on zabez­pie­czo­ny z każdej stro­ny. Z kolei ostrze o mniej­szej ostro­ści służy do odse­pa­ro­wa­nia miesz­ka włoso­we­go od tkanek – taki rodzaj ostrza zwięk­sza skutecz­ność pobra­nia zdro­we­go, nada­ją­ce­go się do prze­szcze­pu graftu.

Zanim pobra­ne miesz­ki włoso­we zosta­ną wszcze­pio­ne na doce­lo­wy obszar, są one prze­cho­wy­wa­ne w odpo­wied­nich warun­kach pod wzglę­dem tempe­ra­tu­ry i wilgot­no­ści. Dzię­ki tak precy­zyj­nej proce­du­rze szacu­je się, że aż 98% trans­plan­to­wa­nych włosów bez proble­mu się przyjmuje.

Trze­ba pamię­tać, że prze­szcze­pio­ny mieszek włoso­wy po przy­ję­ciu się w nowym miej­scu konty­nu­uje swój cykl życia wytwa­rza­jąc nowe włosy. Pierw­sze z nich mogą poja­wić się już po kilku miesią­cach, jednak na final­ne efek­ty nale­ży pocze­kać ok. rok.

Czy przeszczepione włosy pozostaną na stałe? 

Za łysie­nie, zarów­no u kobiet jak i u mężczyzn, najczę­ściej odpo­wia­da­ją zabu­rze­nia hormo­nal­ne, a dokład­niej nadmiar dihy­dro­te­sto­ste­ro­nu. Hormon ten powo­du­je minia­tu­ry­za­cję miesz­ków włoso­wych. W konse­kwen­cji jego dzia­ła­nia zaczy­na­ją one wytwa­rzać coraz cień­sze i słab­sze włoski, po czym obumie­ra­ją całkowicie.

Pacjen­ci często obawia­ją się, czy prze­szcze­pio­ne miesz­ki nie ulegną ponow­ne­mu znisz­cze­niu pod wpły­wem dihy­dro­te­sto­ste­ro­nu. Trze­ba wyja­śnić, że wraż­li­we na jego dzia­ła­nie są tylko włosy na górnej części głowy. Z tego właśnie powo­du łysie­nie u mężczyzn zwykle obja­wia się w posta­ci zako­li i charak­te­ry­stycz­ne­go okrę­gu na czub­ku głowy. Kobie­ty nato­miast częściej mają problem z łysie­niem wzdłuż linii włosów lub w central­nej, górnej części czaszki.

Jednak grafty pobie­ra­ne do prze­szcze­pu pocho­dzą z poty­li­cy (tylnej części nad karkiem) lub innych obsza­rów ciała. Włosy te, jak również rosną­ce po bokach głowy, nie są wraż­li­we na dzia­ła­nie hormo­nu. Tym samym prze­szczep włosów jest trwa­ły, a Pacjent już zawsze może cieszyć się bujną fryzu­rą w miej­scu zabiegowym.

Meto­da ta pozwa­la więc uzupeł­nić włosy utra­co­ne z różnych przy­czyn, w tym pod wpły­wem łysie­nia andro­ge­no­we­go. W celu zacho­wa­nia włosów na obsza­rze nieob­ję­tym prze­szcze­pem zale­ca się jednak konty­nu­owa­nie tera­pii hormonalnej.

Jakich efektów można się spodziewać po przeszczepie włosów? 

Dzię­ki precy­zyj­nej meto­dzie WAW FUE i zabie­go­wi wyko­na­ne­mu przez doświad­czo­ne­go leka­rza, Pacjent może liczyć na bujną, natu­ral­nie wyglą­da­ją­cą fryzu­rę, bez jakich­kol­wiek blizn. Ze wzglę­du na trwa­łe efek­ty i możli­wość diame­tral­nej popra­wy wize­run­ku nie warto zwle­kać z podję­ciem decy­zji o przeszczepie.

Jeśli wciąż masz wątpli­wo­ści, zachę­ca­my do usta­le­nia termi­nu wizy­ty w Novo­derm w Łodzi. Lekarz zapo­zna się z Twoim proble­mem i wyja­śni szcze­gó­ły doty­czą­ce zabiegu.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry