Jak długo trwa wyrastanie włosów po operacji przeszczepu włosów?

Prze­szczep włosów może okazać się pomoc­nym zabie­giem u osób, które bory­ka­ją się z prze­rze­dze­niem fryzu­ry, łysie­niem andro­ge­no­wym bądź utra­tą owło­sie­nia z powo­du urazu lub napro­mie­nio­wa­nia. Omawia­na proce­du­ra jest czaso­chłon­na, co wiąże się z wielo­ma aspek­ta­mi przy­go­to­waw­czy­mi. Sam prze­szczep również może zająć nawet do dzie­wię­ciu godzin, jeśli licz­ba wszcze­pia­nych graftów jest duża. Ocze­ki­wa­nie na efek­ty także wyma­ga od pacjen­ta uzbro­je­nia się w cier­pli­wość. Kiedy można zauwa­żyć pierw­sze rezul­ta­ty zabie­gu? Co może wpły­wać na powo­dze­nie całej proce­du­ry? Co może przy­czy­niać się do wypa­da­nia włosów? Kiedy można osza­co­wać powo­dze­nie transplantacji?

Po czym można ocenić powodzenie przeszczepu włosów?

Na samym począt­ku nale­ży zazna­czyć, że zabieg medy­cy­ny este­tycz­nej, jakim jest prze­szczep włosów, wyma­ga pobra­nia graftów z obsza­ru dawcze­go. Ozna­cza to, że włosy, np. w okoli­cy poty­li­cy, zosta­ją zgolo­ne do długo­ści około 3 mili­me­trów. Z tego też powo­du po ich prze­szcze­pie­niu nie można jedno­znacz­nie stwier­dzić, jaki będzie final­ny rezultat.

Po pierw­sze, włosy są umiesz­cza­ne w przy­go­to­wa­nych do tego celu nacię­ciach na skórze głowy. Pewien odse­tek włosów wypad­nie natu­ral­nie, co jest uwzględ­nia­ne w prze­pro­wa­dza­nym zabie­gu. Te, które się przyj­mą, na począt­ku będą słabe i cien­kie. Dopie­ro z czasem zaczną odra­stać mocniej­sze, grub­sze i gęst­sze. To zatem proces długo­fa­lo­wy, na który wpływ ma sposób postę­po­wa­nia z włosa­mi po zabie­gu, ich pielę­gna­cja, oddzia­ły­wa­nie czyn­ni­ków zewnętrz­nych, stan zdro­wia pacjen­ta oraz kondy­cja skóry.

Włosy zaczy­na­ją odra­stać po około trzech miesią­cach od prze­pro­wa­dze­nia zabie­gu. Cały proces prze­bie­ga stop­nio­wo i może potrwać nawet do roku. U niektó­rych pacjen­tów final­ny rezul­tat ocenia się jesz­cze później — około 18 miesię­cy po prze­szcze­pie. To kwestia bardzo indywidualna.

Co może wpływać na szybkość wzrostu włosów po transplantacji?

Czy istnie­ją sposo­by na to, aby przy­spie­szyć cały proces wzro­stu włosów? Z pewno­ścią jedną z metod, jaką stosu­je się u niektó­rych pacjen­tów, jest prze­pro­wa­dze­nie innych zabie­gów medy­cy­ny este­tycz­nej jesz­cze przed prze­szcze­pem. Może to być wyko­na­nie mezo­te­ra­pii z zasto­so­wa­niem osocza boga­to­płyt­ko­we­go, fibry­ny czy poda­nie komó­rek macie­rzy­stych pocho­dzą­cych z tkan­ki tłusz­czo­wej. Niekie­dy lekarz podej­mu­je decy­zję o prze­pro­wa­dze­niu proce­du­ry, jaką jest radio­fre­kwen­cja. Takie zabie­gi dodat­ko­wo popra­wia­ją mikro­krą­że­nie w skórze głowy, służą również rewi­ta­li­za­cji, nawil­że­niu i stwo­rze­niu odpo­wied­nich, lepszych warun­ków dla wzro­stu włosów.

Duże znacze­nie ma także usta­bi­li­zo­wa­nie sytu­acji zdro­wot­nej pacjen­ta. Brak konse­kwen­cji w lecze­niu może powo­do­wać nawrót różnych infek­cji skór­nych, a te z kolei unie­moż­li­wia­ją cebul­kom włosa zaakli­ma­ty­zo­wa­nie się w nowym środo­wi­sku. Może dojść także do ich osła­bie­nia, co spowol­ni wzrost.

Bardzo ważne jest też postę­po­wa­nie zgod­nie z zale­ce­nia­mi lekar­ski­mi. To między inny­mi unika­nie agre­syw­nej styli­za­cji z pomo­cą suszar­ki i gorą­ce­go stru­mie­nia powie­trza, odsta­wie­nie mocnych środ­ków styli­za­cyj­nych, niewy­cie­ra­nie włosów ręcz­ni­kiem ze zbyt dużym naci­skiem itd. Ważne, by postę­po­wać zgod­nie ze wska­zów­ka­mi leka­rza i stoso­wać reko­men­do­wa­ne kosme­ty­ki pielęgnacyjne.

Pierwsze dni po przeszczepie — czy wszystkich skutków ubocznych należy się obawiać?

Prze­szczep włosów wiąże się z chirur­gicz­ną inge­ren­cją w skórę. Dlate­go też po prze­pro­wa­dze­niu zabie­gu mogą wystę­po­wać pewne skut­ki ubocz­ne. Jednym z nich jest zaczer­wie­nie­nie skóry, obrzęk, opuchli­zna, widocz­ność drob­nych ranek, które powsta­ją po nacię­ciu skóry i zaim­ple­men­to­wa­niu cebu­lek włosów. Innym skut­kiem ubocz­nym jest poja­wia­nie się niewiel­kich blizn, które po zakoń­czo­nym goje­niu i odro­śnię­ciu włosów prze­sta­ją być zauważalne.

Wymie­nio­ne wyżej efek­ty ubocz­ne są powszech­nie spoty­ka­ne przy omawia­nym zabie­gu. Jeśli jednak pacjent odczu­wa dokucz­li­we dole­gli­wo­ści i zauwa­ża trud­no­ści w goje­niu się ran, powi­nien skon­tak­to­wać się z leka­rzem. Jeże­li chcesz poroz­ma­wiać o prze­szcze­pie włosów, możesz zdecy­do­wać się na konsul­ta­cję w Klini­ce Novo­derm w Łodzi.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry