terapia peptydowa na wlosy

Na czym polega konsultacja kwalifikująca do zabiegu przeszczepu włosów?

Prze­szczep włosów jest zabie­giem, który nierzad­ko umoż­li­wia pacjen­tom odbu­do­wa­nie ich pewno­ści siebie i wizu­al­ną popra­wę wize­run­ku. Wypa­da­ją­ce włosy i wyraź­ne prze­rze­dze­nie fryzu­ry stano­wią defekt este­tycz­ny, z którym nie każdy się godzi. W zależ­no­ści od tego, co jest przy­czy­ną tego stanu, prze­szczep może okazać się sposo­bem na popra­wę gęsto­ści włosów. Jak prze­bie­ga ta proce­du­ra? O czym lekarz rozma­wia z pacjen­tem, zanim zakwa­li­fi­ku­je go do transplantacji?

Przeszczep włosów — podstawowe informacje na temat zabiegu

Omawia­na proce­du­ra pole­ga na pobra­niu cebu­lek włosa od pacjen­ta, a następ­nie zaim­ple­men­to­wa­niu ich w obsza­rze, który został wcze­śniej usta­lo­ny z leka­rzem. Ilość pobra­nych graftów jest dobie­ra­na indy­wi­du­al­nie. Ich prze­cho­wy­wa­nie do czasu aż zosta­ną wszcze­pio­ne wyma­ga zapew­nie­nia im odpo­wied­nich warun­ków. Mowa tutaj o opty­mal­nej tempe­ra­tu­rze i wilgot­no­ści. Są one niezbęd­ne, aby nie dopro­wa­dzić do obumar­cia cebulek.

W kolej­nym etapie lekarz musi wyko­nać nacię­cia na skórze, dzię­ki którym wsunię­cie graftów w otwo­ry na głowie nie będzie proble­ma­tycz­ne, a same cebul­ki nie ulegną przy­pad­ko­we­mu uszko­dze­niu. Precy­zja zwięk­sza praw­do­po­do­bień­stwo więk­sze­go odset­ka włosów, które się przyjmą.

Cały zabieg wcho­dzą­cy w zakres medy­cy­ny este­tycz­nej jest prze­pro­wa­dza­ny przez chirur­ga. Może trwać nawet około dzie­wię­ciu godzin. Wyma­ga specja­li­stycz­nych narzę­dzi i doświad­cze­nia lekarza.

Kwalifikacja do zabiegu — wykluczenie przeciwwskazań

Wywiad medycz­ny leka­rza z pacjen­tem musi w pierw­szej kolej­no­ści skupić się na wyklu­cze­niu prze­ciw­wska­zań do prze­pro­wa­dze­nia całej proce­du­ry. W trak­cie spotka­nia lekarz ocenia stan zdro­wot­ny pacjen­ta, pyta o ewen­tu­al­ne uczu­le­nia, prze­wle­kłe choro­by, stara się także poznać przy­czy­nę łysie­nia i utra­ty włosów. Zdarza się, że potrzeb­ne jest wyko­na­nie dodat­ko­wych badań, aby stwier­dzić, że nic nie stoi na prze­szko­dzie, by prze­pro­wa­dzić przeszczep.

Jakie są najczęst­sze prze­ciw­wska­za­nia do trans­plan­ta­cji? Nale­ży tutaj wymie­nić cukrzy­cę, łusz­czy­cę, proble­my z krzep­nię­ciem krwi, choro­by nerek i wątro­by, aler­gie lub uczu­le­nie na prepa­ra­ty stoso­wa­ne w trak­cie zabie­gu, łysie­nie plac­ko­wa­te, choro­by ataku­ją­ce układ krąże­nia i aktyw­na infek­cja skórna.

Dobra kondy­cja zdro­wot­na jest niezwy­kle istot­na, ponie­waż może wpły­wać na proces goje­nia się ran, rekon­wa­le­scen­cję, a tym samym decy­do­wać o powo­dze­niu prze­szcze­pu włosów.

Badanie włosów i skóry głowy w trakcie konsultacji

Podczas rozmo­wy z leka­rzem spraw­dza on, w jakim stanie jest skóra pacjen­ta, czy nie wystę­pu­ją na niej znamio­na aktyw­ne­go zapa­le­nia bądź innych chorób. W tym etapie może uczest­ni­czyć również trycho­log. Ocenia się ponad­to jakość włosów oraz z które­go obsza­ru będą one najle­piej nada­wa­ły się do prze­szcze­pu. Istot­ne jest zatem również ich zagęsz­cze­nie. Najczę­ściej mowa tutaj o włosach w obsza­rze poty­li­cy, ponie­waż są odpor­niej­sze na wypa­da­nie. Niekie­dy do trans­plan­ta­cji wyko­rzy­stu­je się grafty pobie­ra­ne z klat­ki pier­sio­wej lub pleców.

Określenie oczekiwań i potrzeb pacjenta

Konsul­ta­cja służy również usta­le­niu, czego tak napraw­dę ocze­ku­je sam pacjent. Ubyt­ki, prze­rze­dze­nie włosów lub łysie­nie mogą wystę­po­wać nie tylko na głowie. Niektó­rzy potrze­bu­ją wspar­cia w uzupeł­nie­niu owło­sie­nia w okoli­cy brody, wąsów, rzęs lub brwi. Dzię­ki rozmo­wie można okre­ślić prze­bieg całe­go zabie­gu, omówić, jaka licz­ba graftów będzie potrzeb­na do uzyska­nia pewne­go rezul­ta­tu oraz zazna­czyć, w jakich miej­scach zosta­ną zaim­ple­men­to­wa­ne cebul­ki włosów.

Na koniec lekarz infor­mu­je pacjen­ta, jak będzie prze­bie­gał zabieg, ile potrwa, jakie są kosz­ty z nim zwią­za­ne oraz jak wyglą­da postę­po­wa­nie po zabie­gu. Prze­ka­zu­je ponad­to infor­ma­cje o ewen­tu­al­nych skut­kach ubocz­nych, ryzy­ku powi­kłań, które z pewną dozą praw­do­po­do­bień­stwa mogą wystą­pić. Jeśli pacjent godzi się na zabieg, może w wyzna­czo­nym termi­nie wrócić do klini­ki, podpi­sać doku­men­ty i przy­stą­pić do przeszczepu.

Jeśli rozwa­żasz trans­plan­ta­cję włosów, możesz poroz­ma­wiać o tym z leka­rzem na konsul­ta­cji w Klini­ce Novo­derm w Łodzi.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry