Frenuloplastyka (podcięcie wędzidełka napletka) Łódź

Jakie jest ryzyko wystąpienia powikłań po wazektomii?

Wazek­to­mia jest meto­dą anty­kon­cep­cyj­ną, której podda­ją się mężczyź­ni. Zazwy­czaj jest prze­pro­wa­dza­na chirur­gicz­nie, z użyciem skal­pe­la, który służy wyko­na­niu nacię­cia na skórze w okoli­cy mosz­ny i prze­cię­ciu nasie­nio­wo­dów. Mimo że sam zabieg zajmu­je około 30 minut, nale­ży liczyć się z tym, że jest inge­ren­cją w tkan­ki i — jak każdy zabieg — może wiązać się z kompli­ka­cja­mi. Jakie są najczę­ściej wymie­nia­ne skut­ki ubocz­ne i powi­kła­nia po omawia­nej proce­du­rze? Czy ryzy­ko ich wystą­pie­nia jest wyso­kie? Co może wpły­wać na pogor­sze­nie stanu zdro­wia pacjen­ta i jak temu zapobiec?

Skutki uboczne, które mogą wystąpić po wazektomii

Poja­wie­nie się skut­ków ubocz­nych po zabie­gu, jakim jest wazek­to­mia, jest kwestią bardzo indy­wi­du­al­ną. Sam zabieg ma na celu podwią­za­nie nasie­nio­wo­dów, aby unie­moż­li­wić plem­ni­kom prze­do­sta­wa­nie się do ejaku­la­tu. Dlate­go też wspo­mnia­ne nasie­nio­wo­dy są prze­ci­na­ne, a ich końce umiesz­cza się w fałdach skór­nych. Jeśli podczas zabie­gu wyko­ny­wa­no nacię­cie na skórze, w tej okoli­cy zakła­da się szwy, a pacjent musi dbać o higie­nę i czystość rany do czasu aż dojdzie do jej całko­wi­te­go zagojenia.

Omawia­na proce­du­ra chirur­gicz­na, mimo że powszech­nie wyko­ny­wa­na, może wiązać się ze skut­ka­mi ubocz­ny­mi. Są to prze­waż­nie dole­gli­wo­ści bólo­we, obrzę­ki, miej­sco­we zaczer­wie­nie­nie, zasi­nie­nia. Niekie­dy poja­wia się krwiak lub z rany wydo­by­wa się niewiel­ka wydzie­li­na. Zazwy­czaj stoso­wa­nie środ­ków dezyn­fe­ku­ją­cych, leków prze­ciw­bó­lo­wych i zimnych okła­dów wystar­cza, aby pacjent poczuł się lepiej.

Wymie­nio­ne obja­wy często towa­rzy­szą mężczy­znom i ustę­pu­ją zazwy­czaj w ciągu kilku dni od prze­pro­wa­dze­nia zabie­gu. Po niedłu­gim czasie goi się również rana, wyjmo­wa­ne są szwy, a blizna jest niemal niezauważalna.

Powikłania, które mogą pojawić się po zabiegu

Każdy pacjent jest infor­mo­wa­ny o skut­kach ubocz­nych, ale i kompli­ka­cjach, które mogą wystę­po­wać po wyko­na­nej wazek­to­mii. Świa­do­mość ryzy­ka jest niezwy­kle istot­na. Jednym z proble­mów, jaki może poja­wić się u mężczy­zny, jest stan zapal­ny. Nierzad­ko łączy się go z dole­gli­wo­ścia­mi bólo­wy­mi i podwyż­szo­ną tempe­ra­tu­rą ciała. W przy­pad­ku stanu zapal­ne­go najczę­ściej prze­pi­sy­wa­ne są anty­bio­ty­ki, których celem jest zwal­cze­nie wystę­pu­ją­cej infekcji.

Inny problem, który może ujaw­nić się po wazek­to­mii, to ziar­nia­ki. W niektó­rych przy­pad­kach powo­du­ją ból. Są ponad­to wyczu­wal­ne pod skórą. Nale­ży także wspo­mnieć o zrostach. Nie są to jednak zmia­ny wyma­ga­ją­ce ingerencji.

Bardzo rzad­ko, jednak możli­we jest, że zabieg zakoń­czy się niepo­wo­dze­niem. Ozna­cza to, że nasie­nio­wo­dy uległy ponow­ne­mu złącze­niu, reka­na­li­za­cji, a płod­ność u mężczy­zny zosta­ła przy­wró­co­na. Potwier­dza się to bada­niem nasie­nia. Wystę­pu­ją­ce w nim żywe plem­ni­ki świad­czą o płod­no­ści mężczy­zny i koniecz­no­ści dalsze­go stoso­wa­nia innych, trady­cyj­nych metod antykoncepcyjnych.

Co może sprawiać, że rekonwalescencja nie przebiega zgodnie z planem?

Każdy pacjent po wazek­to­mii potrze­bu­je czasu na rekon­wa­le­scen­cję i na to, aby powró­cić do pełni sił oraz zdro­wia. Ważne, aby pozwo­lić sobie na odpo­czy­nek, nie prze­mę­czać się, unikać nadmier­nej aktyw­no­ści fizycz­nej, sauny, base­nu i gorą­cych kąpie­li. Pacjent powi­nien również tymcza­so­wo zaprze­stać jakiej­kol­wiek aktyw­no­ści seksu­al­nej, aby w pełni się zregenerować.

U mężczyzn, którzy nie prze­strze­ga­ją zale­ceń lekar­skich, może dojść do infek­cji rany lub jej niepra­wi­dło­we­go goje­nia się. Niekie­dy docho­dzi do prze­miesz­cze­nia się nasie­nio­wo­dów. Sport czy podno­sze­nie cięż­kich przed­mio­tów również może nasi­lać dole­gli­wo­ści bólowe.

O skut­kach ubocz­nych i ewen­tu­al­nych powi­kła­niach każdy pacjent jest rzetel­nie infor­mo­wa­ny przed zabie­giem. Decy­du­jąc się na zabieg, ma świa­do­mość kompli­ka­cji, a także postę­po­wa­nia, które ma mu umoż­li­wić jak najszyb­szy powrót do zdro­wia. Jeże­li chcesz zadać leka­rzo­wi dodat­ko­we pyta­nia na temat wazek­to­mii lub zasta­na­wiasz się nad jej wyko­na­niem, możesz umówić się na konsul­ta­cję w Klini­ce Novo­derm w Łodzi. Dzię­ki rozmo­wie podej­miesz decy­zję o zabie­gu zgod­nie ze swoimi prze­ko­na­nia­mi i oczekiwaniami.

NovoDerm
novoderm.pl
menu
Przewiń do góry