grudki perliste prącia - leczenie Łódź

Co to jest wazektomia bez skalpela?

Nowo­cze­sną meto­dą anty­kon­cep­cyj­ną jest wazek­to­mia. Podję­cie decy­zji o jej prze­pro­wa­dze­niu wyma­ga jednak zasta­no­wie­nia i prze­my­śle­nia. Dlate­go też reko­men­du­je się ją osobom star­szym, po 35. roku życia, które już są rodzi­ca­mi lub nie planu­ją zakła­da­nia rodzi­ny. Obec­nie najczę­ściej prze­pro­wa­dza się wazek­to­mię dwie­ma meto­da­mi. Jedna z nich uwzględ­nia zasto­so­wa­nie skal­pe­la, który służy do wyko­na­nia nacię­cia na skórze w okoli­cy pachwi­ny. Druga nato­miast nie prze­wi­du­je korzy­sta­nia z omawia­ne­go narzę­dzia chirur­gicz­ne­go. Na czym zatem pole­ga? Co ozna­cza wyko­na­nie wazek­to­mii bez koniecz­no­ści sięga­nia po skal­pel i naci­na­nia skóry?

Metoda WBS, czyli wazektomia bez skalpela

Zabieg mikro­chi­rur­gicz­ny, jakim jest wazek­to­mia, wyko­nu­je się u mężczyzn pragną­cych zrezy­gno­wać z innych metod anty­kon­cep­cyj­nych i zwięk­szyć swój komfort podczas współ­ży­cia. Omawia­na proce­du­ra skupia się w głów­nej mierze na skró­ce­niu rekon­wa­le­scen­cji po zabie­gu oraz zmniej­sze­niu ryzy­ka wystę­po­wa­nia skut­ków ubocz­nych, czy powi­kłań z nią zwią­za­nych. Dlate­go też nieustan­nie ewolu­uje, a obec­nie wielu pacjen­tów podda­je się meto­dzie WBS.

Przed omawia­ną proce­du­rą mężczy­zna podda­wa­ny jest znie­czu­le­niu miej­sco­we­mu. Gdy zacznie ono dzia­łać, lekarz prze­cho­dzi do właści­wej części zabie­gu. Z pomo­cą specjal­nych klesz­czy­ków doko­nu­je miej­sco­we­go rozwar­cia skóry o szero­ko­ści około 5 mm. Nie jest to nacię­cie, a jedy­nie lokal­ne rozwar­stwie­nie i rozcią­gnię­cie skóry, przez które kolej­no wsuwa­ne jest narzę­dzie służą­ce wydo­by­ciu nasie­nio­wo­dów. Są one prze­ci­na­ne i podwią­zy­wa­ne. Celem takie­go zabez­pie­cze­nia ich końców jest zmniej­sze­nie praw­do­po­do­bień­stwa, że dojdzie do ich rekanalizacji.

W skórze mosz­ny jest następ­nie zakła­da­ny specjal­ny rozpusz­czal­ny szew. Nie ma potrze­by jego stoso­wa­nia na zewnątrz. Skóra — ze wzglę­du na swoją rozcią­gli­wość i elastycz­ność — bardzo szyb­ko powra­ca do swojej pier­wot­nej posta­ci. Ślad po rozpre­pa­ro­wa­niu jest niewiel­ki, a czasem i prak­tycz­nie w ogóle niezauważalny.

Jakie korzyści wynikają z wazektomii bez skalpela?

Jednym z pierw­szych oczy­wi­stych aspek­tów jest brak koniecz­no­ści rozci­na­nia skóry. To często może wiązać się z pewnym dyskom­for­tem u pacjen­tów oraz wątpli­wo­ścia­mi, czy na pewno chcą przy­stę­po­wać do tego zabiegu.

Sama proce­du­ra nie powo­du­je spad­ku libi­do. Jeże­li zakoń­czy się sukce­sem, co zosta­nie potwier­dzo­ne bada­niem jako­ści nasie­nia, part­ne­rzy mogą zrezy­gno­wać z koniecz­no­ści stoso­wa­nia innych metod anty­kon­cep­cyj­nych. Tyczy się to nie tylko mężczyzn sięga­ją­cych zazwy­czaj po prezer­wa­ty­wy. Mowa tutaj również o kobie­tach, które stosu­ją anty­kon­cep­cję hormo­nal­ną, czy krążek dopochwowy.

Zabieg nie wpły­wa na inne czyn­no­ści fizjo­lo­gicz­ne, jak odda­wa­nie moczu. Nie skra­ca czasu trwa­nia współ­ży­cia, a także nie zmniej­sza obję­to­ści same­go ejaku­la­tu. Jest on jedy­nie pozba­wio­ny żywych plem­ni­ków, które prowa­dzą do zapłodnienia.

Rekonwalescencja po wazektomii WBS

Po wazek­to­mii meto­dą bez skal­pe­la pacjent musi stoso­wać się do zale­ceń lekar­skich. Dobrze prze­by­ta rekon­wa­le­scen­cja jest niezwy­kle istot­na, ponie­waż skra­ca czas powro­tu do zdro­wia, codzien­ne­go funk­cjo­no­wa­nia i zmniej­sza ryzy­ko wystą­pie­nia niepo­żą­da­nych powikłań.

Nale­ży pamię­tać o odpo­wied­niej trosce o higie­nę osobi­stą, nosze­niu bieli­zny ucisko­wej, aby w ten sposób zmniej­szyć ewen­tu­al­ne dole­gli­wo­ści bólo­we. Koniecz­ne jest także unika­nie nadmier­nej aktyw­no­ści fizycz­nej, czy przez kilka dni zacho­wa­nie wstrze­mięź­li­wo­ści od czyn­no­ści seksu­al­nych. Kilka miesię­cy po zabie­gu nale­ży wyko­nać bada­nie nasie­nia. Jest ono niezbęd­ne do potwier­dze­nia, czy w ejaku­la­cie wystę­pu­ją żywe plemniki.

Jeże­li wynik będzie jedno­znacz­nie okre­ślał brak plem­ni­ków w sper­mie, part­ne­rzy będą mogli zrezy­gno­wać z dodat­ko­wej antykoncepcji.

Zarów­no po klasycz­nej meto­dzie wazek­to­mii, jak i tej bez skal­pe­la, pacjen­ci mogą zdecy­do­wać się na tak zwaną rewa­zek­to­mię i ponow­ne połą­cze­nie nasie­nio­wo­dów. Nale­ży jednak pamię­tać o tym, że nie gwaran­tu­je ona przy­wró­ce­nia płodności.

Jeśli chcesz poroz­ma­wiać z leka­rzem o tym zabie­gu, możesz umówić się na konsul­ta­cję w Klini­ce Novo­derm w Łodzi.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry